Ayşe Kulin - Son - Kitap Tavsiyesi

Ayşe Kulin genellikle toplumsal konulara değinen günümüzün özgün yazarlarından biridir. ‘’Son’’ adlı eserinde daha önce yazdığı romanlar da bulunan karakterleri bu kitapta bir araya getirmiş ve bu kahramanların bütün hikâyelerini bu kitapta sonlandırmıştır. Yazarın üslubu okurları tarafından da çok iyi bilindiği gibi yalın ve akıcı bir dildir. Son derece sürükleyici elinizden bırakamayacağınız bir eser. Ayrıca yaşadığı ülkeye dair toplumsal olayları merak eden, bu ülke ile ilgili derdi, sorunu olan insanların keyifle okuyacağı eserlerden biri.

 


Zor Bir Karar Gitmek Ya Da Kalmak

 

Romanın kahramanı Hakan iş bulma konusunda oldukça çaba göstermiştir. Ancak son anda bir iş bulmuş fakat iş oldukça uzakta Çin'in Şangay kentindedir. Hakan Çin’e eşi Derya ve kızı Ada’yla birlikte gitme planları yapar. Ancak gitme aşamasında hiç beklemediği bir olay gerçekleşir. Eşi Derya kocasıyla gitmek istememektedir. Hatta Hakan kızını ikna etmesi için kayınpederine gider fakat Derya’yı ikna edememişlerdir. Derya Hakan’a daha sonra belki geleceğini söyler ve Derya kızı Ada’yla geride kalır. Bir gün Derya kızıyla birlikte deniz kenarına gider ve orada Eda adında bir kadınla tanışır. Eda’yı çok sıcak ve yakın bulan Derya, kızına göz kulak olursa denizde yüzmek istediğini söyler. Denize girmek isteyen Derya kızı Ada’yı Deniz kenarında tanıştığı Eda’ya bırakıp denize girer. Ancak Derya kendisine bir motor çarpması sonucu orada can verir. Eda gördükleri karşısında şaşkına döner ve olayın kendi yüzünden gerçekleştiğini düşünerek kendini suçlamaya başlar. Çünkü motorla Derya’ya çarpan kişi Eda’nın eski sevgilisidir. Yani sevgilisini öldürmek isteyen kişi yanlışlıkla Derya’yı öldürmüştür. Eda’nın sevgilisi Eda’nın yurt dışına çıkmasına karar verir ve Eda yurtdışına gider. Ancak gittiği yerde Çin’dir. Hakan ise bu sırada karısının bir deniz kazasında öldüğü haberini almış ve yıkılmıştır. Türkiye'ye kızı Ada’yı almak için gelir ve dönerken tesadüfen Eda’yla aynı uçakta seyahat ederler. Tesadüfen hepsi aynı uçaktadır. Tabii aynı uçakta bir arada olan kişilerden Eda ve Ada birbirini tanır. Ancak Hakan’ın bu tanışmanın nasıl olduğu konusunda bir fikri yoktur. Ona da durumu anlatamaz. Ancak Eda kendi içinde duyduğu suçluluk duygusundan dolayı Ada’yla çok ilgilenir.

 

Deniz Kazası Cinayet mi? Yoksa Kaza mı?

 

Deniz kazasını polis araştırır. Ancak bunun bir kaza mı yoksa bir cinayet mi olduğuna karar veremez. Fakat konuda kapanmaz. Eda Çin’de Ada’ya bakmak için Hakanların evine yerleşmeye karar verir. Tabii Eda’nın sevgilisi bu davranışını çok yadırgar ve Eda’ya kızar. Hakan'ın evine yerleşen Eda ile Hakan'ın arasında duygusal bir ilişki başlar. Eda Hakan’ın bilmediği kaza ve karısının ölüm olayını içinde taşımaktan son derece rahatsızdır. Durumu Hakan’a anlatmaya karar verir. Polis denizde yaşanan kazanın bir cinayet olduğunu çözer ve gerçekler teker teker ortaya çıkar. Hakan o arada miras işleri için Türkiye'ye dönmüştür…

 

Roman heyecanla devam eder. Keyifle ve tek solukta okunacak bir kitap olan ‘’Son’’ Ayşe Kulin ’in kahramanları bir araya toplayıp buluşturduğu bir eser. Ayşe Kulin bu eserinde kahramanların bazılarının sonunu hazırlamış bazılarına ise yeni başlangıçlar yaratmıştır. Keyifle okuyacağınız roman ‘’Son’’u elinizden bırakamayacaksınız.

Ayşe Kulin kimdir?1941 İstanbul doğumlu olan yazar Ayşe Kulin, ilkokulu Ankara Koleji'nde okudu. Daha sonra İstanbul Arnavutköy'de kız kolejinde 7 yıl yatılı olarak Edebiyat bölümünde okudu ve bu sırada da yazarlık mesleğini yapmaya karar verdi. Yazarlık dışında, gazetecilik, editörlük, televizyon programcılığı gibi çeşitli alanlarda çalıştı. 4 oğlu olan Ayşe Kulin'in kitapları tüm dünyada farklı dillere çevrilere büyük satış rakamlarına ulaştı. Akıcı ve rahat okunan yazım dili ile sevenlerinin gönlüne taht kurmayı başaran yazarlardan.

Bunları da okuyun:

Carl Sagan - Cosmos

Sevdalım Hayat

Geyşa


6 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Ayşe Kulin dilini seviyorum ben. Derya karakterini hatırladım :) Severek okuduğum bir romanı Dönüş diye hatırlıyorum.
  Okumak istedğim kitaplardan...
  Yorumuna sağlık arkadaşım ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayşe Kulin benim de çok sevdiğim bir yazar. İnsan olarak da takdir ediyorum. Sevgiler canım 😍

   Sil
 2. Yaa ama yapmayın bunu bu kadar kitabı nasıl okuyacağız:) şimdi de bunu çok beğendim okusam dedim

  YanıtlaSil
 3. ilginç bir kitapmiş...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayşe Kulin severler severek okuyacaktır ☺️

   Sil
Daha yeni Daha eski