Sebastian Fitzek-Der Nachtwandler-Uyurgezer
Gece ışıklar söndüğünde neler oluyor?


Leon Nader genç ve başarılı bir mimardır. Günün birinde karısı yanı başından aniden yok olana kadar hayatı yolunda gidiyordu.  Uykudan uyanırlar ve Leon eşinin kötü bir şekilde dövüldüğünü görür. Karısı aceleyle çantalarını toplar ve ortak dairelerinden ayrılır. Onun peşinden koşar ama onu durduramaz. Leon için karısının bu ani ortadan kayboluşu, eski yaralarının kanaması anlamına gelir. Gençken uyurgezerlik nöbetlerinden muzdaripti,  gece gezilerinde oldukça şiddetli tavırlar sergiliyordu. O zamanki psikiyatristi iyileştiğini söylemiştir, ancak bazı olaylar ve karısının gidişi şüpheye düşmesine neden olur. Uykusunda yine garip şeyler yapıp yapmadığını merak eder ve karısının durumundan sorumlu olup olmadığını öğrenmeye karar verir. Kafasına taktığı özel bir kameranın bulmacaları çözmesine yardımcı olacağına inanır. Yatak odası dolabının arkasındaki gizli bir labirentin girişini bulduğunda, Leon için neredeyse umutsuz bir kabus başlar.

Sebastian Fitzek-Der Nachtwandler-UyurgezerSebastian Fitzek,  psikolojik gerilim kitabı Der Nachtwandler-Uyurgezer için gerilimin yuvasına inmiş diyebilirim. Kitabın sonuna kadar tüylerim diken diken okudum. Her ne kadar bu kitaptaki gizli kapı ve labirent eleştirmenler tarafından Edgar Alan Poe hikayelerinden birine benzetilse de, Fitzek anlatımı çok farklı. Tabii ki artık çok kitap okuyan insanlar da, zaman içinde aa bu konuya benzer şeyler şu kitapta da vardı, yoksa bunu okudum mu hissine kapılabiliyor. Bu gerçek hayatta da böyle değil mi? Başkasının anılarını okuduğumuzda biz de yaşadıklarımızla benzerlikler bulmuyor muyuz? 

Sonuçta, bu gerilim edebiyatı ve Fitzek birkaç şey için eleştirilebilir, ancak romanları yeterince heyecan verici olmadığından kesinlikle değil. Psikolojik gerilim, polisiye cinayet veya sıradan bir aşk romanında bile okuyucuyu kendine çeken bazı kalıplaşmış kodlar var; usta yazarlar da bu kodları zekice kitaplarına uyguluyor bence.

Sonuç olarak ben uyurgezer kitabını beğendim. Gerim gerim gerilmeyi sevenlere mutlaka tavsiye ederim :)

Yazarın okuduğum diğer kitapları:

10 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Brrrr....çok korkunç gerçekten...
  Merak ettim.
  Çok teşekkürler Deryacığım. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim ☺️. Fitzek bu işin ustası ☺️

   Sil
 2. Gerilim okumayı seviyorum :) teşekkür ederimm 😊

  YanıtlaSil
 3. Gerilim modunda değilim şu aralar Deryacığım :))

  YanıtlaSil
 4. bu yazara alıştım sayendeee başladım okumayaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmene çok sevindim depp. Almanya'da dahi yazar diyorlar ☺️

   Sil
 5. Çok severek okumuştum bu kitabı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fitzek şimdiye kadar beni hayalkırıklığina uğratmadı ☺️

   Sil
Daha yeni Daha eski