Forsythia - Altın Çanak Çalısı


Forsythia veya altın çanak çalısı baharın habercisidir. Sağlam ve çok çiçek açan bahçe çalıları hemen hemen her toprakta büyür ve hatta büyük ölçüde hastalıklardan ve zararlılardan hasar görmeyen ender bitkilerdendir.

Menşei

Altın çanak olarak da adlandırılan Forsythia çalısının, ana yayılışları Doğu Asya'da olan dünya çapında yedi farklı tür vardır. Forsythia europaea ile sadece bir tür güney Avrupa'ya özgüdür. Hor çiçeği, zeytin ağacı ailesine (Oleaceae) aittir .

Forsythia cinsi adını İngiliz bahçıvan William Forsyth'tan almıştır. 1737'den 1804'e kadar yaşadı ve İngiliz Kraliyetinin Bahçıvanlık Direktörü olarak hayatı boyunca St. James ve Kensington Sarayı'nın bahçeleri de dahil olmak üzere birkaç kraliyet bahçesini yönetti. Ayrıca, bugünkü Kraliyet Bahçıvanlık Derneği'nin (RHS) ortaya çıktığı Londra Bahçıvanlık Derneği'nin kurucu üyesiydi. Forsyth, 1833'te Avrupa'ya bir bahçe bitkisi olarak hor çiçeği girişini görecek kadar yaşayamadı.

Bahçede yetiştirilen hor çiçeği (Forsythia x intermedia), iki Doğu Asya türü Forsythia suspensa ve Forsythia viridissima'nın hibrit çeşitleridir.


Büyüme hızı

Hor çiçeği, genellikle iki ila üç metre yüksekliğindeki çalılardır ve başlangıçta dik büyür yaşla birlikte sarkar. Büyüme davranışları bazal ve mezotoniktir, yani yaşlı ağaçtan bile, uyuyan gözler sürgünün tabanından ve ortasından yaşlılığa kadar sürüklenir ve genellikle uzun ve ince, sert dik sürgünler oluşturur. Kabuk genç sürgünlerde zeytin yeşili, yaşlılarda koyu sarı-sarı ila gri-sarı renktedir ve göze çarpan derecede büyük mantar siğillerle kaplıdır. Ben kendi bahçemdeki çalıları oldukça kısa tutuyorum ama yeterince yeriniz varsa gerçekten bir çiçek şelalesi gibi aşağıya doğru ters çanak şeklinde sarkar ve çok görkemli bir görünüm oluşturur.

Yapraklar

Hor çiçeğinin yaprakları zıt, sekiz ila on iki santimetre uzunluğunda ve uzun sivri uçlu yumurta şeklindedir. Yaprak kenarları tırtıklıdır ve yaprak bıçağı çoğunlukla açık ila taze yeşil renktedir. Oldukça kuru ve besin açısından fakir topraklara sahip güneşli yerlerde, yaprak döken yapraklar bazen yapraklar dökülmeden önce sarımsı ila mor bir sonbahar rengi gösterir.


Çiçekler

Hava durumuna bağlı olarak, çiçekler genellikle Mart ortasından itibaren bol miktarda görünür. Sarı çanların genellikle dört yaprağı vardır ve çapı yaklaşık üç santimetredir. Bir önceki yıl ve eski dalda ve kısa yan dallarında sürgünün neredeyse tüm uzunluğu boyunca görünürler. İki ila üç yaşındaki sürgünler en çok çiçek açanlardır. Ekolojik bir bakış açısına göre, forsythias böcekler pek uğramadığı için önemsiz sayılır. Örneğin arılara nektar veya kullanılabilir polen sağlamazlar.

Tohum

Çoğu hor çiçeği hibrit çeşidi kısırdır veya çok az meyve içerir. Öte yandan "Beatrix Farrand" çeşidi güvenilir bir şekilde verimlidir: çiçeklerinden kahverengi, sert kapsül tohumlar oluşturur.

Yetiştiği yerler

Forsythias en çok tam güneşte çiçek açar. Kısmi gölgede ve gölgede, çiçekler açıkça azalır ve çalıların taçları da neredeyse yoğun değildir.

Zemin isteği

Forsythias, toprak kalitesi üzerinde talepleri olmayan bir bitkidir. Asidik ila alkali, iyi drene edilmiş ve çok kuru olmayan topraklarda büyürler. Kireç içeriği çok yüksekse yapraklar bazen sararır. Yüksek humus içeriği, çiçekli çalıların canlılığı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Ekimi

Hor çiçeği genellikle saksılarda, daha az sıklıkla çıplak köklü çalılar olarak sunulur. Çoğalmaları ve oldukça hızlı büyümeleri kolay olduklarından, basit çiçekli çalılar olarak adlandırılan çalılara aittirler ve nispeten ucuzdurlar.

Dikim yaparken toprağın su tutma kapasitesinin iyi olduğundan emin olmalısınız. Zayıf topraklarda karşılık gelen miktarda olgun kompost ve yaprak döken humusta çalışın ve çalıları diktikten sonra toprak yüzeyini kabuk humusuyla örtün.Bakımı

Hor çiçeğinin düzenli besinlere ihtiyacı yoktur, ancak yaz kuraklığında zamanında sulanması gerekir. Kuru toprak ve susuzluk  gelecek yıl çiçek oluşumunu olumsuz etkiler. Kök bölgesinde toprağı işlemekten kaçının ve malç katmanından büyüyen yabani otları elle toplayın. Forsythias, kökler için güçlü rekabet ile neredeyse hiç problem yaşamadığından, yabani otları bastırmak için toprak örtüsü ile iyi bir şekilde ekilebilirler.

Kesimi

Hor çiçeği, nispeten çabuk yaşlanan ve çiçek açmaya tembel hale gelen çiçekli çalılar arasındadır. Çiçek açmasını sağlamak için en iyisi, çiçek açtıktan sonra en az üç yılda bir Nisan ortasından sonlarına kadar bir çift makasla kesip inceltmek en iyisidir. 

Dekorasyonda kullanımı

İlkbaharda, forsythias muazzam bir sarı çiçek bolluğu gösterir. Bu onların çok baskın görünmesini sağlar ve bahçede idareli kullanılmalıdır. Fakrlı bitkiler ve yeşillikler arka plan olarak ekilebilir. En fazla üç bitkiden oluşan küçük gruplar halinde yerleştirilmelidirler. Bir başka zorluk da, hor çiçeği çiçek açtıktan sonra bahçecilik sezonunun geri kalanını diğer uygun çiçekli çalılar veya çok yıllık bitkilerle birleştirmektir. Hor çiçeği çiçekleri döküldükten sonra optik olarak neredeyse hiç fark edilmez, çünkü ne büyüme biçimlerini ne de özel yaprak süslemelerini ortaya çıkarabilirler. Bu nedenle çalılar,  bahçelerde daha kısa bitkiler için arka plan dikimi olarak çok uygundur.

Çeşitleri

Üç ana çeşit olan "Beatrix Farrand", "Lynwood" ve Spectabilis ", özellikleri bakımından yalnızca marjinal olarak farklılık gösterir. "Beatrix Farrand" en güçlü büyümeyi gösterir ve nispeten büyük çiçekleri ve yaprakları olan güçlü, biraz sert görünümlü sürgünler oluşturur. Lynwood çeşidinin çiçekleri güçlü bir parlaklıkla açık sarı gösterirken, "Spectabilis" çeşidinin çiçekleri oldukça koyu sarıdır. "Hafta Sonu", nispeten hafif çiçeklerle birlikte yalnızca 1,5 ila 2 metre yüksekliğinde kompakt bir çeşittir.

Çelikten çoğaltmak

Hor çiçeğinin çelikten üretimi çocuk oyuncağıdır, çünkü tüm çeşitler kesimler veya kesimler olarak güvenilir bir şekilde kök oluşturur. Genellikle yaz başında hafif odunlaşmış çeliklerle çoğaltılır. Neredeyse deyim yerindeyse taşa atsan tutacak bitkilerdendir.

Hastalıklar ve zararlılar

Hor çiçeği oldukça sağlamdır ve yeterli toprak nemi olan güneşli yerlerde hastalıklara karşı daha az hassastır. Çok ender durumlarda özellikle kurak yerlerde hastalık görülebilir. Enfekte dalları taçtan erken ve cömertçe kesin. Külleme aynı zamanda daha yaygın bir mantar parazitidir, ancak ciddi bir zarara neden olmaz. Hayvan zararlıları söz konusu olduğunda, bitler ve yaprak bitleri en yaygın olanlardır.
Bugün sizlere bahçemde çok sevdiğim ve 7 tane olan Forsythia-Altın Çanak Çalısı hakkında birkaç bilgi paylaşmak istedim. Baharın gelmesini sabırsızlıkla beklerken biraz motivasyon verebilirsem ne mutlu bana:) Kalın sağlıcakla.Bunlar da ilginizi çekebilir:

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.


  1. Bahçesi olanlar için çok güzel seçenekler ve bilgiler sunmşsun Deryacığım. Emeğine yüreğine sağlık 😊🤚🧿🌺

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Bir parça da doğa esintisi olsun canım 😍

      Sil
Daha yeni Daha eski