İsveç'in Korona Salgınına Daha İyi Hakim Olmasının 3 Nedeni


İsveç'in Korona Salgınına Daha İyi Hakim Olmasının 3 Nedeni


İsveç Korona salgınına diğer ülkelerden daha mı çok hakim? Şu an İsveç'te enfeksiyon oranları düşük seyrediyor ve ufukta  herhangi bir lockdown görünmüyor.. Görünüşe göre İsveçliler korona salgınını Avrupa'nın geri kalanından daha iyi atlatıyorlar.

Ülke, düşük sayıda enfeksiyon ve neredeyse hiç korona ölümü bildiriyor.

Ülkenin başlıca epidemiyologları bunun için üç neden belirlediler.


Stokholm - yılın başında Avrupa'nın eleştirdiği ülkeydi. İsveç'teki korona enfeksiyonlarının sayısı şu anda tarihi bir düşük seviyeye ulaştı. Ülke, her zamankinden daha fazla tecrit edilmiş durumda. Buna karşılık, en katı kurallara ve kısıtlamalara sahip ülkeler, şimdi son derece yüksek sayıda vaka ile yeniden mücadele ediyor. İsveçli epidemiyologlar, yöntemlerinin neden daha iyi olduğunu şöyle açıklıyor:

İsveç'in Korona Salgınına Daha İyi Hakim Olmasının 3 Nedeni


1. Pandemi kilitlenme ile çözülmeyecek

İsveç'in tamamında sadece 14 ağır  Corona  hastası olduğu söyleniyor. Muhtemelen haftalardır korona ölümü olmadı. Ama bu nasıl olabilir? Ülke, Corona konusunda vatandaşlarının kendi sorumluluğuna güveniyordu, kilitlenmeye değil. İsveç'in eski baş epidemiyolojisi uzmanı Johan Giesecke Nisan ayında Bild gazetesinde "kilitlemelerin gerçekten bir etkisi olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt yok" dedi. Ve haklı olduğu ortaya çıktı. Alman Sağlık Bakanı Jens Spahn kısa süre önce "bugünkü bilgilerle" lockdown'ın gerekli olmayacağını itiraf etti. Şu anki baş epidemiyolog Andres Tegnell Financial Times'da şunları söyledi: "Bir sineği öldürmek için çekiç kullanmak gibi."

2. İsveç'in şu anda durumunun bu kadar iyi olmasının ikinci nedeni - 

Kilitlenmeler diyetlerle karşılaştırılabilir, yoyo etkisi var. Gieseke bunu yılın başında da tahmin etti: "Yine daha fazla enfeksiyon olacak." Çünkü hiçbir ülke kendini virüs yok olacak şekilde kapatamaz. Okullar ve dükkanlar açmak ve onları tekrar kapatmak "bir felaket" dedi . "İnsanlar çok yoruluyor, şirketler tamamen kapandıklarından daha çok acı çekiyor."

3. Sağlık sistemi aşırı yüklenmedi

Üçüncü bir neden olarak Gieseke, sağlam sağlık sistemlerini gösterdi. “Hastane yatağı ihtiyacına ilişkin tahminler çok yüksekti. Sağlık sistemimiz çökmedi ve çökmeyecek "dedi epidemiyolog. Ve bu yüzden ne İsveç'te ne de Almanya'da hastaneler çökmenin eşiğindeydi. Artan enfeksiyon sayısına rağmen,  sadece 236 civarında Corona hastası yoğun bakım ünitesinde idi. 

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Ülkelerde hayatı tamamen eve hapsetmek bir yandan da ekonomik çöküntüye neden oluyor. Sonuçta ne kadar zaman insanlar hapis hayatı yaşayabilir? Umarım bir an önce fayda edecek bir aşı bulunur.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Corona Salgını Sonrası Yaşamla İlgili 4 Farklı Senaryo

Corona Biyolojik Bir Silah Mı Sıradan Bir Salgın Mı?

Çin Ve Korona Salgınındaki Sorumluluğu

Corona Günlüklerim16 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Tabi nüfusu bize göre çok çok az.10 milyon mu 15 mi? Toplumsal yapılar farklı. Bunların da salgında etkisi olduğunu düşünüyorum.Biz bayılıyoruz birarada olmalara, sarılışıp,öpüşmelere ,hele o toplu ulaşımlar ki bunlara rağmen çok daha fazla olabilirdi salgın, yine iyi idare ediyoruz. Eve kapanma belki ilk salgın zamanında tam anlamıyla uygulansa etkili olabilirdi ama tüm dünyayı etkileyen bir salgın olması nedeniyle o da zor olurdu. İşimiz şansa kalmış artık,tedavisi bulunur inşallah bir an önce.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nufus az ama Avusturya 8 milyon, şu anda zirveye çıktı hastalık. Grip aşışı yok. Allah yardımcımız olsun.

   Sil
 2. Derya hanım ortada bir bilinç var bizim ülkede şu kanı var herkes bir gün korona olacak ben senin sorumsuzluğundan dolayı neden korona olayım. Tatil ve düğünler bizi perişan etti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef ciddiye almayan bizde de var 😔

   Sil
 3. anında müdahale ve gelişmiş tıbbi imkanların da bunda etkisi olabilir.. ve tabi nüfus da nispeten az...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her az nüfuslu ülke aynı durumda değil 🙄

   Sil
 4. Ah Türkiye'de durum okadar belirsiz ki. Hastaneler çok yüklü orası kesin çünkü normal hastalıklara bakılmıyor. Sağlık ocakları içeri hasta almıyor, kapıdan sorunu sorup çözüyor. Hatta yaklaşmasınlar diye kapıya bankbariyerleri kokuyorlar. Okullar kapalı, kuran kursları açık. Belirsiz ve berbat bir ülke olduk

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizde de yoğun bakım yatakları neredeyse %50 dolu.

   Sil
 5. İsveç bu süreci başından beri çok iyi yönetti panik olmadan ve başarılı da oldu gerçekten...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belki de doğrusunu yaptılar. Sakin kalmak önemli tabii 😊

   Sil
 6. Aşı bulunsa da ben açıkçası oldukça mesafeliyim o aşı işlerine. Kimilerine göre komplo teorisi denilen bir sürü bilgi okuyoruz gün içinde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben mecbur olmadıkça yapmam sanırım ☺️

   Sil
 7. Bizim ülke insanımızda bilinç yok ne yazık ki:(

  YanıtlaSil
 8. Her şeyin başında bilinçli olmak geliyor, inşallah atlatacağız bu günleri de...

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski