Filin Yolculuğu - Jose Saramago - Kitap Tavsiyesi

https://www.deryasoyguel.com/search/label/Kitaplar

Jose Saramago kitapları

Filin Yolculuğu Kitabı Hakkında

Saramago’nun ilk kez 2008 yılında orijinal Portekizcede yayınlanan  romanı “Filin Yolculuğu” tam anlamıyla bir yolculuk hikayesi. Seks yok, çok fazla şiddet yok, Tanrı'nın korkunç anlatı çizgisi yok ve içgörüler, bir nehir kıyısına çıkan bir kayık kadar nazikçe anlatılıyor. 

Saramago Amerika'dan ve arabalardan hoşlanmıyordu - bir zamanlar arabada olmanın sizi her şeyden koruyan bir uzay gemisinde olmak gibi olduğunu söylemişti - bu nedenle, güneşten yanmış ovalarda öküz arabaları, sisli hava, kurtlar ve karlarla yol gezisi doğal olarak daha tozlu bir geziydi.
 Tarih 1551. Portekizli João III, Lizbon'daki hayvanat bahçesinden Avusturya Arşidükü Maximilian'a bir fil veriyor. Filin adı Solomon. Mahutunun(bakıcı) adı Subhro. Birbirlerine sadece kendilerinin bildiği ve yalnızlıktan doğan bir dili fısıldayarak, Lizbon'dan Valladolid'e, Katalonya'ya, deniz yoluyla Cenova'ya, Venedik'e, Alpler üzerinden Venedik'e, bayram gününde Innsbruck'a vararak yaya olarak yolculuk ederler. 1552'de Epifani, Inn ve Tuna nehirlerinden Viyana'ya doğru mavna ile devam ederler.


filin yolculuğu kitap yorumu

Elif Şafak' tan Ustam ve Ben kitabını okuduktan sonra, bazı eleştirilerde Jose Saramago' nun Filin Yolculuğu kitabından çalıntı olduğunu okuyunca meraklanıp okumak istedim. Elif Şafak, açıklamalarında Saramago' nun kitabından etkilenip kitabına bir fil eklediğini söylüyor zaten. Bunun dışında iki kitap arasında pek de bir benzerlik göremedim. Yani kopya diyemem. Karşılaştırma olsun diye iki yorumu arka arkaya yayınlıyorum. 
Filin Yolculuğu, yolculuktaki maceralar, fille bakıcısı arasındaki iletişim ile biraz da sıradan bir hikaye gibi geldi bana. Ustam ve Ben' de bulduğum o egzotik, esrarengiz anlatım ve merak duygusunu hissetmedim. Yer yer de sıkıldım doğrusu.  Ama okuduğuma da pişman değilim. Çabuk bitirilebilecek kısa bir kitap. Fazla bir heyecan beklentisine girmeden okuyabilirsiniz :)

Yazar Hakkında

Portekizli yazar José Saramago, Haziran ayında 87 yaşında öldü. 1998'de Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazandı ve daha sonraki hayatında yazar olarak zirveye ulaştı. Düzyazı, kapsamlarından yoksun olsa bile, Italo Calvino ve Georges Perec ile kıyaslanacak kadar kaba ve incedir. Saramago bir komünistti. Çokuluslu şirketlerde yeni bir totalitarizm olduğuna inanıyordu.

Bunlar da ilginizi çekebilir:


12 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Farklı duruyor.Merak ettim şimdi:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenenler de beğenmeyenler de var. En iyisi kendi fikrini oluşturmak :)

   Sil
 2. Esinlenmek diye bir şey var ki bu her eserde olur. Bir şeyden esinlenip başka bir yere savrulabilir insan. Bu dönemde göz göre göre kim neden çalsın başka eseri, hepsi elimizin altında.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de onu düşündüm kadını tüm dünya tanıyor göz göre göre yapar mı aptal mı. Zaten kendisi de söyleşilerde filin hikayesinden esinlendiğini o yüzden kitabına fili eklediğini söylüyor. Ama Elif Şafağın kitabında fil yan karakter, Ağırlıklı olarak Mimar Sinan ve öğrencileri, saray entrikaları anlatılıyor.

   Sil
 3. ben de bu durumu duymuştum lakin Elif Şafak okumak bana oldukça zor geliyor ve erteleyip durmaktan unutmuştum bile, ben Saramago'nun anlatımı ve kurgularını oldukça başarılı buluyorum aslında ki Filin Yolculuğu da çok sevdiğim kitaplarından biri. Yazım ve imla konusunda başlarda çok zorlamıştı ancak alışılıyor ve çok sevilen yazarlar arasında yerini alıyor sanırım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkesin kitap zevki farklı oluyor. Elif Şafak kitapları sanki belirli bir yaş üstüne hitap ediyor belki o yüzden sevmemişsindir:)

   Sil
 4. Çok güzel bir inceleme olmuş emeğine sağlık :)

  YanıtlaSil
 5. Yazarın Körlük kitabını yeni okudum. Çok beğendim. Ayrıca Kabil kitabını da aldım. Filin yolculuğu da güzel görüyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Saramago nun tek kitabını okuduğum için diğerleri hakkında bir fikir yürütemiyorum ama bir kitabını daha deneyeceğim ☺️

   Sil
 6. Yazarın noktadan başka noktalama işareti kullanmamasına ne demeli peki :) Ara ara sıkıldığım güzel bir kitap diyebilirim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ben önce çeviriden sandım oejinali böyleymis 🙈

   Sil
Daha yeni Daha eski