Beyazateş Adası

Selam dostlarım. Bugün yine bir kitap ile karşınızdayım. E her zaman eleştiri yazacak değilim ya, gerekirse ve eleştirecek bir durum olursa yazarım tabii :) Her ne kadar toplumun her kesimi alışamasa da fikir ve düşünce özgürlüğü denilen bir kavram var. Neyse bugünkü konuya döneyim. Bu kitaptan uzun zamandır bahsetmek istiyordum ama evde kitabı aradım durdum bulamadım. Herhalde İstanbul' da bıraktığım diğer kitaplarımın arasında kaldı. Kendim resimleyip eklemek istiyordum ama mecburen netten bulduğum resmi kullandım. Kışın genelde bol bol kitap okuduğum için kitap yazılarım da artıyor. Umarım bıkmazsınız :)


Beyazateş Adası

Beyazateş adası, yıllar önce Telos yayınlarından çıkan fantastik bir kitap.Yazarı Murat Erman.  Kitapta, Osmanlı döneminde üst kademelerde bulunanların çift dinli olması vurgulanırken; Fatih Sultan Mehmet' in laik bir bilimsever olduğu vurgulanıyor. Floransalı katolik Attilio, Dalmaçyalı ateşetapar Rinascimente Salamandre, Bizanslı Hristodulos, Osmanlı Sinan-i Atik bin Abdullah ve Leukophyrs' li Anatole... Yazar, bunların hepsini Mimar Sinan kimliğinde birleştirip bize unutulmaz bir hikaye sunuyor. Mimar Sinan, yeniden doğuş inancına göre, altı yaşamla dünyaya yeniden geliyor ve sonuçta yüzlerce yıl yaşayabilen, her kılığa girebilen Üveys Derviş olarak karşımıza çıkıyor. Aslında derin anlamını kavrayınca, oldukça da provokatif bir roman olduğunu görüyoruz. Tarihi fantastik bir roman şeklinde okumayı seviyorsanız sizler de benim gibi mutlaka okunması gereken kitaplardan. Hala satılıyor mu bilmiyorum ben birkaç yere baktım satış dışı diyor ama ilgilenenler mutlaka bulacaktır.
Beyazateş Adası

Benim için bu kitabın farklı bir yeri var çünkü Murat Erman' ı kişisel olarak tanıma fırsatı buldum. Kitabının son sayfalarını yazarkenki heyecanını ve bunun hayatının kitabı olduğunu anlatışını unutamam. Önünde defteri, eski usül kalemle yazıyordu. Hatta kendisine o zaman yazdığım birkaç öykümü okutmuştum ve beni çok başarılı bulmuş; yazmaya devam etmemi öğütlemişti. Kitap yayınlanır yayınlanmaz da imzaladığı bir kitabını hediye etti. Buraya yerleştikten sonra çok araştırdım ama ne yazık ki izini bulamadım. Sizler adını duyduysanız veya tanıyorsanız bana yazarsanız çok sevinirim. Benim için bir yazarı bizzat tanımış olmak, piyango kazanmakla eşdeğer. Heybeliada' da yaşarken Orhan Pamukla da kısacık sohbet edip kitabını imzalatma imkanı bulmuştum ve alçagönüllü hatta utangaç tavırları hayranlığımı bir kez daha arttırmıştı.
Umarım bu tarz kitapları sevenler kitaba ulaşma imkanı bulabilir. Gerçekten çok sevdiğim ve bloğumda da mutlaka yer vermek istediğim kitaplardandı. Sevgiyle kalın, çılgın kalın .

3 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

  1. Ilginc bir kitapmis. Okudugun bir kitabin yazariyla tanismak gercekten de unutulmaz bir anı.

    YanıtlaSil
  2. Farklı bir kitapmış. Sahaflara gidince bakayım , belki oralarda vardır ;)

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski