Proxima B: Komşu Sistemimizde İkinci Bir ''Dünya'' Nın Varlığı Onaylandı

Bu haberi geçen yıl okumuştum be blogda da paylaşayım diye düşündüm unutmuşum:) Heyecan verici bir buluş bence siz ne dersiniz?

Proxima B: Komşu Sistemimizde İkinci Bir ''Dünya'' Nın Varlığı Onaylandı
Resim: sciencephoto.com


Komşu sistemimizde onaylanan "ikinci bir dünya" nın varlığı

En son ölçümlerde, sadece dört ışık yılı uzaklıktaki Proxima b gezegeninin potansiyel olarak yaşam dostu olduğu sonucuna varıldı.
Diğer yıldız sistemlerinde Dünya benzeri gezegenler henüz bulunamadı. Proxima Centauri bize en yakın yıldız ve bizden sadece 4,244 ışık yılı uzaklıkta. 2016 yılında, aşağı yukarı Dünya büyüklüğünde bir gezegenin varlığına dair kanıt bulunduğunda, gökbilimciler arasındaki coşku bu nedenle büyük oldu.
Son ölçümlere göre, Proxima b gezegeninin hesaplanan minimum boyutu 1.17 dünya kütlesidir. Dünyaya benzemesi (umulan) sadece boyutlarından değil, aynı zamanda yaşam koşulları sunabilmesinden de kaynaklanmaktadır. Elbette, bu benzerlik yalnızca dolambaçlı bir şekilde ortaya çıkıyor.

Çünkü Proxima Centauri kırmızı bir cüce, soluk ve havalı bir yıldız. Suyun sıvı halde bulunabileceği alan olan yaşanabilir bölgesi, bu nedenle güneşimizin etrafındakinden çok daha yakındır. Ancak Proxima b gezegeni de yıldızın etrafında öyle dar bir yörüngede hareket ediyor ki, bir yörüngeyi bir yıl yerine yalnızca 11,2 günde tamamlıyor. İki yıldız sistemi arasındaki iki büyük fark, birbirini o kadar iyi dengeliyor ki, her ikisi de aslında kendi dünyalarına sahip olabilir.


Daha hassas ölçümler doğrulayıcı oldu


Proxima b'nin potansiyel benzerliği, "Astronomy & Astrophysics" adlı uzman dergisinde yapılan bir çalışma ile bir kez daha doğrulandı. Bu gözlemler Şili'deki Avrupa Güney Gözlemevi'nin Çok Büyük Teleskopu'nda Espresso spektrografı ("Kayalık Dış Gezegen ve Sabit Spektroskopik Gözlemler için Echelle Spektrografı") ile yapılan ölçümlere dayanmaktadır. Eski Harps spektrograf ("Yüksek Doğruluklu Radyal Hız Gezegen Arayıcı") ile yapılan ilk ölçümlerle karşılaştırıldığında, Espresso sayesinde ölçüm doğruluğunu üç katına çıkarmak mümkündü.
Radyal hız yöntemi olarak adlandırılan yöntemle, yıldız ve gezegenin ortak ağırlık merkezi etrafındaki hareketleri ölçülebilir ve gezegenin özellikleri hakkında sonuçlar çıkarılabilir. Bu bir kez daha Proxima b'nin yüzey sıcaklığının suyun sıvı formda olmasını mümkün kılması gerektiği ve bu da teorik olarak gezegendeki yaşamı mümkün kılacağı sonucuna götürdü.


Henüz yanıtlanmamış sorular

Elbette olasılık, orada gerçekten hayat olduğu anlamına gelmez.  Dar yörüngesi, Proxima b'nin bağlı bir dönüşte olduğunu, yani yıldızının, dünyanın ayı gibi, her zaman aynı tarafa baktığını gösterir. Bu taraf çok sıcak olurdu ama karanlık yarımkürede çok soğuk olması gerekirdi. Öyleyse yaşam muhtemelen sadece aradaki alacakaranlık kuşağında, hatta yeraltında mümkün olabilecek.

Yıldızın yakınlığı başka bir nedenden dolayı daha da sorunludur: Proxima Centauri'de radyasyon patlamaları meydana gelirse, gezegene tam güçle vururlar. Ve normal, sürekli "esen" yıldız rüzgarı bile, daha önceki ölçümlere göre, dünyaya çarpan güneş rüzgârından 2.000 kat daha güçlü olabilir. Proxima b bir atmosfer geliştirdiyse, çoktan havaya uçmuş olabilir.

Proxima b'nin varsayımsal bir biyosferi yıldızından koruyup koruyamayacağı konusundaki tartışma, yıllardır bilim adamları arasında gidip geliyor. Espresso ekibi veri işleme sorumlusu Christophe Lovis, yeni araçlara güveniyor. Proxima b tarafından yayılan ışığı algılamak için özel olarak inşa edilmişlerdir ve yakında bir cevap verebilirler. Bu arada, bunlardan biri Espresso'nun işine birden fazla şekilde devam edecek ve adı Ristretto olacak.

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

  1. Paralel evren dediğimiz burası olmasın :))) (enfes olurdu)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Birebir aynı değil ne yazık ki her tarafı yasanmaya uygun değilmiş sadece ortası uygun 😀

      Sil
Daha yeni Daha eski