Geçmişten Bugüne, En Fazla Okunan Türkçe Yazılmış Kitaplar
Söz uçar, yazı kalır… Ne kadar da doğru değil mi? Günlükler, gazeteler, dergiler ve en önemlisi de kitaplar, hayatımızın her anında hemen yanı başımızdalar. Kendimizle baş başa kalmak istediğimiz zamanlarda da, eskisiyle veya yenisiyle kitaplar bize eşlik ediyor. İşte, bugün de Cumhuriyet döneminden itibaren Türkçe yazılmış ve bugüne kadar en fazla okunmuş olan kitaplardan bir liste yaptık. Her eser; elbette çok değerli, birini diğerinden ayırmak zor. Aşağıdaki liste bir sıralama değil, bunu belirtmek isterim.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü - Ahmet Hamdi Tanpınar


kitaplar

1900’lü yıllardır ve yeni bir dönem başlamıştır; kahramanımız Hayri İrdal, hayatını iki bölüme ayırır. Halit Ayarcı ve öncesi… Cumhuriyet’in ilanından sonra yeni bir sistem, alışkın olunmayan bir düzen başladı ve yeni bir kapı açıldı, Batı kültürü. Yüzyıllarca alışılagelmiş Doğu kültürü mü; yoksa yenilikçilere açık, alafranga Batı Kültürü mü? Yeni pencerelere perde açmayan halk için bu değişim elbet çok zor oldu. Arada kalmak öylesine zordu ki! Tanzimat ile getirilen yeniliklere, Türkiye halkının alışması çok zor oldu ve büyük bir mücadele verilmesi gerekti. Fakat öyle kişiler kendini ortaya attı ki; yenilikten korkmayıp, halkı buna alışmaya, alıştırmaya çalıştı. Zorlu bir mücadele oldu; fakat sürekli yeni sisteme alışmanın zorlukları anlatılarak, bu zorluklar aşıldı.

Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali


kitaplar

1943 yılında yayımlanan; ve son yıllarda popülaritesi oldukça artan, anlattığı hüzünlü aşk hikayesiyle uzun bir zaman daha raflardan ayrılmayacak olan Sabahattin Ali klasiği… Taşra’ da yaşayan Raif, eğitim almak amacıyla Almaya’ ya yerleşir. Bir resim galerisi ziyaretinde görüp vurulduğu, Kürk Mantolu Madonna isimli tablonun sahibi Maria Puder’ le bir gece tesadüfen tanışıp delice aşık olmasıyla başlar hüzünlü hikaye. Çok büyük bir aşk yaşarlar, ta ki Raif’in babasının ölüm haberini alıp Türkiye’ye dönmesine kadar. Raif; Türkiye’de bulunduğu zaman içinde bir başkasıyla evlenmiş, Maria ise kızlarını doğururken ölmüştür. Bir daha ne Maria’yı ne de varlığından yıllar sonra haberinin olacağı kızını göremeyecektir.

Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim – Nazım Hikmet Ran


kitaplar

Nazım Hikmet’in anılarından oluşan bu kitap; şair olarak bilinen Nazım’ın gerçek hayattan yola çıkarak kaleme döktüğü anılardır. Döneminin çalkantılı olaylarını anlatır, o günlerde yaşanan olaylar, ne aşka ne sevgiye müsaade etmeyecek kadar sıra dışıdır. Pek çok kayıp oldu, ancak şöyle bir geriye bakınca; ‘çok şey oldu fakat hayat nefes almaya değer’ dedirten bir gerçek yaşam öyküsü

Aşk­-ı Memnu ( Yasak Aşk) – Halit Ziya Uşaklıgil


kitaplar

Konusu ve yaşananlar itibariyle her zaman listenin en üstü olmayı başaran kitap… Yine bir doğu-batı çatışmasının ortaya çıkardığı çarpık ilişkiler; İçine kapanık Nihal, batı sentezinin temsili Behlül ve arada yaşanan ilişkiler. Behlül, Nihal’i sevmiş miydi? Ah, Nihal… Umutsuz bir aşkın gölgesin de çırpınan Nihal… Dönemin getirdiği yenilikler ve uyum sağlayamayan bir ailenin yıkılışı. Behlül, Bihter ve Nihal’in hazin sonu.

Tutunamayanlar - Oğuz Atay


kitaplar

En fazla okunanlar arasında olup, en fazla anlaşılamayan kitap olma özelliğini başka hiçbir kitaba kaptırmayan romanımız. Kim, neyin arayışında? Hatta sen kimsin? Tüm bu soruların cevapları, belki de cevaplanamayanları bu kitapta. Kahramanımız Selim; gerek şiirler, gerek diyaloglarla bunu okuyucuya anlatıyor. Anlaşılması kimilerine göre zor; ancak mutlaka okunmalı.

Şu Çılgın Türkler – Turgut Özakman


kitaplar

Bir Milletin¸ diğer devletlere karşı gösterdiği mücadele ve sonunda kazandığı zafer bu kitapta akıcı ve yormayan bir dille anlatılıyor. Yirminci yüzyıldır ve bu yüzyılın her dakikası bir savaştır. İngiliz, Yunan ve diğerleri dört bir yandan ana yurda saldırırken, bir şeyler yapmak lazımdır. Her şeyden önce; insanlara bunu anlatmak, örgütlemek, zafere ulaşılacağı inancına ikna etmek gerekliydi. Ve, durmadılar bağımsızlık elde edilene kadar.

Kar – Orhan Pamuk


kitaplar

Almanya’ya siyasi sürgün olarak gitmek zorunda kalan şair KA’nın; Türkiye’ye geri döndüğünde, gazeteci kimliği ile Kars’ta artan intihar vakalarını araştırmak üzere yola çıkmasıyla başlar Kar’ın hikayesi… 90’lı senelerde Ülkede yaşanan şiddet, siyasi atmosfer ve kadına bakış, mizahi bir üslupla karıştırılarak analiz edilmiştir. Nobel ödüllü Orhan Pamuğun siyasi çağrışımlarda bulunduğu, ilk ve tek romanıdır. Dönemin siyasi çatışmalarını, ülke genelinde yaşanan gerginliği, ana karakter KA’nın gözlemleri üzerinden anlatır.

İnce Memed – Yaşar Kemal


kitaplar

Türk Edebiyatına damgasını vurmuş dört ciltten oluşan eser, Çukurova bölgesinde geçmektedir. Cumhuriyet’in ilk yıllarında Feodal düzen had safhadadır ve köylü, toprak ağaları tarafından eziliyordur. Aşiret ve ağalık düzenine karşı çıkan İnce Memed ve Abdi Ağa arasındaki çekişme üzerinden dönemin köy yaşamı ve orada seyreden olaylar anlatılıyor romanımızda.

Esir Şehrin İnsanları - Kemal Tahir


kitaplar

Soylu bir aileden gelen; kendi halinde, idealist bir aydın olan Kamil Bey, 1. Dünya Savaşından sonra ülkeye geri döner. Tek derdi çevirilerini yapmak olup, diğer sosyal-siyasi hiçbir durumla ilgilenmezken çocukluk arkadaşı Fuat Bey vasıtasıyla bir gazetede işe başlar. Ve bu sayede ülkede olup bitenlere karşı gözü açılır. Hatta bu durum, yoğun bir vatanseverlik duygusuyla Kuvayı Milli hareketine aktif olarak katılıma, oradan da cezaevine kadar gider.

Çalıkuşu


Türkçe kitaplar

Önceleri pek asi ve haşarı olup, sonradan idealist bir karakter çizen Feride ile yakışıklı Kamuran’ın pek çok sınavdan geçen büyük aşkı anlatılır. Kamuran’a olan bir anlık kırgınlığıyla yeni bir hayata başlayan Feride, kendini Anadolu’nun ücra bir köşesinde öğretmen olarak bulur. Fakat bu, yıllar sonra kavuşmaları için bir engel değildir.

Yazan: Özlem Ertem

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Beyazateş Adası
Das Maedchen Mit Dem Fingerhut
Beni Yazmaya Bağlayan Kadın-Buket Uzuner

22 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Çok okunmayı sonuna kadar hak eden çok güzel bir liste bu. Hepimizde iz bırakan seçkin eserler. Hatırlattığın için çok teşekkürler Derya'cığım. Mutlu Bayramlar :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arada hatırlayıp belki tekrar okumak lazım. Teşekkürler canım sana da ☺️

   Sil
 2. Alınacak kitaplar listeme ekleyeceğim birkaç kitap daha :) Teşekkürler

  YanıtlaSil
 3. Türk Edebiyatının efsane klasikleri. Birkaçını okuyamadığım için fazlasıyla üzgünüm. Bu aralar kitap okuma yerine kitap dinleme yapıyorum. Son iki ay okuduğum kitaplar yordu. Şimdi uzanarak roman dinliyorum. İki günde üçüncü kitabım. Herkese tavsiye ederim
  Deneme için (ilk ay ücretsiz) Storytel uygulamasını inceleyebilirsiniz..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de hiç dinleyemem illa okuyacağım 🤣🤣🤣. Ama gözler de yoruluyor artık bir çözüm gerekecek ilerde

   Sil
 4. 4 tanesini okumuşum. Saatleri Ayarlama Enstitüsü haziran grup okumalarında var ama yetişebilir miyim bilmiyorum :)

  YanıtlaSil
 5. Türk edebiyatının klasikleri var listede. Pek çoğunu çok severek okudum. Bu ara oğlumun odasında Çalıkuşu ilişti gözüme epeydir okumamıştım tekrar okumak için aldım elime.

  YanıtlaSil
 6. Mutlaka okunması gereken güzel eserler var listede. Emeğinize sağlık:)

  YanıtlaSil
 7. çok güzel kitaplar eveeet ama en çok okunanlar olamaz bunlar. yanlış olmalı bu liste. birinci, saatleri ayarlama hiç olamaz ayrıca. kürk mantolu, çalıkuşu, ince memed, olabilir bak. ülkemizde en çok okunan kitaplar istatistiklerini ben de merak ediyoruum. bu liste belki ilk 100 e veya 500 e girenler olabilir ama ilk 10 olamaz. çok iyi kitaplaar ama en çok okunanlar diyil bunlar. keşke öyle olsaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sıralama okunma sırasına göre değil sanırım deepcim. Bir de modern kitaplar değil de klasik hiç modası geçmeyen kitapları eklemek istedik ki sanırım gerçekten de geçmiyor bunların modası.

   Sil
 8. heey, baksanaa, son yazımda, yani "kanada" adlı yazımda, yüreğimin iklimi adlı arkadaşımızın bir yorumu bir ricası var, bu tam senlik bir konu yaa, sen yazsanaaa hemen, hepimizin ihtiyacı var bunaaa :)

  YanıtlaSil
 9. haziran ayında eski panel tamamen kalkıyor, sadece yeni panel kullanılacak. yani eski panele dönüş yok kiii :)

  YanıtlaSil
 10. Çok güzel kitaplar. Çoğunu okudum. Liste için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 11. Okuyup çok sevdiğim ve okuyacağım kitaplar var listede. Blogunun yeni dizaynına da bayıldım , çok güzel olmuş...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmene sevindim canım. Arada değişiklik iyi oluyor ☺️

   Sil
 12. Severek okuduğum kitapları listede görmek çok sevindirici. Ayrıca güzel bir okuma listesi olmuş...

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski