Dunkirk - Film Tavsiyesi

 Dunkirk, Christopher Nolan tarafından yönetilen ve Fionn Whitehead, Tom Hardy ve Mark Rylance'ın başrollerini paylaştığı bir savaş filmi.

Yönetmen Christopher Nolan, onuncu uzun metrajlı filmi Dunkirk'te, Alman silahlı kuvvetlerinin 1940'ta Dunkirk'te binlerce askeri kuşattığı 2. Dünya Savaşı'na dönüyor.Dunkirk filmi hakkında 

İkinci Dünya Savaşı patlak verir: Hitler'in silahlı kuvvetleri Mayıs 1940'ta batıya doğru seferine başladığında ve Benelüks ülkelerini işgal ettiğinde, Fransa ve İngiltere'nin şaşkın askerleri geri çekilmek zorunda kalır. Ancak binlerce Müttefik savaşçı - İngiliz, Fransız, Belçikalı ve Hollandalı - Fransa'nın kuzeyindeki sahil kasabası Dunkirk yakınlarında mahsur kalır.  Komutanlar, bu askerleri kurtarma şansını son derece zayıf olarak değerlendirir.

Dunkirk savaş filmi gerçek tarihi olaylardan esinlenmiştir: 10 Mayıs 1940'ta Hitler şaşırtıcı bir şekilde Nazi Almanyası'nın batısındaki ülkeleri işgal etti ve düşmanlarını geri püskürttü. Ancak, bazı Müttefik askerler geri çekilemedi çünkü İngiliz Seferi Kuvvetlerinin  çoğunluğu ve Fransız birliklerinin bir kısmı Fransız şehri Dunkirk yakınlarında kuşatıldı. Dunkirk Savaşı, 4 Haziran 1940'ta Alman işgalciler tarafından kazanıldı, ancak çatışma Müttefikler için ahlaki bir takviye görevi görüyordu: Sonuçta, başlangıçta İngiliz Ordusunun yalnızca çok küçük bir kısmı bu durumdan kurtulacak gibi görünüyordu. Sonunda, Dinamo Operasyonu 338.000'den fazla Müttefik askeri başarıyla tahliye etti. "Sadece" 40.000 asker hayatını kaybetti.

2018 Akademi Ödülleri'nde Dunkirk, kurgu, ses ve ses kurgusu kategorilerinde ödüllere layık görüldü.

Dramatik bir savaş filmi... Savaş filmleri izlemek beni her zaman üzer ancak eşim sevdiği için bazen ben de izlerken ona eşlik ediyorum. Bloga yazdığımdan beri yazacak farklı bir filmdir belki diye de izliyorum:) Bu tür filmleri sevenlere tavsiye ederim.  


Life

Chicago 07

The Great Wall

8 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Tür olarak çok seviyorum ama dunkirk filmine 2-3 kere şans verdiysem de bitirmeyi başaramadım ya, hoşuma gitmedi pek

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Filmin geçtiği dönem ne yazık ki iç karartıcı 🙄

   Sil
 2. Netflix'te görür görmez izledim, ondan önce galiba televizyona da geldi. (yanlış hatırlamıyorsam) çok severek izliyorum böyle filmleri ben. Bunu da bayıla bayıla seyrettim, 2. Dünya Savaş'lı filmler favorim. Er Ryan , Pianist bayılıyorum, geçenlerde televizyona iki kez Müttefik diye bir film geldi yine Brad Pitt ay ne sevdim Deryacığım ne sevdim anlatamam....izledin mi sende? (Allied orijinal ismi)
  Sevgiler ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onu da izledim sanırım bir arastırıp izlemediysem izleyeyim ☺️. O dönemleri bilip unutmamak gerekir tekrarlanmaması için. Avusturya da insanlar hala ikinci dünya savaşında yaşanan yoksulluğun etkisini taşıyor. Hep kıtlık olacakmış gibi alışveriş yapıyorlar.

   Sil
 3. bu filmin eski olanını izleseneee bundan daha güzel :)

  YanıtlaSil
 4. bu konuda çok film izlediğim ve çok da üzüldüğüm için artık savaş temalı film izlemiyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın gerçekten insan üzülüyor izlerken. Ben etkisinden kurtulamıyorum kolay kolay.

   Sil
Daha yeni Daha eski