Evde Çalışırken Motive Olmanın Yolları-İşinize Yarayacak Birkaç İpucu

Aslında bu yazıya aylar önce blog yazarken motive olmanın yolları olarak başlamıştım. Üşengeçliğime denk geldi bitiremedim. Şimdi ise birçok insan mecburen evde çalışıyor. Gelecekte de hem freelancer olarak çalışanların, hem de home office çalışanlarının sayısı artacak gibi görünüyor. Evde de kullanılabilen teknolojik imkanlar sayesinde bu fırsat birçok meslek dalı için mümkün. Beş yıl önce ben de evde çalışıyorum demeye çekinirken, artık başkalarından da duymaktan mutluyum.
Ancak evde çalışmanın da getirdiği bazı olumsuzluklar olabiliyor. Bunların en başında gelen motivasyon düşüklüğü oluyor.
Zaman zaman hepimizin yazma konusundaki motivasyonu düşebiliyor. Gerçi bende hemen her zaman motivasyon ve yazacak bir şeyler var ama zamanım yok. Ancak zamansızlık da bazen problem olabiliyor, zira aklınıza bir şeyler geliyor ve hemen yazmazsanız unutabiliyorsunuz. Evde çalışırken motive olmanın yolları nedir onlardan bahsetmek istedim biraz.

Evde Çalışırken Nelere Dikkat Edelim?Planlı Olun


Herşeyden önce yapmanız gereken işleri planlamakla işe başlayın. Notlar alın ve günlük hatta haftalık program hazırlayın. Planlı olmak hafta boyunca çok işinize yarayacak ve daha düzgün çalışmanızı sağlayacak.

Sakin Bir Çalışma Ortamı


Ne yazık ki hepimizin sakin sessiz bir çalışma ortamı olmuyor, hele de evde çocuklar varsa. Ben çoğunlukla sabah erken kalkıp veya gece çocuklar yattıktan sonra çalışıyorum ev sessizken. Ama yetiştirmem gereken bir iş varsa, onların etrafta koşuşuğ bağırıştıkları zamanlarda da konsantre olup yazmam gerekiyor. İmkanınız varsa sakin bir ortam yaratmaya çalışın. Yoksa da siz ortama uyun :)Kendinize Özen Gösterin


Pofuduk terlikler ve pijamayla bütün günü evde geçirmek çok cazip gelse de, kendinize çeki düzen vererek ve pijama dışında bir şeyler giyerek işe daha fazla motive olursunuz. Evde çalışanlar uzun süre evde kapalı kaldığı için motivasyonunuza ve ruhunuza da temiz pak, bakımlı olmak iyi gelir.

Randevulara Sadık Kalın


Müşteriler ile iletişiminizi gerektiren bir işiniz varsa, verdiğiniz sözlere sadık kalın ve disiplini elden bırakmayın. Düzenli ve disiplinli çalışan birini herkes tercih eder. Evde çalışıyorum diye başkalarına karşı sorumluluğunuzu savsaklamayın.

Ayrıca home office ile ilgili dikkat etmeniz gereken birkaç ipucu daha :


 • Evde olsanız bile, uzun vadeli çalışma alanınız sizi rahat hissettirmelidir. Mekân, ışık, havalandırma, renkler ve uyum dikkat edilmesi gereken noktalardır. Yeterli gün ışığı alan bir oda seçin ve düzenli olarak havalandırmayı unutmayın. Odaya çarpan ışık bilgisayar ekranına yansımamalıdır. 
 • Sentetik zeminlerden kaçınmalısınız. Ofis koltuğu ileri geri hareket ettiğinde elektrik şarj edilebilir. Sentetik malzeme bilgisayarlar için de iyi değildir. Artık ofisler için özel zeminler var. Sandalyenizin rahat olduğundan emin olun. 
 • Ev ofisinizde yeterli raf ve çekmeceye sahip olduğunuzdan emin olun. Bilgisayarın ve kullanacağınız elektronik ekipmanın yakınında yeterli elektrik fişi bulunmalıdır.
 •  İhtiyacınız olabilecek elektronik ürünler; bilgisayar, cep telefonu, yazıcı, tarayıcı. 
 • Elektronik nesnelerden gelen radyasyonu telafi etmek için kaktüs benzeri bitkiler bulundurun ve ihtiyacınız olmayan aletleri kapatın. Odayı sık sık havalandırın.
Bunlar da ilginizi çekebilir:

11 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Ders çalışmam gerekiyor lakin bir türlü motive olamıyor, nereden başlayacağımı bilemiyordum. Çok iyi geldi bu yazı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım başarılar. Faydalı olmasına inan çok sevindim :)

   Sil
 2. Önemli tavsiyeler. Dediğin gibi home-office çalıştığımız şu günlerde işimize yarayacak. Teşekkürler canım :))

  YanıtlaSil
 3. Evden çalışmak aslında büyük bir rahatlık aslında bir zamanlar blog temaları tasarlarken evden çalışmanın tek olumsuz yani belirli bir zaman dilimine sadık kalmaktı bana göre tabi evdekileri de çalıştığına inanmak :)
  Evdeyken işte olduğunu inandırmak zor ama güzeldir insanın kendi programı oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Saat konusunda esnek olmak gerekiyor evde çalışırken. Bir yandan aile hayatı da yürüyor çünkü. Ama tüm zorluğuna rağmen ben evde çalışmayı seviyorum :)

   Sil
 4. Derya hanım korona günlerinde işte çalışanlar için motive yazınızıda en kısa zamanda bekliyoruz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben evde çalıştığım için kendi deneyimlerimi paylaştım. Bu günlerde işe gitmek zorunda olan arkadaşlar da deneyimlerini paylaşırsa hepimiz okuruz tabii 😊

   Sil
 5. İKi resimdeki oda da içaçıcı, ferah tam sevdiğim gibi:) kaktüs o işe mi yarıyormuş?Aaa bilmiyordum ama Bücürük ne yapar bilemiyorum bitkilere düşman:) Eline sağlık Derya'cığım, iyi bir konuydu. Tam günün anlamına önemine göre. :)

  YanıtlaSil
 6. Öneleriniz işe yarar öneriler, gerçekten sakin bir ortamı evde yakalamak zor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Esnek olmak şart evde çalışırken. Ailenin ritmine göre saatlerinizi ayarlarsanız yürüyor.

   Sil
Daha yeni Daha eski