Geyşa - Arthur Golden - Kitap Tavsiyesi

Geyşa - Arthur Golden - Kitap Tavsiyesi

Geyşa - Arthur Golden

Kimono bağlama sanatından, kızlığını bozma törenine Geyşaların yaşadıklarının tüm çıplaklığıyla anlatıldığı bir kitap. Otobiyografik bir roman olan  "The Geisha" dünyanın en çok satan kitapları arasına girdi  ve Steven Spielberg tarafından filme de çekildi. 
Yalnızca Japonya'da var olan ve yavaş yavaş yok olmaya başlayan bu eski mesleğin etrafında kaygan düşünceler dönüyor. Geyşalar itaatkar hizmetkârlar mı, kılık değiştirmiş fahişeler mi yoksa yüksek eğitimli eğlencelikler mi? Bu sorularla ilgili merak o kadar büyük ki, Arthur Golden tarafından yazılan bir geyşanın  kurgusal biyografisi hemen Almanya, Amerika'da en çok satanlar listelerine girdi daha sonra dünyanın birçok ülkesinde de bestseller oldu. 

Kendisinden hiçbir şey talep etmeyen, kendisini her yerde şımartan bir kadın olması fikri, bazı erkeklere dünyadaki kayıp cennet gibi görünebilir. Çünkü klasik eğitim almış bir geyşa, Golden'ın birinci şahıs anlatıcısı Chiyo'nun ağzından öğrendiğimiz gibi, erkek müşterilerinin rahatıyla özverili bir şekilde ilgileniyor. Dans ediyor, şarkı söylüyor ve Japon udunu çalarken, yorulmadan çay servisi yapıp esprili veya müstehcen anekdotları nasıl söyleyeceğini biliyor. Beyaz bir makyaj altında kendi ihtiyaçlarını ustalıkla gizliyor.

Golden'ın zihinsel olarak bir geyşanın bedenine girmesi gibi, Tokyo'da yaşayan eski geyşa Kiharu Nakamura, geçtiğimiz yıl Almanca olarak yayınlanan biyografisi "Kiharu Bir Geyşanın Anıları" nda kendinden bahsediyor.

 "Geyşa", 1930'larda Kyoto'da büyüyen ve çay evlerinde ve toplumlarda ünlü bir şovmen olmak için yetiştirilen balıkçı kız Chiyo'nun kaderini hassas ve eğlenceli bir şekilde anlatıyor. Babası tarafından maddi ihtiyaç nedeniyle bir sanayiciye satılan dokuz yaşındaki çocuk, kendini bir geyşa evinin katı hiyerarşisi içinde bulur. Orada alışılmadık gri gözlü zeki kız, ömür boyu süren hayalini neredeyse yok eden kötü niyetli bir rakiple karşılaşır: sonunda bir geyşa olmayı başaracak mıdır?


Her iki kitabın da ortak noktası nostalji kokusudur. Çünkü geleneksel olarak ticari aşk hizmetlerinden çok uzak olan yüksek eğlence sanatında, bugün sadece birkaç genç Japon kadını aktif. Klasik olarak eğitilmiş geyşaların ortalama yaşı şu anda kırkın üzerindedir. Hızlı kurslar uzun zamandan beri pahalı eğitimlerin yerini almıştır. Bu dar ölçülü geyşalar, hizmetleri için önceki fiyatların yalnızca bir kısmını talep ediyor. Geyşa kıyafetiyle striptiz gösterilerinin Tokyo'da patlamasının ardından, eskiden çok saygı duyulan meslek, kırmızı ışık bölgesine doğru kayıyor. O zaman geyşaların geleneksel dünyası aslında sadece kitaplarda nostaljik bir masalsılıkla okunabilir.

Geyşa - Arthur Golden - Kitap Tavsiyesi

Kitap hakkında kendi düşüncelerime gelecek olursak, Geyşa' lık benim dünyada kadınları görmek istediğim yere göre oldukça ters. Ancak okurken zaman zaman kızdım, zaman zaman da duygulandım. Geyşaların yetişirken bu kadar zorluk yaşadıklarını, hele de bebek denebilecek yaşta ailelerinden koparıldığını bilmiyordum. Japon kültürünün nostaljik bir parçası olduğunu biliyorum, ama kadınları bir meta olarak öne süren herşeye de karşıyım. Kitap akıcı bir dille yazılmış, roman olarak beğendim. Konuya ilgi duyanlar severek okuyacaktır. Hatta nostaljik ve masalsı bulanlar perde arkasını okuyunca belki Geyşa' lığa daha farklı bakabilirler.

 Bu kitaplar da ilginizi çekebilir:

12 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Bu kitabı daha önce duymamıştım, teşekkür ederim. 🙏

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eski bir kitap ama ben de yeni okuyabildim. Blogları gezdikçe farklı kitaplar hakkında da fikir sahibi oluyoruz:)

   Sil
 2. duydum okumadım daa sanki filmisi de var bunuuun :)

  YanıtlaSil
 3. Bu kitabı yıllar önce görmüş,okumayı düşünmüş ve okumayı unutmuştum.Yeniden hatırladım.Uygun zamanda okuyayım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Psikolojik açıdan da senin için değerlendirilecek çok şey var hayatlarında :)

   Sil
 4. Çok duyduğum bir kitap ama okumadım,evet filmi de vardı değil mi ama onu da izlemedim :)
  Geyşa olmak japonların kültürlerinin bir parçası tabii ama kolay değil elbette geyşa olmak ve eleştirilecek tarafları da var tabii bizim açımızdan bakıldığında..
  Detaylı bilgi için okumak lazım,listeme ekleyeceğim Deryacım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onlar kabullenmişler ama eskisi gibi Japonya'da da Geyşa'lık devam etmiyor tabii artık sanırım sadece turistik bir olay oldu :)

   Sil
 5. yıllardır alacağım bir yerlere not etmeliyim...bir de salgın çıkınca kitap siparişine bile elim varmıyor:( filmi olduğunu bilmiyordum izlemek isterim doğrusu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de aylardır online okuyorum. Herkesin dokunduğu kitapları şu an kütüphaneden almak pek cazip gelmiyor:)

   Sil
 6. Filmini hatırlıyorum hayal meyal.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben filmini izlemedim bu konuda birkac film var sanırım ☺️

   Sil
Daha yeni Daha eski