Can Altunbulaklı' nın Gurur Veren Başarısı-Dünyada Başarılı Türkler

Bugün blogda yer vermek istediğim, dünyada başarılı Türkler' e güzel bir örnek. Ne yazık ki basın pek ilgi göstermiyor bu değerlerimize. Yarışma programları ve saçma, insana bir şey kazandırmayan; tam tersi zamanı boşa harcatan programlar daha cazip geliyor. O yüzden bugün yer vereceğim Can Altunbulaklı ile ilgili çok detaylı bilgi bulamadım. Annesinin facebook paylaşımından faydalanarak, bu güzel haberi duyurmak istedim. 


Can Altunbulaklı Amerika' da Northwestern Tıp Laboratuarlarında CRISPR tekniği kullanarak insan hücresinde DNA şifrelerini çözmüş ve kanserli hücreyi silmeyi başarmış.  Bu başarısını tebrik ediyorum ve alkışlıyorum. İnsanlık adına daha büyük başarılara imza atmasını diliyorum. Keşke bu gençler bizim ülkemizde bu fırsatları bulabilse de, ülkemiz aracı olsa bu buluşlara. Şu anda bu çok ütopik bir dilek sanırım. 

CRISPR Tekniği Nedir?

CRISPR-Cas9 bir genetik manipulasyon yöntemidir. Genomun çeşitli kısımlarına ekleme ve çıkartma yapmaya; DND dizilimini değiştirmeye imkan tanır. Cas9 enzimi moleküler bir makas gibi çalışıp, DNA' ya parça ekleyip, çıkarılmasına yardımcı olur. Rehber RNA' yı izleyen Cas9 enzimi, DNA' nın iki iplikçiğinde kesik oluşturur. Hücre bu aşamadan sonra kendini onarmaya başlar. 

Bunlar da ilginizi çekebilir:


23 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Can Altınbulaklının haberini okuduğumda inanki hem çok gururlandım hem de üzüldüm. Basınımızın ilk haberlerinden olmalı bu tarz başarılar . Ama ne yazık ki yok! Paylaşıyorum izninle .

  YanıtlaSil
 2. Sayende ben de öğrenmiş oldum .Facebook sayfamda paylaşacağım https://www.facebook.com/kaliteliyasaminyeri/ .Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Basın kendi derdinde. Değerlerimizi takdir etmek yerine, olanları da yok etmekte üstümüze yok. Bahsederler mi hiç?
  Bu değerli evladı bizlere tanıttığın için çok teşekkürler Derya. Allah önünü açık etsin. Dilerim Türkiye de gururlanır bir gün :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, insallah ülkemiz de bu basarilara imza atar.

   Sil
 4. Okuduğum anda çok gururlandım. Belki de yurtdışında çalışması daha iyi, aksi halde bizim basınımız destek yerine her türlü yakışıksız haberi yapardı. Aman farkında olmasınlar gencimizin. Eminim insanlık adına çok daha büyük başarılara imza atacaktır. Paylaşımın için çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii bilimsel olarak iyi aciklayamamis olabilirim ancak bu alanda calismalar yapmasi bile bence takdir edilecek bir konu.

   Sil
 5. Ne kadar basarili genclerimiz var Can i kutluyorum bizde hala parfum koklarsak orucumuz bozulurmu diye tartisip duralim dimi💖

  YanıtlaSil
 6. Başarıları daim olsun gurur verici

  YanıtlaSil
 7. senden duydum yaa ne müthiş bir buluş buuuu :)

  YanıtlaSil
 8. Bu arkadaş, Sabancı Üniversitesi'nde "Biyolojik Bilimler ve Biyomühendislik" alanında lisans, "İmmünoloji" alanında yüksek lisans ve "Alerji ve Astım" konusunda doktora yapmış. Yayınlanmış çalışmaları arasında da kanser alanında çalıştığına ya da CRISPR tekniği kullanımına dair hiçbir bilgi yok. Ayrıca "insan hücresinde DNA şifrelerini çözmüş ve kanser hücresini silmeyi başarmış" ifadesi, biyolojiden biraz olsun anlayan birinin bile farkedeceği üzere tamamen yanlıştır. Yazdıklarımın bu arkadaş ile hiçbir ilgisi yok, muhtemelen kendisi de bu asılsız paylaşımın öznesi olarak kullanıldığını bilmiyordur. Editörlük yapmış biri olarak en azından 2 dakika Google araması yapsaydınız keşke

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zafer bey ben annesinin paylasimindan ve google google aramalarindan faydalandim. Maalesef kendisini tanimiyorum ama annesi hethalde oglunun yaptigi isi biliyordur. Ben ne bilimadamiyim ne de konuya bilimsel yönden vakifim. Onun basarisini paylasmakla da kendime herhangi bir çikar saglamis da degilim, buna ihtiyacim da yok. Can beyin kendisi yazip annem yanilmis bu haber gercegi yansitmiyor derse yazimi tabii ki silerim. Bunun disinda katkiniz icin teşekkür ederim , iyi günler dilerim.

   Sil
 9. Bu haberi okuduğumda hem çok sevindim, hem çok üzüldüm. Beyin göçlerinin çoğalması ülkemiz için ciddi büyük bir kayıp :(

  YanıtlaSil
 10. böyle bilim adamlarını tanıtırlar mı abuk subuk magazin haberi olsaydı 3 gün inmezdi manşetten neyse ki blog okuyoruz helede sizinkini de bilgileniyoruz teşekkürler.

  YanıtlaSil
 11. Ne güzel bir haber. Neden bizdeki pırıl pırıl gençleri basın görmezden geliyor hep bilmiyorum.

  YanıtlaSil
 12. Başarılı yeteneklerin daha çok değer gördüğü bir ülke oluruz umarım..

  YanıtlaSil
 13. I am really sorry that similar values don't get more attention and media coverage because their work could change the life of all of us at a certain moment. You do a great work by promoting these persons!

  YanıtlaSil
 14. Güzel bir haber. Ama duyurulmamış olması körü. Allah yolunu açık etsin :)

  YanıtlaSil
 15. tebrik ederim hem böyle başarılı gençlerimiz olsa

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski