Acer Palmatum Ve Çeşitleri

Japon akçaağaç


Süs akçaağacı, Japon akçaağacı (Acer palmatum) ve çeşitleri, Japon akçaağacı (Acer japonicum) ve altın akçaağaç (Acer shirasawanum 'Aureum') içeren toplu bir terimdir. Botanik olarak yakından ilişkilidir ve hepsi Doğu Asya'dan gelir. Çiçekleri göze çarpmasa da, bu Japon süs akçaağaları en popüler bahçe bitkileri arasındadır. Çok küçük bahçeler, hatta saksı için bile uygun bitkilerdir.. Telkari yaprakları şekil ve renk olarak çok değişkendir, sonbaharda parlak sarı-turuncudan karmin kırmızısına döner ve genellikle ilkbaharda tomurcuklanma sırasında özel tonları ile dikkat çeker. Yıl boyunca kırmızı ve bordo tonlarına bürünür.
japon akçaağaç


Japon akçaağacı: çok yönlü dekoratif akçaağaç

Japon akçaağacı (Acer palmatum), sayısız bahçe formuyla süs akçaağaçları arasında en büyük çeşidi sunar. Mevcut çeşitler, çok çeşitli renkler, kompakt büyüme ve güzel sonbahar renkleri ile karakterize edilir.

'Orange Dream' dik büyür, on yılda yaklaşık iki metre yükselir ve filizlendiğinde karmen kırmızısı yaprak kenarlı yeşil-sarı yapraklar bırakır. Yaz aylarında süs akçaağacının yaprakları açık yeşil bir renk alır ve ardından sonbaharda turuncu-kırmızıya döner.'Shaina', yoğun, gür bir alışkanlığa sahip yeni, korumalı bir cüce çeşididir. On yıl sonra 1.50 metre yüksekliğe ulaşır ve derin kesik yapraklara sahiptir. Karmen kırmızısı sürgün, kestane kahverengisi yaprakları ile eski dallardan ilkbaharda açıkça öne çıkıyor. Sonbahar rengi de kıpkırmızıdır. 'Shaina' bir saksıya dikmek için de uygundur.

japon akçaağaç


Adını Avustralya üzüm çeşidinden alan 'Shirazz', Yeni Zelanda'dan gelen yeni bir süs akçaağacı çeşididir. Derin yarık yaprakları benzersiz bir renk oyunu sergiler: Genç, yeşil yapraklar dar, hafif soluk pembe ila şarap kırmızısı yaprak kenarlarına sahiptir. Sonbahara doğru, tüm yapraklar - süs akçaağaçları için tipiktir - parlak kırmızıya döner. Bitkiler on yıl içinde yaklaşık iki metre yüksekliğe ulaşacak ve pitoresk, dallı bir taç oluşturacak.

akçaağaç çeşitleri


'Wilson's Pink Dwarf' ilkbaharda flamingo pembesi yaprak sürgünleri ile dikkat çekiyor. Süs akçaağacı çeşidi on yıl içinde 1.40 metre boyunda olacak, yoğun dallı ve narin yapraklı olacaktır. Sonbahar rengi sarı-turuncudan kırmızıya kadardır. 'Wilson's Dwarf Pink' bir küvette de yetiştirilebilir.

 Telkari bitki örtüsü

Japon akçaağacının da ekilmiş biçimleri olan yarık akçaağaçlar, özel bir çekicilik yaymaktadır. Yeşil (Acer palmatum 'Dissectum') ve koyu kırmızı yapraklarla ('Dissectum Garnet') bu cinslerdendir. İnce bölünmüş yaprakları dikkat çekicidir ve ayrıca normal loblu yapraklı çeşitlerden çok daha yavaş büyürler.
Sürgünler bir kemer gibi sarktığından, eski bitkiler bile iki metreden çok az yüksekte - ancak genellikle iki kat daha geniştir. Bölünmüş akçaağaçlar bahçede saklanmamalıdır, aksi takdirde genç bitkiler olarak kolayca gözden kaçarlar. Gölet kıyısında veya dere üzerinde bir köşe  idealdir.

japon akçaağacı


Japon adalarının dağ ormanlarından gelen Japon akçaağacının (Acer japonicum) bahçe formları, Japon akçaağacından biraz daha sağlam ve kuvvetlidir. Çıkıntılı kronları, yaşlandıklarında beş ila altı metre yüksekliğinde ve geniş olabilir. 'Aconitifolium' ve - daha nadiren - 'Vitifolium' çeşitleri ticari olarak Almanya'da mevcuttur.

akçaağaç


Aconite Japon akçaağacı ('aconitifolium'), keşiş otunu anımsatan yaprak şeklindeki yabani türlerden farklıdır. Yaprakların dibine doğru yarılmış yapraklar, yapraklar dökülmeden kısa bir süre önce yoğun bir şarap kırmızısı rengine dönüşür - süs akçaağaç serisinin sunduğu en güzel sonbahar renklerinden biri!
Acer Palmatum


Asma yapraklı Japon akçaağacı ('Vitifolium') - adından da anlaşılacağı gibi - geniş, asma benzeri yapraklara sahiptir. Yarık değillerdir ve sekiz ila on bir kısa noktada biterler Aynı zamanda sonbaharda rengini çok güzel değiştirir ve tıpkı keşiş Japon akçaağacı gibi, büyüme formu ve boyutu vahşi türlere karşılık gelir.

Geçmişte, sarı yapraklı altın akçaağaç (Acer shirasawanum 'Aureum') da çeşitli Japon akçaağaçları arasında sayıldı. Çok daha zayıf, kompakt bir büyüme ve parlak sarı bir sonbahar rengine sahiptir. Bu arada botanikçiler onu bağımsız bir tür olarak ilan ettiler.
Benim bahçemde Acep Palmatum ve Acer Japonica türleri var. Resimlerde gördükleriniz bahçemize aittir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:


2 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

  1. Görünüş olarak çok seviyorum bu ağaçları

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çok güzeller. Acer palmatum ağaçların bakımı da kolay.

      Sil
Daha yeni Daha eski