Çevrimiçi Çalışarak Para Kazanmak: Ofiste Olmanızı Gerektirmeyen 16 Meslek

Çevrimiçi Çalışarak Para Kazanmak: Ofiste Olmanızı Gerektirmeyen 16 Meslek


Kimi insan eline laptopu alıp dünyayı gezerek çalışma hayalinde, kimi de daha özgür olabilmek için evde çalışabilme olanakları arayışında. Veya herhangi bir bedensel engelinden dolayı evde çalışmak daha uygun geliyor. Günümüzde bu mümkün ve konumdan bağımsız olarak başarılı bir iş hayatı sürdürüp geçimini sağlayan pek çok insan var. Hayaliniz buysa, biraz zaman ve emek harcayarak siz de evden çalışma imkanına sahip olabilirsiniz. İnternetten para kazanmak çok da zor değil. 

İnternet çağında yaşamamız, özgürce çalışmayı da mümkün kılıyor. Yeter ki elinizin altında bir laptop, akıllı cep telefonu ve internet bağlantısı olsun. Bu yazıda ofisten bağımsız olarak hangi meslekler yapılabilir ve özgürce çalışmanın şartları nelerdir bunları anlatmaya çalıştım. 

Dünyada serbest çalışanlara freelance - özgür çalışan veya serbest çalışan deniyor. Gelin bakalım hangi meslekler freelance olarak çalışmaya uygun. Freelance çalışanlar hem kendi evlerinde, hem de dünyanın her yerinde çalışma olanağına sahip. Tek bir çantaya sığacak büro araç gereci ve bir banka hesabı bunu mümkün kılıyor.

Çevrimiçi Çalışarak Para Kazanmak: Ofiste Olmanızı Gerektirmeyen 16 Meslek


Ofisim - Dünya

İşinizi her yerden yapabilmek mümkünken, tüm gün bir ofise tıkılı kalmak hem yaratıcılığı hem de motivasyonu yokedebiliyor. Kendimden de bunun örneğini verebilirim, evde çalışınca belki bir ofiste harcayacağım zamandan daha fazlasını harcıyorum ama mutluyum. İsteyerek çalışınca da insanın ortaya çıkardığı iş daha başarılı oluyor. İstediğiniz zaman aralığında, istediğiniz yerde çalışabilmek profesyonel iş yaşamında başınıza gelebilecek en iyi şeylerden biri olsa gerek. Bu özgürlük parayle satın alınamayacak bir lüks.

İster çalıştığınız şirketle anlaşmalı olarak ev ofisini tercih edin, ister serbest çalışın; bu tür çalışma şekline uyabilecek birçok meslek var. Doğru iş fikrini bulabilmek, sizin bilgi ve deneyiminize uyup uymadığını tespit etmek atılacak ilk adım. Bundan sonra da kendinize bir müşteri portföyü oluşturmaya odaklanabilirsiniz. Bir çevre oluşturmak için freelance ajanslarına kayıt olabilir veya ilanlar verebilirsiniz. Bir kez size uygun ortamı oluşturduktan sonra, dünyanın her yerinden para kazanabilirsiniz!

Öyleyse, bir sonraki adımda, çevrimiçi çalışabileceğiniz çeşitli işlere geçelim. Bunu aşağıdaki üç alana ayırdım:

 • Kalıcı istihdamda çevrimiçi çalışma (Bir şirkete bağlı olarak)
 • Serbest çalışan olarak çevrimiçi çalışmak
 • E-ticarette çevrimiçi çalışmak

Kalıcı istihdamda çevrimiçi çalışma

Şu anda çalışıyorsanız veya yeni bir kalıcı iş aramak istiyorsanız, konumdan bağımsız olarak çalışmak için gittikçe daha fazla fırsata sahipsiniz.

Artık birçok şirket yalnızca uzaktan çalışan ekiplerle çalışıyor ve bu eğilim artıyor. Sadece birkaç yıl önce "normal" ofis işleri sunan birçok şirket, artık konumdan bağımsız olmanın sayısız avantajını kabul ediyor. Çünkü çalışanlar evden çalışma fırsatı bulduklarında genellikle daha memnun ve önemli ölçüde daha üretkendir. Giderek daha fazla çalışma ve anket bunu doğrulamaktadır.

Bulunduğunuz bölgede konumdan bağımsız olarak çalışmak ve aynı zamanda bir çalışan olarak kalmak mümkün mü? Her gün ofise gitmenin sizi rahatsız eden tek faktör olduğunu fark ederseniz, bu olasılığı göz önünde bulundurun ve sorunu patronunuzla en iyi şekilde nasıl dile getirebileceğinizi düşünün.

Ancak sadece ofise gitmekten veya şantiyede çalışmaktan daha fazlası sizi rahatsız ediyorsa ve daha kararlı çalışmayı tercih ediyorsanız, o zaman her yerden ve kendi başınıza çalışabileceğiniz çeşitli seçenekler mevcuttur. 

Çevrimiçi Çalışarak Para Kazanmak: Ofiste Olmanızı Gerektirmeyen 16 Meslek


Serbest çalışan (freelancer) olarak çevrimiçi çalışmak

Kendi kendinizin patronu olmanın pek çok yolu var. Ben burada serbest çalışmaya uygun 16 mesleği sıraladım.

1. Sanal asistanlık

Bence sanal yardım (Virtuel Asistan), sanal asistanlıkserbest mesleğe ideal bir giriştir. Sanal asistanlar, müşterilerini çok çeşitli görevlerle desteklerler, küçük "sanal" kelimesi her şeyin tamamen çevrimiçi ve dolayısıyla konumdan bağımsız olduğunu ortaya koyar.

Sanal asistanların sıklıkla üstlendiği görevler şunları içerir:

 • Ofis arkası halledilecek işler
 • İnternet araştırması
 • Veri ve adres kaydı
 • Müşteri servisi
 • Firma sitesi editörlüğü
 • Sosyal medya
 • Çevrimiçi pazarlama

Bu arada, ilgili kişinin hangi alandan geldiğine ve odak noktasının nerede olduğuna bağlı olarak "XY için Sanal Asistan", "Sanal XY Yardımı" vb. gibi birçok uzmanlık vardır. Çeşitli ilanlar içinden, sizin bilgi ve birikiminizi, yeteneklerinizi kapsayan ilanlara teklif verebilirsiniz.

Blog yazarlığı

Herhangi bir yerden çalışmak için muhtemelen en iyi bilinen işlerden biri elbette blog yazmaktır. Teorik olarak, yalnızca dizüstü bilgisayarınıza ve iyi bir internet bağlantısına ihtiyacınız var. 

Kendi blogunuzla, en sevdiğiniz konularda yazma veya kazançlı nişlerde içerikler üretmek ve böylece bir uzman olma fırsatına sahipsiniz.

Bir blog yazarı olarak, diğer şeylerin yanı sıra çevrimiçi olarak para kazanabilirsiniz:

Satış ortaklığı yoluyla (okuyucularınıza beğendiğiniz ve tavsiye ettiğiniz ürün ve sağlayıcıları bağlarsınız ve reklamı yapılan şirketten küçük bir komisyon alırsınız),

Blogunuzda yayınladığınız konuk makaleler (tanıtım yazıları) aracılığıyla,

Okurlara pazarladığınız ürünler aracılığıyla (ürün, indirilebilecek e-kitap gibi)

Blog açmak için ücretsiz olarak Blogspot, Wordpress, Wix gibi platformlar kullanabileceğiniz gibi; Weebly gibi daha profesyonel platformlarla da çalışabilirsiniz.

İnternet reklamları

Artık çok sayıda blog olduğundan, bir blog ile hızlı bir şekilde çevrimiçi para kazanmak o kadar kolay değil. Bu yüzden gerçekten sevdiğiniz ve hoşunuza giden bir konu seçmek önemlidir. Bu şekilde uzun vadede topun üzerinde kalırsınız ve çok erken pes etmezsiniz. Ancak bir kez kurulup çalışmaya başladığında, bir blog bağımsız olarak ve her yerden çalışabilmenin harika bir yoludur. Oldukça çok zaman ayırmanız ve emek vermeniz gerekse de başarılı olabilirseniz uzun vadede sizin için ideal bir serbest iş alanı olur. Ayrıca blogunuzu başka işlerinizde kartvizit veya referans olarak da kullanabilirsiniz.

Çevrimiçi Çalışarak Para Kazanmak: Ofiste Olmanızı Gerektirmeyen 16 Meslek


 Metin Yazarlığı

Genelde iyi yazmayı seviyorsan ve yazmada iyiysen, o zaman çevrimiçi para kazanmanın daha birçok yolu var. Çünkü yazmak için yalnızca bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız var ve belirli bir masaya bağlı değilsiniz.

Metinlerinizle para kazanabileceğiniz işler şunları içerir: 

İçerik üretimi

Metin yazarı

Hayalet Yazar (isminiz kullanılmadan bir sitede yazılarınızın yayınlanması)

E-kitap yazarı

Editörlük-redaktörlük

Metinlerle çalışmaktan hoşlanıyorsanız, çevrimiçi olarak redaktör veya editör olarak da çalışabilirsiniz. Bu alanda ihtiyaç büyüktür - ister şirket yayınları, çevrimiçi mağazalar, bloglar veya dergiler için - kontrol edilmesi ve düzeltilmesi gereken her yerde metinler vardır. Anahtar kelimeler ile internette arama yapıp uygun iş ilanlarına ulaşabilir ve teklif verebilirsiniz.

Düzeltici olarak yazım, dilbilgisi ve tipografiyi kontrol edeceksiniz. Genel kavramın tutarlı olup olmadığına da dikkat edersiniz - yani metinlerin içeriği, yapısı ve mantığı.

Tabii ki, burada elbette iyi dil ve yazılı beceriler gereklidir, bu nedenle belirli bir eğitim avantajdır, ancak bir kariyer değiştirici olarak da iyi fırsatlar bulmalısınız. İyi içeriğe olan ihtiyaç - çevrimiçi ve basılı - kesinlikle azalmayacaktır. Kullanacağınız dili ve yazım kurallarını mükemmel olarak bildiğinize emin olmadan bu işe başlamayın. Aksi halde  sadece kötü bir ün sahibi olursunuz.

Çevirmenlik

Çevirmen olarak çalışmak aynı zamanda her yerden yapabileceğiniz mükemmel bir iştir. Otomatik internet çevirileri mükemmel olmadığından, dili iyi bilenlere ihtiyaç her zaman olacaktır.

Grafik tasarımcı

Tasarım konusunda deneyiminiz varsa, tabii ki çevrimiçi bir grafik tasarımcı olarak da harika çalışabilirsiniz! Yine, ihtiyacınız olan tek şey doğru yazılım, güçlü bir dizüstü bilgisayar ve iyi bir internet bağlantısıdır.

Teklifiniz söz konusu olduğunda, elbette burada birçok farklı seçeneğiniz var - baskıdan çevrimiçi medyaya ve logo tasarımına kadar neredeyse her şey tamamen çevrimiçi olarak yapılabilir.

Kendinize bir web sayfası açıp işlerinizden bazı örnekler ekleyebilirsiniz.

Çevrimiçi Pazarlama Yöneticisi veya SEO uzmanı

Çevrimiçi pazarlama ve arama motoru optimizasyonu alanlarına aşina iseniz, burada bilgi ve becerilerinizi müşterilerinizin kullanımına sunabileceğiniz birçok seçeneğiniz de vardır. 

Çevrimiçi pazarlama ve arama motoru optimizasyonu sürekli olarak gelişmektedir. Ayrıca, burada (henüz) klasik eğitim yolları yoktur. Öte yandan, internetteki eğitim fırsatları artık son derece çeşitli ve iyi. Örneğin Udemy.com'da iyi çevrimiçi pazarlama kursları bulabilirsiniz.

Web tasarımcısı

Bir web tasarımcısı olmak, çevrimiçi dünyada ideal mesleklerden biri. Müşterilerinizin sayfalarını tasarlamak ve düzenlemek bu işte başlıca yapmanız gerekenlerdir. Uygun eğitim burada elbette bir gerekliliktir, ancak eğer varsa, web tasarımcısının işi her yerden çalışabilmek için mükemmeldir.

 Yazılım veya uygulama programcısı

Web sitelerini programlamanın yanı sıra, elbette geliştirilmesi, tasarlanması ve uygulanması gereken birçok başka yazılım ve uygulama ihtiyacı vardır. Ayrıca ilk pasif gelirinizi kazanmak için harika bir fırsatınız var. Çünkü yazılımınızın veya uygulamanızın temel işlevleri çalışır durumdaysa ve bir çevrimiçi mağaza veya uygulama mağazasından satın alınabiliyorsa, şu anda çalışmıyor olsanız bile onlarla para kazanacaksınız. Tabii ki, ürünlerinizi düzenli olarak yenilemeniz ve reklamının yapılması gerekiyor. 

Ayrıca, serbest çalışan olarak diğer şirketler için her zaman yazılım geliştirme fırsatı vardır. 

 Muhasebeci

Çevrimiçi çalışmak ve herhangi bir yerde yaşamak için çevrimiçi pazarlama, web tasarımı veya programlamada profesyonel olmanız gerekmez. Muhasebe eğitimini aldığınız bir meslekse, birçok şahıs şirketi ve şirket, defter tutma, vergiler, maaş bordrosu  için harici destek alabilirlerse çok minnettar olurlar.

Bu işin güzel yanı, düzenli olarak yapılması. Bu, çok geniş bir müşteri tabanına ihtiyacınız olmadığı anlamına gelir. Birkaç müşteriyi defter tutma konusunda düzenli olarak destekliyorsanız, sabit bir gelirin keyfini çıkaracak ve yine de konumdan bağımsız olacaksınız!

 Fotoğrafçı

İyi bir gözünüz ve kamera konusunda ustalığınız varsa, o zaman çevrimiçi bir fotoğrafçı olarak para kazanabilir ve her yerden çalışabilirsiniz. Çalışmanızı sitede sunmak zorunda değilsiniz, ancak görsellerinizi Shutterstock, GettyImages veya iStock gibi platformlara yükleyebilir ve satabilirsiniz.

Burada da uzun vadede ilk pasif geliri elde edersiniz - bir kez yüklendikten sonra, ilgilenen taraflar fotoğraflarınızı tekrar bir şey yapmanıza gerek kalmadan tekrar tekrar satın alabilir. Buradaki rekabet de giderek artmaktadır. Konumdan bağımsız olmanız sayesinde, en iyi fotoğrafları buna göre çekmek için seyahatlerinizi buna göre düzenleyebilirsiniz.

Videograf

Fotoğrafçılığa ek olarak, tabii ki video prodüksiyonunda da uzmanlaşabilirsiniz. Yine seyahat ederken çalışmaya müsait bir meslek. Seyahatlerinizde de güzel çekimler yapabilir ve bunları satabilirsiniz.

Dil öğretmeni

Yabancı diller biliyorsanız, dil öğretmenliği yaparak bunları değerlendirmek son derece akıllıca olacaktır. 

Koçluk

İnsanlarla çalışmaktan hoşlanıyorsanız, psikoloji ve kişisel gelişimle ilgileniyorsanız ve başkalarını motive etmek, desteklemek ve ilham vermek istiyorsanız, o zaman koç olarak da çalışabilirsiniz. Koçluğunuzu Skype veya Zoom üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz ve bu nedenle konumdan tamamen bağımsızsınız. Artık internette sizi koç olarak eğitmek için bazı eğitim fırsatları var. Prensip olarak yeterli eğitimi ve bu konusa sertifikası olmayan kişileri tercih etmemenizi tavsiye ediyorum.

Çevrimiçi Çalışarak Para Kazanmak: Ofiste Olmanızı Gerektirmeyen 16 Meslek


E-ticarette çevrimiçi çalışmak

Bir adım daha ileri gitmek ve sadece para için zaman değiş tokuşu yapmak istemiyorsanız, e-ticarette kendi çevrimiçi işinizi de oluşturabilirsiniz. Bu şekilde ölçeklenebilir bir iş modeli oluşturursunuz ve sadece bir freelancer olarak hizmetlerinizle değil, internette ürün satarak çok daha fazla para kazanabilirsiniz.

 Dijital bilgi ürünleri satmak

Herhangi bir yerden çevrimiçi ticarette para kazanmanın en kolay yolu, dijital bilgi ürünleri sunmaktır. Bunu yapmanın en iyi yolu kendi web sitenize sahip olmaktır. Ürünler ağırlıklı olarak e-kitapları, çevrimiçi kursları ve web seminerlerini içerir.

Elbette belirli bir topluluğa ve yeterli ürün satmaya ihtiyacınız var. Ancak çalışma ve azim genellikle buna değer. İyi ürünler sunarsanız ve hedef kitleniz size güven inşa ettiyse, kendi ürünlerinizle uzun vadede pasif gelir elde edersiniz.

Fiziksel ürünler satmak

Web sitenizde kendi çevrimiçi mağazanızı oluşturmak ve kendi fiziksel ürünlerinizi geliştirmek bir adım daha ileri gidiyor. Amazon'da bir çevrimiçi mağaza oluşturabilirsiniz. FBA, Amazon'un sizin için depolama, nakliye ve müşteri hizmetlerini üstlendiği ve çevrimiçi mağazanız için platform sağladığı anlamına gelen "Amazon Fulfillment" anlamına gelir.

Diğer bir seçenek de stoksuz satış yani satış ortaklığı. Burada ürün üreticiniz veya toptancınız, ürünleri doğrudan müşteriye gönderir. Siparişler, pazarlama ve müşteri hizmetleri çevrimiçi mağazanız aracılığıyla gerçekleştirilir. Stoksuz satış ile ürünlerin depolanması ve nakliyesinden de tasarruf edersiniz. Dünya çapında firmalarla satış ortaklığı yapmak isterseniz shareasale platformunu deneyebilirsiniz.

Sonuç: Gereğinden fazla seçenek var!

Gördüğünüz gibi, çevrimiçi çalışabilmek için fazlasıyla seçenek var. Eminim bu listede şu anki işinize çok yakın gelen veya kendinizi tanıyabileceğiniz en az bir iş vardır. Tek gereken belli bir miktar cesaret, iyi bir hazırlık, güçlü bir irade ve belli bir miktar finansal güvenliktir.

Ancak ilk adım, gerçekten her yerden çalışabileceğiniz işlerin zenginliğinden yararlanmaktır. İnternet artık pek çok şeyi mümkün kılıyor! Tabii bu kolaylıktan çok kalitesiz işler yapan yeterli bilgiye sahip olmayan insanlar da var. Bunların arasından sıyrılmak ise, ahlaklı, temiz ve disiplinli bir çalışma şekli ile mümkün olabilir.

Serbest çalışmaya karar verdiğinizde araştırmanız gerekenler, sosyal sigortanızın nasıl yürüyeceği, vergi konusuyla ilgili detaylardır. Ben Avusturya'da çalıştığım için örneğin 500€ altındaki kazançlar vergiden muaf sayılıyor. Sağlık sigortasından faydalanmak için de, ya evde maaşlı çalışan eşiniz üzerinden sigortalı olabiliyorsunuz veya aylık bir ücret yatırıp sosyal sigorta haklarınızdan faydalanabiliyor ve emekli olabiliyorsunuz. Bu konuları detaylıca araştırıp bilgi edinmekte fayda var kanunen sorun yaşamamak adına. 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Evde Çalışırken Motive Olmanın Yolları


2 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Benzer yazılar okumuştum. Ancak ilk anda kolay gibi gelse de bu tür işlerde para kazanacak duruma gelebilmek için daha çok istek, sabır ve yaratıcılık gerekiyor sanırım:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır hiç kolay değil haklısınız. Ben kendim de yıllardır evde çalışan bir insan olarak deneyimlerimi yazmak istedim bloguma zaman zaman da konu hakkında yazacağım. Her şeyden önce yapmak istediğiniz iş hakkında yeterince bilginiz olması lazım. Size iş verecek insanlar bu iş için belirli bir bütçe ayırıyor ve profesyonel kullanım için satın alıyor. Ancak iyi bir müşteri portföyü edinmek imkansız da değil. Sadece sabırla ilanları araştırıp, ajanslara üye olmak gerekiyor. Bir kez yaptığınız işlerin kalitesi ile güven sağladınız mı zaten ağızan ağıza tavsiye ile de iş bulma imkanınız oluyor. İnsan kararlılıkla bir işe eğilince başarmaması için bir neden göremiyorum. Ben gençliğimde de freelance denilen şekilde çalıştım ama o zaman dijitallik yoktu yine de iş buluyordum. Dijitallik bir anlamda kolaylık sağladı.

   Sil
Daha yeni Daha eski