Cumhuriyet Kadınlarının Önemli Sembollerinden Biri - Sabiha Gökçen


Öncelikle Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun. Bugünün anlamına uygun olarak bir Cumhuriyet kadınından bahsetmek istedim. Cumhuriyet kadını deyince ilk aklıma gelen isimlerden Sabiha Gökçen. Her ne kadar adı artık unutturulmaya çalışılsa ve sadece bir havaalanı ismiymiş gibi andırılmaya çalışılsa da, haklarını kazanan, eğitim ve özgür yaşam şansı olan kadınların önemli bir örneği olmaya devam edecek.


Atamızın manevi kızı Sabiha Gökçen 1913' te Bursa' da dünyaya gelmiş. Uçmaya olan ilgisi Atatük tarafından da desteklenince, uçmayı öğrenip dünyanın ilk kadın savaş pilotu olmayı başardı. Bursa ziyareti sırasında Atatürk' e ulaşıp okumak istediğini söylemesi hayatının dönüm noktası oldu. Anne ve babasını kaybeden bu 12 yaşındaki kızı evlat edinen Atatürk, ona arzu ettiği eğitimi alma şansını verdi. Arnavutköy Amerikan Kız Koleji ve Üsküdar Amerikan Kolejinde eğitim gören Sabiha Gökçen, ayrıca Fransızca da öğrendi. Soyadı kanunu çıkınca, uçmaya olan sevgisi nedeniyle, Atatürk ona Gökçen soyadını verdi.


1935' te Türk Hava Kurumunun Türk Kuşu Sivil Havacılık Okuluna girdi. Gösterdiği üstün başarı sonucunda Atatürk ona dünyanın ilk kadın savaş pilotu olmasını teklif etti ve böylece bu alanda eğitimi başladı.
1938' de tek başına uçakla 5 günlük bir Balkan turu yapması adını dünyaya duyurdu. Atatürk' ün ölümünden sonra, Türk Hava kurumunda başöğretmen olarak görevine devam etti. Dünya tarihine adını yazdıran 20 pilottan biri seçildiği 1996' da Maxwell enstitüsünde düzenlenen törende ödülünü aldı. Adına bir de opera bestelenen Sabiha Gökçen bir kez evlenmiş ancak eşini çok çabuk kaybetmiştir.


Son uçuşunu 83 yaşında gerçekleştiren Sabiha Gökçen, 2001 yılında hayatını kaybetti.
Cumhuriyet demek bir ülkenin bağımsızlığı ve özgürlüğü demektir. Aynı zamanda bu o ülkenin kadın erkek her insanı için geçerlidir. Kadınlara şans verildiğinde, gerekli eğitimi alabildiklerinde neler başarabildikleri artık bir sır değildir. Cumhuriyetimize sahip çıkalım. Kolay kazanılmadı.

Bilgiler: Wikipedia

17 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Çok anlamlı bir paylaşım olmuş sevgili Derya.

  YanıtlaSil
 2. Sabiha Gökçen ve daha niceleri göğsümüzü kabartan kadın olmayı onurlandıran insanlar. Atatürk ve Türk kadınları gururumuz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru, Atatürk bizlere insan olma hakkını verdi. Onun sayesinde özgür bireyler olabildik bu hakkı kaybetmemek için de elimizden gelen herşeyi yapmalıyız.

   Sil
 3. Özellikle kadınlar cumhuriyettin değerini bilmeli..
  Kadınlar cumhuriyet ile birlikte şimdiki haklarına kavuştular..
  Rahmetli Atatürk kadın erkek çocuk her kesimin haklarını bünyesinde barındıran cumhuriyeti kurmuş...
  Değerini bilmeliyiz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Atatürk sayesinde elde ettiğimiz hakları korumalıyız :)

   Sil
 4. 2019 da bile kadın pilot bu kadar azken o yıllarda kadın pilot ne muhteşem

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet sadece Türkiye' de değil dünyada da bir ilk olmayı başardı.

   Sil
 5. cumhuriyetin simgelerinden. kadınların toplumda yeri korkunç boyuttayken savaş pilotu olması ne büyük onur.

  YanıtlaSil
 6. Çok güzel bir yazı olmuş, Cumhuriyeti kadınlar yaşatacaktır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım öyle olur canım :) En çok da kadınlar mücadele etmeli haklarını yitirmemek için.

   Sil
 7. Hayatından da söz ettiğin bu değerli bilgiler için çok teşekkürler Derya. Sabiha Gökçen ile bir kadın olarak gurur duyuyorum. Hem de o senelerde dünyada tanınmak ne kadar güzel. Atatürk'ün sayesinde eğitimini tamamlaması ve kendisine verilen emeği boşa çıkarmayıp kahramanca göklerde salınması onun ne kadar azimli olduğunun göstergesi. Ata'mızın ve onun ruhları şad olsun. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Emeğine sağlık canım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sabıha Gökçen gerçekten cesur bir kadınmış. Uçmak da her babayiğidin harcı değil. Sevg

   Sil
 8. Çok değerli bir isim sayende Onun hayatı hakkında daha çok bilgi edinmiş oldum canım :) Atatürk sayesinde desteklenmiş ve ne kadar örnek bir hayatı olmuş, bir kadın olarak tekrar gurur duydum Sabiha Gökçenle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Atatürk sayesinde Türk kadınının elde ettiklerinin en güzel örneklerinden biri.

   Sil
Daha yeni Daha eski