Nisan Ayı İç Dökmelerim -Nisan 2019Yine dolu dolu bir ay geçti benim açımdan. Havaların bir sıcak bır soğuk geçmesine rağmen, bahçede işlere başladık ve bu da benim için günün birkaç saati ilave iş demek. Ama o kadar keyif alıyorum ki toprakla haşır neşir olmaktan, severek zaman geçiriyorum. Bahçe güzelleşip, canlandıkça sizlere de paylaşımlar yapacağımı umuyorum.


Nisan ayı, tam bir Karya ayı oldu diyebilirim. Onun etkinlikleriyle geçti. Önce müzikli bir pandomim yaptılar ve orada başrolü kapmasına rağmen, arkada dansedenlerin arasında yok diye üzüldü. Çocuklar çok alem oluyor :) Arı rolündeki kostümüyle o kadar şirindi ki, hem bizim yerel gazetede hem de şehrimizin her ay yayınlanan dergisinde resmi çıktı. Sahneden o kadar rahat ve kendinden emindi ki... Tabii gurur duyduk. İzlerken ağlamadım dersem yalan söylemiş olurum :) Sulu göz bir kadın oldum yaşlanınca :)


İkinci etkinlik de bisiklet workshop' u oldu. Avusturya yasalarına göre çocuklar ilkokul ikinci sınıfta bir bisiklet workshop' una katılmak zorunda. Burada bisiklet kaskı ayarları, trafikte bisiklet kullanma, engebeli yolda ve rampada kullanmak, ani fren, yavaş fren yapma, tek kolla dönüşlerde arkadaki araçlara işaret vermek gibi detayları öğreniyorlar. Acemice olanların velileriyle görüşülüp daha çok antreman yapılması için teşvik ediliyor.
Tüm bu çalışmanın nedeni, çocuklar 10 yaşına gelince trafikte teste girip, bisiklet ehliyeti alıyor. O zamana kadar bu kuralları öğrenmiş olması gerekiyor. Testi geçemeyen bir sonraki yıl tekrarlıyor. Ehliyeti olmayan, trafikte tek başına bisiklet kullanamıyor.
Tabii her zaman olduğu gibi birkaç veliden yardımcı olmaları istendi, ben de parkurlardan birinde görevli oldum. Bir öğleden önce bu etkinlikte geçti. Aslında insanlar arasında olmayı fazla sevmem ama çocuklarla aram iyidir. Bu tarz eğitici etkinliklerde yer almayı da o yüzden seviyorum. Ayrıca çocuklar da anneleri katılınca mutlu oluyorlar.


Burada Paskalya bayramı vardı. O gün paskalya tavşanı çocuklara tavşan ve yumurta şeklinde çikolatalar saklar, çocuklar da ellerinde sepetleri arar dururlar. E tabii bizimkiler kusur kalır mı? Topladılar ganimeti 🤣
Durun daha bitmedi. Evde abisinin klavyesinde oldukça başarılı olunca, Karya için de müzikokulundan bir randevu aldık. Bizim buradaki müzik ve sanat okulu, her yıl dünyadan bir çok müzisyenin konser verdiği ve yarışmalara katıldığı bir okul. O yüzden müziğe yatkın, yetenekli çocukları kabul ediyorlar. Piyano öğretmeni Karya' dan bildiği bir parçayı çalmasını istedi. Sonra basit notalarla çalıştılar. Bizim kız sanki daha önce notayla çalmış gibi bunu da becerdi. Öğretmenden tam not alınca, onu da önümüzdeki okul yılı için müzik okuluna kaydettirdik. Her çocuk öğrendiği müzik aleti haricinde bir ders daha alıyor. Ada derinleştirilmiş nota bilgisini seçmişti. Onun da sınavını başarıyla verdi. Karya tabii tahmin edersiniz dans dersini seçti. Ben de ekstradan hareket edecek diye sevindim :)

Bunlar da ilginizi çekebilir : Minimalist hayat-oh ne rahat !!!

Nisan' da hem bloglar için hazırladığım bir miktar taslağı tamamlayıp yayınladım, hem de Xhayat ve Binkelam' ın bloglarına konuk oldum. Ayrıca sevgili Ece Evren' in Derya'nın Spor Günlüğü bloguma yazdığı mektup beni çok duygulandırıp mutlu etti.

Bu arada üzülerek blog kopyacıları ile tanışma sıramı savdım. Pinterest ve instagram gibi patformlardan da resim ve yazılarımız botlarla alınıp bunlarla bloglar açılıyor ve utanmadan reklam da alınıyor. Emeğiyle yazan blog yazarlarına gelince kılı kırk yaran adsense bu konuda nasıl rahat davranıyor anlamış değilim. Bizim adsense hesabımızda para kuruş kuruş birikirken, bu insanlar birçok blogdan yazı aldıkları için para bile kazanıyormuş. Doğrusu yazma motivasyonum düştü bu olaylardan sonra ama ne yapayım ki yazmayı seviyorum. Benim emeğimi çalarak para kazananlara hakkımı helal etmiyorum. İnsan olarak bunu kendilerine yedirebiliyorlarsa yapsınlar ne diyeyim. Ben bulduğum bir yerden neyse sildirdim yazılarımı ama kimbilir bilmediğimiz daha neler vardır. Google' a blog adınızı link olmadan yazın ve birkaç sayfa aratın. Buralarda çıkıyor genelde.

Mayıs ayı Ada' nın müzik okulundaki konseri ile renklenecek. O maceralar da Mayıs yazısında anlatırım artık. Kalın sağlıcakla :)

25 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Dolu dolu bir ay olmuş canım , çok güzel. Benim bahçe de hareketlenmeye başladı. Buralarda ben de bisiklet konusunda çok şikayetçiyim. Bisiklet ehliyeti yok denetleme de yok . Trafikte ters yönden üstüne gelen mi ararsın, yeşil ışıkta yaya olarak geçerken üzerine süren mi ???? Ne kural ne de ışık tanıyorlar 😥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslinda bisiklet deyip geçmemeli sonuçta trafiğe çıkıyor. Herßeyi kuraliyla öğrenip uygulamak en iyisi.

   Sil
 2. Karya'nın egzotik güzelliği var. Arı kıyafetine kadar yakışmış Derya:) Yurt dışında eğitim ne kadar güzel... Hiçbir yetenek gözden kaçırılmıyor.
  Mayıs ayının güzel geçmesi temenni ve sevgilerimle canım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cok teşekkürler ☺️. Ilgileniyorlar çocuklarla. İnşallah mayıs hepimiz için çok güzel geçer 🤗

   Sil
 3. Karya'ya başarılarının devamını diliyorum. Emek hırsızlarını da kınıyorum Deryacığım. İnanılır gibi değil doğrusu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cok teşekkürler canim. Sorma o konu beni çok rahatsız ediyor ve biz blogları koruyacak doğru dürüst bir mercii yok.

   Sil
 4. Bisiklet çalışması,test, sınav,ehliyet...gerçekten medeniyet dedim Deryacım.

  YanıtlaSil
 5. Zevkle,bazı kısımları da gülümseyerek okudum.Özellikle de Karya'nın başarılarılarını ebrik etmek istiyorum.
  Ece ablanın yazdığı yazının linkini de koyarsan okumak isterim.Malum yoktum buralarda 2 haftaya yakın bir süre :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler canim. Ece ablanin linkini buraya ekleyeyim
   https://www.deryaninsporgunlugu.com/2019/04/ece-evren-den-mektup-var.html?m=0

   Sil
 6. Harika bir Nisa’n ayı geçirmişsin Derya’cım. Çocuklarımızın başarıları bizleri nasıl da mutlu ediyor öyle değil mi? Şansları hep gülsün inşallah. Hepsini tek tek tebrik edip öpüyorum. Yurt dışında olmanın güzel yönleri de var ve çok güzel fırsatlar çıkmış önlerine süper. Kal sağlıcakla

  YanıtlaSil
 7. Sevimli arı maya o yanaklardan öperim ki bennnn
  Bisiklet ehliyeti süper. Bizde araç ehliyeti bile doğru düzgün verilemezken . İşte çocuğa verilen önem

  YanıtlaSil
 8. bisiklet workshop u harika. Insana verilen deger işte. Daha bizim cok yol katetmemiz lazım:( ayrica dolu dolu bir nisan olmuş ben okurken keyif aldım:) şu kopyacilar kötü iste. Sevgiler

  YanıtlaSil
 9. harika bir Nisan ayı geçmiş. Ne mutlu Karya'ya ve sana. Şu bisiklet işini çok sevdim. Bizim okullarda zorla resim müzik diye diretiliyor. Böyle faydalı şeyler için diretseler çok mutlu olurum. Yanlış anlaşılmasın resim ve müziğe karşı değilim sadece kabileti olan da olmayan da zorla çizmek hem de öğretmenin hayal ettiği gibi çizmek zorunda bırakılıyor. Çıkış noktası güzel ama belki de öğretmenlerin egosu yüzünden sevilmeyen istenmeyen ders formunda oluyor.

  YanıtlaSil
 10. Çocukların etkinliklerinde anne-babaların gözünün dolması çok normal canım. Bu emek hırsızlarının Allah cezasını versin. Mantar gibi bitiyorlar maalesef.

  YanıtlaSil
 11. Masallah cocuklarima harika bir ay olmus genelde bir tek yazi kopyalama olayi bozmus ama halletmissin canim hep guzel gunler yasayalim💖

  YanıtlaSil
 12. İç dökmelerim serin güzel oluyor. Ben hayatın içinden yazıları daha çok seviyorum galiba. AdSense niye bunlara bir önlem almıyor inanamıyorum.

  YanıtlaSil
 13. aaay ne güzel her şey ki, aktif aileee mutlu aileee minnoş aileee :) ay uğraşma boşver kopyacılarla yaaa canını sıkmaaaa :)

  YanıtlaSil
 14. bisiklet ehliyeti çok mantıklı tabii iki tekerleklilere araç muamelesi yapılan ülkelerde, zira bizimkinde olmayan bisiklet yollarına inat çıktığımızda 4 tekerlekli araç kullanıcılarının haberi yok o sebepten her tür kullanıcıya aynı muamele ile ehliyet verilmesi şart ama ah işte kocaman bir ama

  YanıtlaSil
 15. Çok güzel geçmiş canım Nisan ayı dolu dolu ne güzel :)

  YanıtlaSil
 16. Avusturya'da bisiklet eğitimi verilmesi harika şimdiye kadar böyle bir eğitim bizim müfredatta ne duydum ne gördüm aslında olması gerek diyeceğim ancak bir bisiklet yolumuz bile yok :D Saygılar sevgiler...

  YanıtlaSil
 17. Bisiklet ehliyeti ne kadar mantıklı bir şey.

  Müzik ve dans, harika çocuklar için.

  Bahçe ile uğraşmak kadar insanı rahatlatan aktivite yok sanırım :)

  YanıtlaSil
 18. Ayy ne güzel bahçe hayatıyla stres de atılır, ben de kaçabilsem biraz keşke :)

  YanıtlaSil
 19. Adsense kabul ediyor muymuş kopya içerikleri . Güzel yayın

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski