Eleni - Kitap Tavsiyesi

Eleni- Nikolas Gage


İç savaşta bir kadının kaderi.
Eleni tarihi bir figürdür. Bir Yunan dağ köyünde, bir çiftçi olarak yaşıyor. Amerika'da yaşamayı tercih eden bir adamla evli, İç Savaş'ın (1946-1949) zehirli atmosferinde dört kızını ve oğlu Nicholas'ı tek başına büyütmeye çalışır. Genç kızları partizanlar tarafından zorla alınacağı zaman, kaçmak ister ancak bu hiç de kolay değildir.
1948'de dokuz yaşındayken Nicholas Gage'nin annesi Eleni Gatzoyiannis, Yunan Komünist gerillaları tarafından idam edilir.
 Kitap, oğlu Nicolas' ın annesinin katillerini arayışını anlatıyor: "Onun gizli duyguları" neydi? "" Ne yapmamı isterdi? " "Yapabilecek miyim?" Yıllar boyunca annesinin son anlarındaki duygularını anlamaya çalışır.

Eleni- Nikolas Gage


Eleni'nin savaş zamanı olan Yunan-Amerikalı Christos ile evliliğini anlatmak için Yunanistan'ın kuzeyindeki dağlık Lia köyüne dönüyoruz.  Annesinin ısrarı üzerine Eleni, Christos'un kabul ettiği bir kararla Lia'da kalmıştı. "" Bir kadın, neredeyse çocuklarına olan bağlılığı kadar, yaşlı ebeveynlerine karşı görev duygusuyla yargılanıyordu. "" Yerel erkeklerin iş aramak için göç etmesi köyde gelenekseldir. Christos'un mütevazı Amerikan kazancı onları Lia'da rahat bir şekilde yaşatırken, periyodik ziyaretleri sonucu dört kız ve sonunda bir erkek çocukları olur. Savaş öncesi son ziyaretinde huzursuz olan Eleni, onları geri götürmesi için ona yalvarır; ama - acı bir şekilde fark ederki aslında kocası bu şekilde yaşamaktan memnundur . Sonra, Almanların gelişiyle "" Christos'a giden yaşam çizgisi "" kopar. Sefil değirmenci babası tarafından gönülsüzce yatıştırılan açlık yılları geçirirler. Almanlar köyün çoğunu yakar. Ve en önemlisi onlar gidince komünizm gelir . Sağcı ve solcu Yunanlılar acımasız bir iç savaş sürdürürler. Komünistler en büyük iki kızı askere almak için harekete geçerken, Eleni büyük kızı Olga' nın ayağını keserek kurtarır ancak Kanta askere alınır. Köy dedikoduları hesaplayıcı, intikamcı bir hal alır. (Eleni her zaman kıskanılmıştır.) Sonunda, yenilgiyle karşı karşıya kalan gerillalar, küçük çocukları Komünist ülkelerde yetiştirilmeleri için göndermeye başlar - ve Eleni, Nikola ve kız kardeşlerinin infazına yol açacak kaçışını ayarlar. Ancak ailesinin kurtuluşu, onun ölümü olacaktır. Köy halkını esir alan partizanların, güç gösterisi olarak ellerinde olan tek argüman korku salmak ve bu şekilde halkı itaat etmeye zorlamaktır.
Nicolas Gage, annesinin ölümünü asla unutmaz ve yıllarca araştırma yapıp ölümüne neden olanları tek tek arayıp bulur ve çok sefil şartlarda yaşadıklarını görür. Annesinin yaşadıklarının unutulmaması için de bu kitabı yazar.
Tabii kitap Amerika' da çok satanlar arasında yer alırken, Yunanistan'da yaşayan solcular tarafından büyük tepkiler alır.

10 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. This book sounds very interesting. The world suffered so many terrible events and in order to prevent from happening again, it is important for us to don't forget those events and their repercusions.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eleni is really a very interesting book. The endless love that a mother feels for her children. The sadness of a war is really very dramatic .

   Sil
 2. Guzel ve ilginç bir kitaba benziyor sen bunca işinin arasında nasıl kitap okuyabiliyorsun ben çok uzun süredir kafamı toplayamiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gece yatmadan mutlaka okurum alışkanlık oldu artık yıllardır. Bir de çocukların servisini beklemek için biraz erken bahçeye çıkyıroum o ara da okuyorum :)

   Sil
 3. güzel konuymuş uyar hıhıms :)

  YanıtlaSil
 4. Bir an Nicolas Cage sandım 😃

  Kitaba bir şans vereceğim, teşekkür ederim. 🙏

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tek bir harf farkı var:) Aslında yazarın soyadı Gatsoyannis ama yazarlık adı olarak Gage olarak kısaltmış :)

   Sil

 5. Teşekkürler Deryacığım. Bu aralar işlerim o kadar arka arkaya geldi ki blog okumayı da yazmayı da çok ihmal ettim. En kısa zamanda daha aktif bir şekilde aranızda olmak dileğiyle diyor, öpüyorum sevgiyle 😍🌷🤚

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de yoğunluktan gelen güzel yorumlara geç yanıt verebiliyorum. Blogları ise istediğim gibi gezemedim. Sevgiler canım:)

   Sil
Daha yeni Daha eski