Albert Camus - Yabancı - Kitap Tavsiyesi

 

Albert Camus’un çağdaş dünya edebiyatı yazarları arasında başkaldıran sorgulayan ve şüphe duyan protest kişiliği ile öne çıkan Camus ‘’Yabancı’’ romanında ise idealleri insani duyguları ve yaşamdan beklentisi olmayan sıradan bir kişinin toplumla çelişmesi kendinle yabancılaşmasını anlatan çok değerli eserlerinden biridir.

 


Hiçbir Özelliği Olmayan Sıradan Adam

 

Eser Cezayir’de yaşayan hiçbir özelliği olmayan soyadı Mersault olan kişinin hikâyesidir. Mersault yanlışlıkla birini öldürür ve mahkemeye çıkartılır. Eserde adam öldüren bir katilin kendi içine dönüp kendisiyle ve yaptıklarıyla ilgili iç hesaplaşmasını ve topluma yabancılaşmasını çok yalın bir dille anlatmaktadır. Mahkemeye çıkan Mersault hayatın anlamsızlığını, insanların ve dünyanın bomboş olduğunu, ölümden başka çarenin olmadığını, hiç ölümle yüzleşmemesini ve hiçbir korku duymadan ölümü beklemesini anlatmaktadır. Koca dünyada insanların insani duygulardan uzaklaşıp tıpkı birer makine gibi olduklarına inanmıştır. ‘’ Yabancı’’ Albert Camus’un dünya klasikleri arasına girmiş insanları hem heyecanlandıran hem sorgulatan ve kişilerin kendileri ile hesaplaşmasını sağlayan önemli eserlerinden biridir.

 

Romanın Özeti

 

Mersault Cezayir’de yaşayan annesi bakımevinde kalan sıradan bir adamdır. Annesinin öldüğünü öğrenen Mersault cenaze işlemleri için annesinin kaldığı yere gider. Ancak davranışlarında bir tuhaflık vardır. Etrafında onu gören insanlar tarafından adamın davranışları tuhaf karşılanır. Annesinin ölüm haberini almasına rağmen hiç etkilenmeyen, son derece sakin ve rahat davranan birisi vardır karşılarında. Hatta annesinin ölüsünü dahi görmek istememiştir. Böylesine bir ölüm karşısında dahi rahat davranması hiçbir şey olmamış gibi sigara ve kahve içmesi en ufak bir üzüntü göstermemesi enteresandır. Makine gibi robot gibidir bir nevi. Aslında neden böyle soğukkanlı davrandığının da bilincinde değildir. Aslında böyle davranması mahkemede kendisi aleyhine delil olarak kullanılacaktır. Onu bile umursamamaktadır. Mahkemede annesini çok sevdiğini fakat ölümün kaçınılmaz olduğunu, eğer ölüm kaçınılmazsa insanlar sevdiklerinin bir an önce ölmesini istemesi gerektiğini savunur. Bu düşünceleri ile bile diğer insanlardan farklı olduğu aşikârdır. Annesi öldükten sonra Mersault ’un bir sevgilisi olur. Sevgilisi son derece nazik kibar, sabırlı ve Mersault’a karşı oldukça anlayışlı davranan bir kadındır. Bu iki sevgilinin bir de çapkın bir arkadaşı vardır. Üçü birlikte vakit geçirmeyi çok severler. Sık sık buluşurlar. Bir keresinde üçü buluştuğunda enteresan bir olay yaşanır. Kısa bir süre bu kişilerle aralarında bir problem çıkar. Ancak problemin sonunda Mersault bir Arap’ı öldürür. Mersault bu durum karşısında da saçma sapan bir gerekçeyle yaptığını savunur. Mersault ‘un bundan sonraki bütün yaşamı onun davası ile devam eder. Hatta Mersault ‘un garip davranışları ve mahkemedeki ilginç savunması olayı enteresan bulan basında bile yazılmaya başlanmıştır. Hal böyle olunca duruşmayı izlemek için duruşmanın yapılacağı tarihte birçok insan merak edip izlemeye gelmiştir. Bu düşmanından sonra ise babasının ölümünü sorgulayan bir duruşma daha olacaktır. Hatta savcı babasını öldürdüğünü de düşünerek onu sorumlu tutacaktır.

 

Mersault ‘Un Yargılanması

 

Kitabın can alıcı noktası yargılama sürecidir. Albert Camus kitabın bu kısmında Mersault ‘un yargılanma sürecini aktararak Mersault ‘un kişilik analizini yapar. Hatta bir avukatın kendisine söylediklerini yapması durumunda yardım edeceğini ve idamdan kurtulacağını söylemesine rağmen bunu bile önemsemeyen bir adam anlatılır kitapta. İdam edileceğini bile bile hayatı ve kendi yaşamını umursamayan bir insanın analizini yapar yazar. Böyle bir insan modelinin insanlıkla ve yaşamla tamamen bağının kopmasını, en çok sevdiği annesinin ölümü karşısında dâhil bu kadar duygusuz ve umursamaz olmasını, çok yalın ve anlaşılır bir dille anlatmıştır. Duruşma sonunda mahkemenin Mersault için verdiği kararda enteresandır. Bunu bir ahlaki çöküntü olarak değerlendiren hâkim idam kararını onaylar. Genel anlamda bakıldığında Albert Camus bu romanında bir insanın tamamen kendine yabancılaşmasını, yaşadığı toplum içindeki, hem ruhsal hem ahlaki hem de fiziki çöküşünü başarılı bir şekilde anlatmaktadır.


Yazarın okuduğum diğer kitapları:

Veba

3 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. ben pek sevememiştim galiba yanlış zamanda okudum. sonra tekrar okurum belki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Camus ağır bir yazardır kafan rahatken okunacak kitaplardan ☺️

   Sil
 2. Ben de okumak istiyorum bu kitabı ✌

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski