Röportaj: Özel Dedektiflik Mesleği Hakkında Herşey

 

Röportaj: Özel Dedektiflik Mesleği Hakkında Herşey

Herkese merhaba. Bugün çok farklı bir konuda bir röportajla buradayım. Her zaman merak ettiğim ve hem ilginç hem de heyecan verici bir meslek olarak düşündüğüm dedektiflik konusunda çok keyifli bir söyleşi yaptık. Bize değerli bilgiler verecek olan konuğum MY DEDEKTİFLİK ve ÖZEL ARAŞTIRMA HİZMETLERİ LİMİTED ŞİTKETİ Yönetim Kurul Başkanı Müdürü, aynı zamanda Özel Dedektifler ve Araştırmacılar Derneği (İODADD) Onursal Başkanı ve Özel Dedektif olan Mehtap Çınardibi. 

Öncelikle bloguma hoşgeldiniz Mehtap hanım. İlk sorum Özel bir dedektifle çalışmak ülkemizde yasal mıdır?

 Davetiniz için ben teşekkür ederim. Tabii Türkiye'de özel dedektif ile çalışmak tamamen yasal bir işlemdir. Ancak tabii ki bir dedektif her kafasına esen işlemi yapamaz ve yasal bir lisansı olması gerekmektedir. Ayrıca dedektiflik işini yapacak olan kişinin kesinlikle önceden oluşmuş bir sabıkası olmamalıdır. Titiz ve disiplinli bir çalışma ahlakı dedektiflik mesleğinin olmazsa olmazıdır. Türkiye'deki çalışmalarımızın ödülü olarak aldığımız 5 yıldız ödülü işimize verdiğimiz önemin en iyi göstergesi. 

Peki bu yasal işler nelerdir? Dedektiflik çalışmasının sınırları var mıdır? 

Dedektiflik şirketleri yasalarla çalışmaları yasak olmayan, vergi ödeyen resmi kuruluşlardır. Özel hayatın gizliliğini ihlal etmeden ve konut dokunulmazlığı yasalarına aykırı olmayan faaliyetler dışında; araştırma, bilgi toplama işlerini yürütebilir. Bu araştırmalar kapsamında, müşterinin haklılığını veya herhangi bir durumda mağduriyetini kanıtlayacak belgeleri bir araya getirmek bir dedektifin en önemli görevidir.

 Çalışma alanlarınıza ne tür olaylar giriyor? 

Aldatma, sadakat testi, zina tespiti, çocuk takibi, velayet ve boşanma davası araştırmaları, bu mahkemelere delil sunma, miras davası araştırmaları, kurumsal araştırmalar gibi çok geniş bir çalışma alanımız var. Zaman zaman avukatların bile yasalar kapsamında yapamadığı araştırma ve kanıt bulma durumlarında biz özel dedektifler devreye giriyoruz. Tabii ki her zaman yasalar çerçevesinde kalarak. 

Peki sizin elde ettiğiniz deliller yasal kanıt olarak mahkemelerde kullanılabiliyor mu? 

Türk Ceza Kanunu' nun izin verdiği ölçüde yasal olarak elde edilmiş deliller mahkemelerce kabul edilir. Burada önemli olan lisans sahibi, vergi mükellefi bir dedektiflik bürosuyla anlaşmadan önce araştırmanız. Aksi halde elde edilen deliller de, paranız da boşa gider. 

Paradan bahsetmişken... Dedektiflik ücretleri nasıl belirlenir? 

Kişinin veya şirketin talep ettiklerine, yapılacak araştırmaya ve çalışma süresine göre fiyatlar da değişir o yüzden her davada kişiye özel ücret uygulaması yapılır. Öyle davalar vardır ki, dedektife vereceğiniz ücretin birkaç katını size kazandırır. Bu konuyu merak eden ve bir dedektifle çalışmayı düşünen kişiler MY DEDEKTİFLİK ( https://www.mydedektiflik.com.tr ) +90 (850)888 90 90 / +90 (533)947 85 90 iletişim adresleri ve telefon numaraları üzerinden bağlantı kurup detaylı bilgi alabilirler. Ayrıca web sayfamızdan, lisans ve belgelerimizi de inceleyebilirler. 

Röportaj: Özel Dedektiflik Mesleği Hakkında Herşey


Çalışmalarınız Türkiye' yi mi kapsıyor, yoksa başka ülkelerde de hizmetleriniz oluyor mu? 

Türkiye' nin dört bir yanında verdiğimiz hizmetler dışında, yurtdışı müşterilerimiz de oluyor. Türkiye dışında 16 kadar ülke ile çalışıyoruz. Profesyonel ve geniş bir ekibimiz var. 

Dedektifliği meslek olarak seçmek isteyenlere tavsiyeleriniz neler olabilir? 

