Rocketman - Film Tavsiyesi

Şarkılarıyla insanların kalbine dokunan sanatçılardan birinin hikayesi Rocketman. Dünyada albümleri en çok satan sanatçılar arasında olan Elton John'un hayat hikayesi. Gençliğimden beri şarkılarını severek dinlerdim ama sanatçı hakkında hiç bir bilgiye sahip olmadığımı filmi izledikten sonra anladım. 

Elton John

Sevgisiz geçen bir çocukluk ve dahi denebilecek bir yetenek... Onu tek seven kişi, büyükannesi Ivy. Elton, dinlediği en zor klasik müzik eserini bile hemen piyanoda çalabilecek yetenekteydi. Bu yeteneği Royal Academy of Music' te genç yaşta burs kazanmasını sağladı. Daha sonra çeşitli kulüplerde kurduğu orkestra ile çalarken, hayatı boyunca birlikte çalışacağı en yakın dostu Bernie ile tanıştı. Kariyerinde yıldızlaşan Elton, hep sevgiyi aradı durdu. Aşık olduğu ve sonradan menajeri olan John Reid sadece onun parasını düşünüyordu. Uyuşturucu, alkol, intiharlar uzun yıllar sürecek bir dram Elton John' un yaşam hikayesi. Mutluluğu oldukça geç yakalayan sanatçı şimdi eşi ve evlat edindikleri iki oğlu ile yaşıyor. 

taron egerton-rocketman

Filmi izlerken ağladığımı itiraf edeyim. Milyonların kalbine dokunan şarkılara sahip ol, sınırsız bir servet kazan ama odanın kapısını kapatınca mutsuzluk ve sevgisizlikten kendini alkol ve uyuşturucuya ver. Spoiler olacak ama filmde birkaç eşcinsel ilişki sahnesi var ve ilk kez bir filmde bu tarz sahnelere yer verilmesi ile de ses getirmişti. Birçok ülkede de bu nedenle sansüre uğradı ve hatta yasaklandı. Ancak yönetmen de, Elton John' un kendisi de bunun kendi hayat hikayesi olduğu gerekçesi ile sahneleri filmden çıkarmayı kabul etmediler.
Rocketman filminin yönetmenliğini Bohemian Rhapsody' nin de yönetmeni olan Dexter Fletcher yapmış. Elton John'un eşi David Furnish aracılığı ile sanarçının sahibi olduğu Rocket Pictures prodüksiyonu. 40 milyon $ bütçe ile yapılan film 195 milyon $ gişe hasılatı yaptı. Başrolde oynayan Taron Egerton şarkıları kendi seslendirdi. Doğrusu oldukça başarılı oynadığını düşünüyorum ben. Filme ilk karar verildiğinde Justin Timberlake düşünülmüş ama Taron Egerton, bu role cuk oturmuş diyebiliriz.

elton john


Filmin başrollerinde:

Taron Egerton (Elton John)
Jamie Bell (Bernie Taupin)
Richard Madden (John Reid)
Bryce Dallas Howard (Sheila Eileen)
Rocketman filminin aldığı ödüller:
BAFTA Award En İyi Aktör
Screen Actor Guide Award En İyi Aktör
Golden Globe En İyi Aktör
Golden Globe En Orjinal Müzik
Critics Choice Awards En İyi Şarkı
Academy Awards En Orjinal Şarkı

elton john-taron egerton


Elton John hakkında bir iki de araştırdığım bilgiyi eklemek isterim. Son derece duygusal olan sanatçı, yakın arkadaşı Freddy Mercury' nin ölümünün ardından AIDS vakfını kurup HIV hastaları tedavisi için milyonlar toplamış. Yine yakın arkadaşı George Michael' in ölümü de onu çok sarsmış. Çok sevdiğin şarkısı Candle in the Wind' i Marilyn Monroe anısına yazmış, çok sevdiği Lady Di' nin ölümü sonrası değiştirerek onun cenazesinde de seslendirmişti. 


Elton John- Like A Candle İn The Wind

I Tonya - Film Tavsiyesi
Unutulmaz Film E.T.

21 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Bohemian Rhapsody'ı duymuştum ama bunu bilmiyordum.

  YanıtlaSil
 2. Bu filmi duymamıştım, hayat hikayesi olduğunu öğrenince ilgimi çekti. Listeme ekleyeyim :)

  YanıtlaSil
 3. Hayat hikayesini biliyordum ama filmini izlememiştim. Teşekkür ederim canım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben bu kadar detaylı bilmiyordum o yüzden izlediğime sevindim :)

   Sil
 4. Belgeselleri ve biyografik yapımları her zaman sevmişimdir.
  Elton John'un adını ve bir kaç şarkısını bilirim sadece.
  İlgi çekici bir hayat hikayesi var. Eşcinsel sahneler konusunda verdiğiniz anekdot da gerçeğe bağlı kalarak hazırlanmış bir yapım olduğunu ortaya koyuyor. Şimdiki filmleri düşününce o dönemde bu sebeple sansür yemiş olması da tuhaf gerçekten. Nereden nereye. :)
  Ben bu filmi not edeceğim ve müsait bir zamanımda izleyeceğim. Teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tüm filmlerde cinsellik diz boyuyken, eşcinsel olan bir insanın hayatına ait bir parça neden olay yaratıyor bilmiyorum. İnsanlar çok dar çerçeveden bakıyor. Hayatın içinde olan bir gerçek. Filmlerde cinsel içerikli sahneler mutlaka olmalı mı bu tartışılır tabii, bana kalırsa olmasa da olur illa gerekli olduğunu düşünmüyorum ama bu tüm filmler için geçerli.

   Sil
 5. Mükemmel bir filmdi; o kostümler, o ses ve ışıklar... Elton John'a yakışır bir film olmuş. Bohemian Rhapsody kadar duyulmadı ama çok kaliteli bir yapım olduğunu rahatça söyleyebilirim. Ben de çok beğenmiştim. Umarım bu paylaşımla daha fazla duyan olur ve filmi izlerler. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında evet Bohemian Rhapsody kadar iyiydi bence de. Sanırım fazla reklamı yapılmadı.

   Sil
 6. filmi yakın zamanda seyrettim açıkçası daha iyi olmasını beklerdim Elton John'u çok severim çünkü.. eşcinsel sahneler beni hiç rahatsız etmedi hayatın gerçeği Elton'da bu şekilde yaşıyor hayatını çıkartmak ne demek teklif etmek bile saygısızlık olmuş bence...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elton John çok büyük bir sanatçı, aslında bu yönünün de filmde yer almasını istemesi belki de yıllardır cinselliği yüzünden yaşadığı baskıdır. Ben buyum beni her yönümle kabul edin demek istiyor bence.

   Sil
 7. Elton John'u çok severim, oldukça merak ettim filmi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elton John'u Seviyorsan mutlaka Rocketman filmini izlemelisin :)

   Sil
 8. Deryacığım, bilmediğim bir filmle tanıştırdın beni. Çok teşekkürler.. izleyip bir daha geleceğim :) <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muhtesemdi.. gorsel açıdan çok zengindi. Yaratıcılığı olan dehaların özel yaşamlarında ne kadar kırilgan olduğunu bir kez daha gördüm. Teşekkürler canım..🙏❤

   Sil
  2. Beğenmene çok sevindim, sanatçılar gerçekten hassas kişilikler oluyor :)

   Sil
 9. Elton John u çok severim filmi mutlaka izleyeceğim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elton John'u seviyorsan hayatını konu eden Rocketman filmini mutlaka izlemelisin :)
   Sil
 10. Bu film kesinlikle zaman kaybetmeden izlenmeli diyorum, teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten Rocketman, Elton John gibi önemli ve dahi bir sanatçıyı konu edindiği için izlenmeli :)

   Sil
Daha yeni Daha eski