Çin Ve Korona Salgınındaki Sorumluluğu

corona

Çin' in korona salgınındaki sorumluluğu nedir? 

Çin'in korona salgını yüzünden büyük zararla karşılanması öngörülüyor- ülke şu an nazik, "kurt" politikası uyguluyor.
Herkesin hala Covid-19 ile mücadele ettiği bir zamanda, Çin en kötü dönemleri atlatmış gibi görünüyor. Pekin şimdi bir rol modeli ve kurtarıcı olmaktan mutluluk duyuyor, ancak felaketin sorumluluğuna ilişkin uluslararası sorular henüz ortadan kalkmış değil. Çin akıllıca tepki verip, algı operasyonları yapmakla meşgul.
22 Mart'ta Çin, korona krizinde bir dönüm noktasına ulaştığını resmen açıkladı. Yetkililere göre, 4 Nisan'da ülke ilk günü Covid 19 ölümü olmadan yaşadı. Çin için artık “Corona'dan sonra” başlıyor.
Yurtiçinde ve yurtdışında birçok kişi Çin'in ilan ettiği geri dönüşe kuşkuyla tepki gösterdi. Salgının ilk çıktığı zamanda da bilgi gizleyip, algı saptırmasına gitmesi Çin'e karşı şüpheli yaklaşmaya itiyor birçok insanı.Başka enfeksiyon olmadığını açıkladıktan birkaç gün sonra Çinli yetkililer asemptomatik vakaların istatistiklere dahil edilmediğini kabul etmek zorunda kaldılar. Durumdaki kararlı iyileşme göz önüne alındığında, dünya öngörülebilir gelecekte durumun böyle olup olmadığını öğrenebilecektir.  Wuhan ve Hubei Eyaleti'nin tecritinden sonra Çin sağlık personeli, vatandaşlar ve hükümet tarafından yapılan çabalar ve fedakarlıklar meyve verdi. Ancak virüs karşısında tam bir zafer elde edilmedi. Başkan Xi Jinping'i hala bekleyen birçok zorluk var.

Bir zorluk kazanan çizgiyi sürdürmek ve inşa etmektir. Ülkenin her yerinde hala büyük bir ikinci korona dalgası riski var. Virolog Yang Jiong'a göre, sadece Wuhan'da semptomsuz enfekte 10,000 ila 20,000 kişi var. Üretimin yeniden başlaması önlemeyi çok daha zorlaştıracaktır. Aynı zamanda, enfekte insanlar (çoğunlukla Çin kökenli) yurt dışından girmeye devam edecekler. Bu arada, Güneydoğu Asya, Orta Doğu, Afrika ve Latin Amerika'daki gelişmekte olan ülkelerden bahsetmemekle birlikte, birçok Batı ülkesinde korona virüsü zirvesine henüz ulaşılamamıştır.

Tazminat taleplerinin başarılı olup olamayacağı meçhul, ancak var olmaları Xi Jinping'i düşündürüyor.
 Çin'in zorluklarla başa çıkma yeteneği dikkat çekicidir. Wuhan'daki insanlar Covid-19'a karşı sert ve zorlu mücadelede çok fazla deneyim kazandılar. Uyguladıkları katı önlemlerle sporadik bir alevlenme nispeten kolayca yönetilebilir. Buna ek olarak, Çin hükümeti Wuhan'daki olaylardan sonra medyanın kontrolünü titizlikle ele geçirdi. Evlere erişimi izleyen mahalle komiteleri kendi toprakları üzerinde tam kontrole sahip. Ayrıca, dijital medyanın gözetimi daha da sıkılaştırılmış. Bazı bölgelerde salgının bölgesel bir alevlenmesi meydana gelirse, bununla ilgili bilgiler kolayca kontrol edilebilir ve manipüle edilebilir. Siyasi ve idari açıdan bakıldığında, virüsün deneyimi Xi Jinping'in otoriter rejimini temel reformlar yapmaya teşvik etmiyor gibi görünüyor, aksine, Pekin merkezi giderek daha sofistike ve kalın derili hale geliyor.

İkinci zorluk iç ekonomi. Çin'in kendi ekonomisi acilen toparlanmaya ihtiyaç duyuyor. Bununla birlikte, bunun gerçekleşmesi küresel ekonomik çevre ile yakından bağlantılıdır. Corona krizinin gölgesi hala dünyanın birçok yerinde varlığını sürdürüyor ve kabusun sonu gelmiyor. Ancak, Amerika Birleşik Devletleri ve AB'nin büyük ekonomilerindeki hayatı normalleştirmeden, Çin ekonomik normallikini neredeyse geri getiremez. Bu nedenle, pandemiden sonraki ilk aşamada, genel olarak, kimse hakkında iyimser gelişmeler olmayacaktır.

Veriler, Çin'in yabancı yatırımının ve Xi Jinping tarafından güçlü bir şekilde teşvik edilen kemer ve yol projelerinin korona krizi tarafından ciddi şekilde engellendiğini gösteriyor. Büzülme öngörülebilir. Buna karşılık, Çin hükümeti iç talebi artırmaya ve genel satın alma gücünü artırmaya çalışmalıdır. Bu, virüs salgınının neden olduğu tüm kayıpları telafi edemez. Ancak, bölgesel ve demografik boyutu sayesinde Çin, sorunların en az yarısını ele alacağından emin olabilir. Tabii ki Çin «zengin bir toplum haline geliyor », Xi Jinping'in verdiği bu söz, önemli ölçüde yavaşladı."Kurt Diplomasisi"

Üçüncü zorluk dış politika ile ilgilidir. Çin şu anda uluslararası alanda yeni bir politika izliyor ve bu politika Çince'de “kurt diplomasisi” olarak adlandırılıyor: savaşçı ve saldırgan.


Korona virüsü ile mücadelede sembolik ve algıya dönük değişiklikler: Çin medyası ve Çin hükümeti başlangıçta “Wuhan virüsü” terimini kullanırken,  daha sonra Pekin'in imajına zarar vermemek için DSÖ tarafından “Covid-19” olarak değiştirildi. Pekin hala halkına Wuhan'daki  salgınının kesin koşullarına ve nedenlerine bir cevap borçlu ve dünya da daha derinlemesine bilgi bekliyor. Çin, halka yönelik verilerin başlangıçta sorunlu bir şekilde ele alınmasından önce hoşgörüsüz olduğunda, ruh hali artık daha fazla tahriş oluyor. Dünya çapında milyarlarca insanın pandemiden muzdarip olduğu ve on binlerce insanın Covid-19'dan öldüğü bir dönemde, Çin'in Covid-19'a karşı verdiği kararlı  mücadelesi ile adeta kahraman gibi gösterilerek, insanların hafızasından salgının sorumlusunun kendileri olduğunu silmeye çalışmaları gözden kaçmıyor.

Sadece Amerikan ve İngiliz hükümetleri değil, aynı zamanda Hint medyası ve çeşitli avukat grupları - İran Sağlık Bakanlığı sözcüsü Kianoush Jahanpour bile - Çin tarafından halka açık hale getirilen verilerin güvenilirliğini sorguladı. Yardım etmek yerine, uluslararası toplumu virüsle savaşmak için yanlış yönlendirmeye çalıştılar. Şüphesiz, Trump gibi politikacılar bazen kendi yetersizliklerini gizlemek ve onları sorumluluktan uzaklaştırmak için bu iddiaları kullanmakla ilgileniyorlar. Ancak iddialar boş yere yapılmadı. Krizin sona ermesinden sonra dünya çapındaki kurumların ve bireylerin Çin'e tazminat davası açmaları öngörülebilir. Salgın kurbanların sayısının artmasıyla, bu grupların büyümesi ve çoğalması muhtemeldir.  Çin'in imajı davalar nedeniyle ağır hasar görebilir.

Sorumluluktan sıyrılma çabaları

 Bir yandan Çin, Covid 19 ile savaşma konusunda, dünya için tek deniz feneri olduğunu iddia ediyor . Öte yanda, hükümet sözcüsü Zhao Lijian, Çin dış politikasında ilk kez, ABD'yi  felaketin gerçek nedeni olmakla (virüsü gizlice Wuhan'a ihraç ederek) suçladı. Korona virüsünün tam olarak nasıl ortaya çıktığı bilimsel olarak belirsiz olsa da, Pekin'in komplo teorilerini kullanarak ellerini masum bir şekilde yıkama girişimi zaten çok sofistike ve gerçek dışı.

Çin "kurt diplomasisi", acilen ihtiyaç duyulan tıbbi ürünlerin teslimatı gibi diğer yönleriyle kendini göstermektedir. Herkes Çin'in insani katkısını takdir ederken, Pekin aslında oraya buraya yardım göndererek iyi puan toplamaya ve imajını düzeltmeye çalışıyor. Hayat kurtaracağı düşünülen yardımlardan anında siyasi ve ekonomik faydalar elde etmek için kesin bir çaba var. Fransa, acilen ihtiyaç duyulan tıbbi maskelerin yalnızca Huawei'nin 5G ağının genişlemesinden daha fazla pay alması durumunda sağlanacağı konusunda tehdit edildi. Ticaret alanındaki takas anlaşmaları anlaşılmaz değildir. Ancak insanların yaşamı ve ölümü söz konusu olduğunda, böyle bir politika sadece ahlaksız değil, aynı zamanda akılsızdır.

Pekin aslında kendisini lider bir küresel oyuncu olarak şekillendirmek için yeterli donanıma sahip değil. Eğer  “kurt diplomasi” peşinde koşmaya devam ederse, iyi oyun kötü olana dönüşecektir. Aslında, bu zaten oldu. Agresif, milliyetçi-şovenist bir yolu sürdürmek, Çin'i Batı'dan ayırma sürecini hızlandıracak. Çin dış politikasını uluslararası standartlara ve kurallara zamanında adapte edemezse zor zamanlar geçirecektir.

Buraya kadar yazdıklarım, globalde düşünülenlerden toparladığım bilgiler. Yazımın sonunda, kendi duygularımı da eklemek istiyorum. Eğer gerçekten başka bir ülke virüsü Çin' e sabotaj amaçlı sokmadıysa; uzmanların iddia ettiği gibi yarasalardan geçen bir virüs ise aylardır tüm dünyayı ölümcül bir salgının pençesine düşüren ülke Çin' dir. Sorumluluğunu bir takım cici hediyeler ve algı aldatmacalarıyla azaltmaya çalışsa da birçok insan bunun farkında. İleride ticari hayatını global ortamda sürdürebilse de bunun tek sebebi yıllardır olduğu gibi masraftan kısıp çok kar etmek isteyen batılı ülkeler olacaktır. Vahşi hayvan pazarlarında kedi, köpek, fare de dahil olmak üzere kanlar içinde hiç de hijyenik olmayan biçimde yenmesi düşünülemeyecek hayvanları kesip satmalarını you tube da birçok videoda izleyebilirsiniz. Tabii bunu yapan sadece Çin değil başka Asya ülkelerinde de bu adet var. Madem bundan vazgeçemiyorlar, kendi ülkelerinde kalsınlar ve her yere yayılıp insanları hasta etmesinler. Dünyada milyonlarca insan tüm üretimin oraya kayması yüzünden işsiz kaldı, yetmedi şimdi hayatımızı da tehdit ediyorlar.
Eğer global platformda sivil insanlar bir olup tazminat davası açarsa severek katılırım. Evet, hastalıktan oluşan kayıpları asla telafi etmez ama ellerini taşın altına koymaktan kaçmalarını önler. Nasıl ki bir savaş sonrası savaş suçluları mahkeme karşısına çıkıp hesap veriyorsa, bu salgının müsebbipleri de hesabını vermeli. Umarım ah canım ne olacak salgın çıkıverdi işte affedelim deyip eskiye dönmez insanlar.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Corona Salgını Sonrası Yaşamla İlgili 4 Farklı Senaryo
Corona Biyolojik Bir Silah Mı-Sıradan Bir Salgın Mı?

8 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Sorumluymuş gibi davranmıyorlar sanki kendi kendine oldu. İlacı hibe etmeliydiler sattılar.

  YanıtlaSil
 2. Hiçbir ülkenin açıkladığı rakamlara inandığımı sanmıyorum. Herkesin kendi ince hesapları var. Ne yazık ki.

  YanıtlaSil
 3. Derya, thank you for the interesting post! I don't know who is guilty and where coronovirus was really born. Of course the virus started spreading in China.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Unfortunately we have to live with it now :(

   Sil
 4. Virüsün laboratuvar kaçkını olduğuna artık çoğumuz inanıyoruz ve belgeler de ortada. Çin kendisine açılan davalarla nasıl baş edecek göreceğiz...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir sonuç alınacak mı bilmiyorum. Her zamanki gibi olan bizler gibi alakasız insanlara oluyor :(

   Sil
Daha yeni Daha eski