Öncelikle Amerikan filmlerindeki macerası bol sahneleri tamamen unutsunlar:) Dedektiflik yasal ve ciddiyet isteyen; disiplinli çalışmayı gerektiren bir iştir. Ne müşterimizi, ne takip ettiğimiz kişileri ne de ekibimizi tehlikeye atmak istemeyiz. Bu bilinçle, gerekli eğitimi ve lisansları aldıktan sonra dedektiflik mesleğine başlayabilirler. 

Yanılmıyorsam ilk kez bloguma bir röportaj veriyorsunuz. Bunun için ve bana ve okurlarıma verdiğiniz değerli bilgiler için ayrıca teşekkür ederim. Ben kendi adıma merak ettiklerimi ve bilmediklerimi öğrenmiş oldum. 

Ben davetiniz için teşekkür ederim. Evet bu ilk oluyor. Özellikle Yurt dışından bana bu teklifi vermeniz bu röportajı yapmama vesile oldu. Sevgili Müdürümüz Mustafa bey sizin yurt dışında blogger olduğunuzu ilettiğinde kabul ettim. Çünkü maalesef ülkemizde yüzümü merak ettikleri için ropörtaj yapmak isteyen yerel ve yazılı medyadan tabiri caizse kaçar oldum. Mesleğimdeki başarımın %40 lık kısmını yüzümü ifşa etmemekten dolayı kazandım. Sahaya ekiplerin başına bizzat kendimde geçiyorum. Amacım popüler olmak değil,  Aile birliği kanunlarına ve Ceza hukukuna bir nebze katkıda bulunmaktır. Gizliliğimizi korumak adına kendi kimliğimizi ön plana çıkarmıyoruz. Ancak mesleğimizi merak edenlerin çok olduğunu ve ihtiyaçları olsa bile, dedektif ile çalışıp çalışmamakta tereddüt edebildiklerini biliyorum. Bu tereddütü ortadan kaldırmak ve çalışma alanlarımızın genişliği konusunda detaylı bilgi vermek istedim.

Röportaj: Özel Dedektiflik Mesleği Hakkında Herşey

Farklı mesleklerle yaptığım röportajları buradan okuyabilirsiniz:

Hipnoz ve Hipnoterapi Hakkında Bilmemiz Gerekenler-Seyfettin Babat Röportajı

Spor Hocası Filiz Çalışır İle Röportaj

Nefes Koçluğu Nedir?

11 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. İlginç bir konu gerçekten.Türkiye'de de giderek yaygınlaşıyor sanırım.Yasal bir lisans olmalı demiş ama bir okul mezunu olma şartı var mı merak ettim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bildiğim kadarıyla bir eğitimi var belki onun detayını not olarak düşebiliriz ☺️

   Sil
 2. ayy ben hep yurt dışında olur sanırdım filmlerde görüyordum canlı kanlı dedektif mi konuştu yani :DDD

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet Mehtap hanım bizzat kendisi de görev alıyor. Kadınların da ilgi gösterdiği bir meslek dalı 🙂

   Sil
 3. Dedektiflikle ilgili aile içimizde bir olay yaşadık, pek sıcak bakmayan taraftık, hoş şeyler yaşamadık maalesef. Boşanmalarda bana pek adil gelmiyor. Keşke dürüst olabilse taraflar da böyle şeylere başvurulmasa. İlginç bir meslek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef boşanma davaları zaten başlıbaşına tatsız. Mecbur kalmasa insan dedektife bir şey araştırma ihtiyacını hissetmez ama davalarda bazen gerekiyor ☺️

   Sil
 4. Bir kadın olarak Mehtap hanımı tebrik ediyorum. Hollywood filmlerinde çok görürdük ülkemizde de olması iyi, hatta Mavi Ay dedektiflik dizisine bayılırdım. Bu arada yüzünü göstermemesi çok önemli....e her şey berbat olur ya...güzel bir röportaj olmuş. Kendisine başarılar diliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kadınların da dedektiflik alanında olduğunu ben de yeni öğrendim ve hemcinslerimle gurur duydum. Her alanda varız 👏👏👏

   Sil
 5. İlgi çekici bir çalışma olmuş. :)

  YanıtlaSil
 6. Ben eş takibi için My dedektiflikten aldığım hizmettenden çok memnun kaldım. Eşimin aldattığından şüpelendiğim için görüştüm ve mehtap hanım o kadar iyi geldiki görüşmemizde sağolsunlar. Bence Türkiyede tek güvenilir resmi şirket My dedektiflik. Diğer büroları araştırırken o kadar dolandırılan resmi olmayan fatura sözleşme yapmayan varki bırakın konuşmayı bile bilmeyenler varkı insan güvenemiyor haliyle eğer kurumsal şirket arıyorsanız My dedektifliğe ulaşın derim.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski