Avusturya' da Okullar Covid Yüzünden Kapanacak Mı?

 

Avusturya' da Okullar Covid Yüzünden Kapanacak Mı?

Avusturya’ da covid 19 salgını nedeniyle ikinci lockdown dönemi yaşanıyor ancak bu ilk lockdown’a göre daha ılımlı. En azından birçok işyeri açık ve 14 yaşına kadar öğrenciler okula gidiyor. Ancak günlerdir okulların tamamen kapanıp kapanmayacağı ve uzaktan eğitime geçme konuları tartışılıyor. Velilerin büyük bir çoğunluğu vesağlık ve eğitim bakanları okulların kapanmasına karşı. Hükümet ise kapanması taraftarı.

2 çocuğu okulda olan bir anne olarak şunu söyleyebilirim ki bizi aileler olarak en çok belirsizlik yoruyor. Tabii çocukları da. Okulların kapanmasına karşı olan aileleri anlayabiliyorum. Birçok insan işine gitmek zorunda ve belirli bir yaşa kadar çocuklar evde yalnız kalabilecek durumda değil. Zamanı az olan ebeveynler homeschooling ile ilgilenemiyor.

Biz bu tecrübeyi nasıl yaşadık? Ben freelancer olarak evde çalışabilen şanslı annelerdenim. Bunun için en çok da covid 19 döneminde şükrettim. Mart ayında okulların kapanmasına karar verildiğinde öğretmenlerle de görüşerek kendimize günlük bir çalışma rutini oluşturduk ve buna disiplinli bir şekilde uyduk. Her iki çocuğum da son derece uyumlu bir şekilde derslerini yaptı ve ders teslimi ve yeni ders alımı konusunda hiç sorun yaşamadık.

Avusturya' da Okullar Covid Yüzünden Kapanacak Mı?


Ancak zorluk yaşayan çocuklar da olmadı mı, tabii ki oldu. Öğretmenler ve okullar ( en azından bizim çevremizdekiler) bu öğrencilere yardımcı olmaya çalıştılar.

Ortada bir belirsizlik yoktu ve insanlar belirlenmiş bir duruma göre hareket ediyordu. Şimdi her gün okullar kapanacak mı, kapanmayacak mı belirsizliği bence çok daha stres yaratan bir durum. Hükümetin artık net bir karar vermesi gerekiyor. Mart’ ta günde 500-600 kişi hastalanırken bu sayı 8binleri geçmiş durumda. Evet çocuk ve gençlerin daha ender virüsten etkilendiği söyleniyor bunun da farkındayım. Ama taşıyıcı olmaları ihtimali yüksek.

Bir işyerinde çalışan annelere destek vermek hükümetler için masraflı olabilir ancak bir pandemi dönemi yaşıyoruz. Bu acil ve gerekli bir zaman değilse, ne zaman hükümetlerden destek bekleyeceğiz?

Bu belirsiz durum karşısında gerilmiş olan aileler düşünülerek umarım en kısa sürede bir karar alınır, bizler de durumu kabullenip günlük yaşamımıza devam edebiliriz.


Corona Günlükleri

12 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. burada da çok kötü durum bakalım ne olacak okullar kapanabilir her an bence..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu arada iki haftadır okullar kapalı evde eğitim yapıyoruz. Çok kolay olmuyor ama en azından çocukları merak etmiyorum evdeyken:)

   Sil
 2. It is definitely a difficult decision. Where I live, people can choose to have their children do online learning. So it is about 50/50 split of people at home and in a physical school.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I wish it for us too. I don't feel safe during the kids are in school :(

   Sil
 3. Orada eğitimin durumu bilemiyorum ama burada online eğitime ulaşamayan çok çocuk var. Ya imkansızlık ya doğuda belli yerlerde verici olmaması..sık kesilen net. İzmir'de bile geçenlerde kesildi 2.5 gün netsiz kaldık. Şimdi bile gelgitli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okullar kapanmadan evlere bir form gönderdiler. Evimizde hangi araç gereç var diye. Ona göre sanırım olmayan ailelere bir okul yılı için okul ödünç veriyor. Tabii az çocuk olduğundan bunu karşılamak mümkün. Milyonlarca olsa zor olurdu.

   Sil
 4. Türkiye'de de vaziyet iç açıcı değil ancak üniversiteliler sırf kampüsü özledikleri için açılsın diye hashtag açıyorlar. Keşke herkes sizin gibi makul düşünse... Sevgiler. 🍀 🙏

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hepimiz birçok şeyi özledik, en önemlisi korkmadan normal yaşamayı özledik ama bu bir pandemi dönemi normal bir durum değil.

   Sil
 5. Okullar açıldığı halde oğlumu yollamadık. Evde bir şekilde halletmeye çalıştık. Tabi ki okul kadar verimli olmuyor ama destek vermeye uğraşıyoruz. Dün itibariyle okulların kapatılması kararı alındı. Şimdi herkes aynı durumda ama çocuklarını bırakacak kimseleri olmayanlar ya da uzaktan eğitim esnasında destek alamayan çocukların işi zor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çalışan veliler olunca zor oluyor. Ben evde çalıştığım için rahatım ama birçok anne işe gitmek zorunda. Çalışanlar için okulları açık tutuyorlar ders olmasa da bakıcılar var.

   Sil
 6. Şimdi açık mı diye soracaktım ki kapandığını yazmışsın yorumlarda :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski