Eleanor & Colette - Film Tavsiyesi

Bazen bir kitap okur, ya da bir film izlersiniz ve o güne kadar hiç aklınıza gelmeyen, oysa ki dünyada milyonlarca insanın hayatını etkilemiş olan bir konunun farkına varırsınız. Artık bu farkına varış, hayatınız boyunca sürer ve sizi daha duyarlı bir insan haline getirir.
Eleanor & Colette filmi işte bu filmlerden biri.

Helena Bohnham Carter

Paranoid şizofreni hastalığı için kendi isteğiyle bir psikiatri kliniğine yatan Eleanor, kendisine gereğinden fazla ilaç verildiğini düşünmektedir. Yıllardan beri kullanmak zorunda olduğu  Thioridazin adlı ilaç yüzünden böbreklerinden hastalanır ve idrar tutamaz hale gelir. Ayrıca bacaklarındaki şişliklerden yürüme zorluğu çeker, krampları ve agresyonu da oluşur ilacın yan etkisi olarak. İlaçları almayı reddedince de, görevliler tarafından şiddete maruz kalır ve ilaç almaya zorlanır.
Avukat Colette' i arayıp hastaneyi dava etmek istediğini söyler. Colette, hukuk profesörü Mort Cohen ile birlikte bu davayı alır ve 150binin üzerinde hastanın yaşadığı bu soruna karşı bir kanun değişikliği sağlamak için amansız bir hukuk savaşına girişir.
Zaman içinde iki kadın dost olurlar.

Hillary Swank


Gerçek bir hikayeye dayanan film, Eleanor Riese' i hasta hakları konusunda bir sembol haline getirdi. Kazanılan bu dava ile Amerika' da, karar verebilecek durumda olan hastalar istemediği ve yan etkilerinden dolayı tehlikeli gördüğü bir ilacı almaya zorlanamıyor. Hem Helena Bonham Carter, hem de Hillary Swank çok güzel bir oyunculuk sergilemişler. Özellikle farklı ve marjinal rollerin üstesinden ustalıkla geldiğini düşündüğüm Helena Bonham Carter' in hayatının rolü olmuş diyebiliriz.

Film 2019' da makyaj dalında Alman Film Ödülü' nü kazanmış.
Bana kalırsa daha çok ödül hakeden bir film. Alman - Amerikan ortak yapımı olan Eleanor & Colette, Amerika ve Almanya'da çekilmiş.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Suffragette - Film Tavsiyesi
Rocketman - Film Tavsiyesi
Once Upon A Time In Hollywood - Film Tavsiyesi
I Tonya - Film Tavsiyesi

22 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Yanıtlar
  1. Yes this is really an interesting real story. Thank you :)

   Sil
 2. Derya hanım filmin tanıtımına harika bir giriş yapmışsınız. Eleanor colette filmini izlenecekler listeme aldım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Girişi beğenmenize sevindim. Beni çok düşündüren bir film oldu. İnsanın başına herşey gelebiliyor hayatta. Bu deneyimi yaşamak zorunda kalırsam hiç aklımdan çıkmayacak bazı bilgiler oldu.

   Sil
 3. I hadn't heard of this movie before but it sounds fabulous. Thank you for the suggestion!

  YanıtlaSil
 4. Güzel film gibi görünüyor, ufaklıktan vakit bulabilirsek izleriz :)
  Önerin için teşekkürler Deryacım :)

  YanıtlaSil
 5. Film konusu ilgimi çekti bunun yanı sıra Hilarry Swank2in oyunculuğunu çok severim. En kısa zamanda izleneceklerden oldu canım.

  YanıtlaSil
 6. Deryacığııımmm bu güzel tavsiye için çok teşekkür ederiz 🙏😍🌷😊🤚

  YanıtlaSil
 7. HBC çok iyi bir aktirist zaten bütün filmlerini zevkle izliyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de çok başarılı buluyorum. Her role uyum sağlıyor.

   Sil
 8. oooo bunu kaçırmayım been :) oyuncular yıldızmış :)

  YanıtlaSil
 9. İlginç bir konusu var özelikle gerçek hayat hikayesinden alınmış olması ilgimi çekti. Tavsiye için teşekkürler ♥♥♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Gerçek hayat hikayeleri ilginç oluyor. Çok düşündürücü bir konu. Hepimiz hem hasta olabiliriz hem yakınlarımızda yaşayabiliriz. Farkında olmadan hastanede ne ilaç verilse düşünmeden alıyoruz. Bundan sonra sorgulayacağım ben de.

   Sil
 10. Bu filmi seyretmiştim , çok güzeldi :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmene sevindim. Ben de hem güzel hem düşündürücü buldum.

   Sil
Daha yeni Daha eski