Yeni Yılda Umudu Canlı Tutmak İçin 8 İpucu

umut duymak

 

Yeni Yılda Umudu Canlı Tutmak Ve Kendinden Emin Olmak İçin 8 İpucu

Umut güç  ve cesaret verir. Zor zamanlarda size yardımcı olur ve sebat etmenizi sağlar. Bu nedenle umudunu asla kaybetmemek önemlidir. Size ve başkalarına güven veren umudu korumanız için bazı ipuçları vereceğim.

Umut sahibi olmak, inancını ve güveni kaybetmemek demektir. Yeni yılda umudunuzu bu yöntemlerle koruyabilirsiniz:

Ümit Etmenin Gücü

Umut sadece ruhunuz için iyi değildir, aynı zamanda bağışıklık sisteminizi de güçlendirebilir. Size güç, cesaret ve sebat verir. Yine de aynı şekilde umutsuzluk yaşama isteğinizi zayıflatabilir ve sizi enerjiden mahrum bırakabilir. Bu nedenle hayatınızın en zor zamanlarında bile bir görev bulmak, ara sıra mutlu anlar yaşamak ve umudunuzu kaybetmemek önemlidir.

Gerçekte umut nedir?

Umut terimi,  geleceğe yönelik olumlu bir tavrı tanımlar. Umut edenin, iyi bir şeyin olacağından emin olması gerekmez. Her şeyin bir amacı olduğuna ve her şeyin daha iyi olacağına dair her zaman bir olasılık olduğuna inanan bir kişi... Umut, hayatın en farklı alanlarında yararlı ve güzel olabilir.

Örneğin, belirli bir olayın olumlu beklentisi büyüdüğünde, umut çocuksu bir beklenti olarak ortaya çıkabilir. Ancak umut, zor zamanlar yaşansa da iyiye olan inanç tükenmedikçe güven anlamına da gelebilir. Bazen bu olumlu hayata bakış açısı iyimserlik olarak da adlandırılabilir.

Umut ise kalıcı olmak zorunda değildir. Kırılabilir veya buna korku, şüphe ve hatta umutsuzluk eşlik edebilir. Birbirlerine umut ve güven vermek, kendilerini görünüşte umutsuz bir durumda bulan veya sadece zor bir dönemden geçen birçok insana yardımcı olabilir.


Pozitif düşünce

Umudun rengi: Yeşil

Yeşil, umut dolu baharın ve doğanın rengidir


Yeşil renk umudu temsil eder. Diğer bağlamlarda, yaşamın kendisi, doğa, büyüme, doğurganlık, ekoloji veya göze batan biçimde zehir veya kıskançlık bile olabilir. Yeşil, sarı ve maviden doğar, bu nedenle sıcak ve soğuk renk arasında ahenkli bir orta oluşturur. Zıtları birleştirir ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

Mavimsi yeşil, iyi huylu, dinginlik, inzivaya çekilme ve rahatlama anlamına gelir. Sarımsı yeşil, doğanın bahar benzeri gücünü simgelemektedir. Genç büyüyen sürgünler gibi, muhteşem bir çiçeklenme zamanı veya zengin bir hasat için yeni bir umut verir. Baharın taze, bereketli yeşiline gücünü veren, soğuk, cansız kışın zıtlığıdır. Doğası sembolizmi nedeniyle yeşil, hala umut ve güvenin rengi olarak kabul edilmektedir.

Umudu Korumak: Daha Fazla Kendine Güvenmek İçin İpuçları

Umudunuzu nasıl canlı tutacağınıza dair sekiz ipucum var. Zor zamanlarda dikkatinizi nasıl dağıtacağınızı, olumlu bir tavrı nasıl koruyacağınızı ve olumsuz etkilerden nasıl uzak duracağınızı gösteren minik yardımcılar... Aynı zamanda, geleceğe daha yakından ve daha net bir şekilde bakmak için ara sıra hayal kırıklıklarınızı ve korkularınızı açığa çıkarmanın sorun olmadığını hatırlatacaklar.

Bu 20 fikirle bilinçli olarak dikkatinizi dağıtın

Kendinizi olumsuz düşüncelerden uzaklaştırmak için bu fikirleri kullanın


Tamamen başka bir şeye odaklanarak bilinçli olarak kötü düşüncelerden kaçabilirsiniz. Negatif düşüncelerinize çok fazla güç vermemeniz ve ruh halinizi kalıcı olarak etkilemelerine izin vermemeniz önemlidir. Bununla bir süre başa çıkabilirsiniz, ancak zamanla ruhunuzun tüm olumsuzluklardan uzaklaşması gerekecektir. Ayrıca bu düşünceler size yardımcı olmayıp sizi sınırlar.

Umudunuzu kaybetmek üzereyseniz, kendinize güvendiğinizden çok daha fazla stresli hissedeceksiniz. Bu ipuçları veya gevşeme teknikleri strese karşı size yardımcı olabilir. Çoğunlukla umutsuzluk aynı zamanda melankoli, iç huzursuzluk ve sürekli tatminsizlik ile de karakterizedir. Bu nedenle sizler için size bir görev verecek, dikkatinizi dağıtacak ve can sıkıntısına yardımcı olacak çeşitli fikirler topladım.


 • Bir şeyler boyayın (mandala, çizim, karikatür, akrilik, sulu boya)
 • Kil ile bir şeyler yapın, dikin, örün veya yaratın
 • Bir şeyler oynayın (masa oyunu, mobil veya çevrimiçi)
 • Telefonda arkadaşlarınızla veya ailenizle konuşun
 • Rahat bir film izleyin (kıyamet günü senaryoları bunun dışında olsun)
 • Bir radyo  veya podcast dinlemeyi deneyin
 • Eski fotoğraf albümlerine ve videolarına göz atın
 • En sevdiğiniz yemeği pişirin veya yeni tarifler deneyin
 • Evinizi sıfırlayın (temizlik, toparlama, temizleme, yenileme)
 • Kitap Okuyun
 • Bir egzersiz topu alın ve bazı egzersizler yapın
 • Kendi vücut ağırlığınızla egzersiz yapın veya evde egzersiz yapın
 • Bisiklet, kaykay veya paten sürün
 • Yoga, pilates, nefes egzersizleri veya meditasyon yapın
 • Sakinleştirici müzik dinleyin (örneğin, orman sesleri veya denizin sesi)
 • Çalma listenize eklemek için yeni müzik avına çıkın
 • Size özel bir güzellik günü düzenleyin ve fiziksel sağlığınızla ilgilenin
 • Bir şeyler yazın (örneğin, bir günlük, bir uyku vakti hikayesi veya bir peri masalı)
 • Bir dil öğren
 • Beyin egzersizleri ile zekanız için bir şeyler yapın

Olumlu şeyler bulun ve bir liste yapın

Umudu yitirmemek


Hayatınızda neye minnettarsınız? Ve durumunuzdan kendiniz için olumlu olarak ne elde edebilirsiniz? Zor zamanlarda bile yalnız olmadığınızın ve bu zamanların da iyi şeyler getireceğinin farkına varmanız önemlidir. Bu, sizin için önemli bir kişisel bilgi veya başkaları üzerinde olumlu etkiler olabilir. Her şeyin bir noktada geçeceğini anlayın ve listenizi kendinizi olumlu düşünmeye motive etmek için kullanın.

Bu listeyi yapmak için çok umudun olduğu günleri kullanın. Size iyi gelen her küçük şeyi yazın. Kötü bir gün geçirdiğinizde ve çaresiz olduğunuzda listeyi okuyun. Ruh halinizi hızla düzeltir ve bununla kendinizi umutsuzluğunuzdan kurtarabilirsiniz.

Haberlere ara verin

Kötü haber TV, radyo veya sosyal ağlarda ortaya çıktığında, bilinçli olarak ekranı karartın. Dünyanın olumsuzlukları hakim olduğunda kendinizi koruyun. Tüm olumsuz başlıklar, dünyanın size sunacak güzel hiçbir şeyi yokmuş gibi hissetmenize neden olabilir. Tüm kötü şeylerin yanı sıra, pek çok iyi şey de olur: İnsanlar birbirleriyle dayanışma gösterir, birbirlerine yardım eder ve harika şeyler yaratırlar. Her gün bu dünyada iyilik ve güzellik için savaşırlar ve bunun da farkında olmalısınız.

Elbette olumlu haberlere rastlamak, olumsuz haberlere göre her zaman daha zordur. Bu yüzden bazen, sadece bir günlüğüne bile olsa, herhangi bir haberden kopmalısınız. Hatta arkadaşlarınıza, bugün bir gün izin aldığınız için hiçbir şey hakkında bilgilendirilmek istemediğinizi bile bildirebilirsiniz. Zor zamanlarda hayatta kalmanın tek yolu budur. Kendinize iyi bakın ve böylece daha iyi dayanabileceğinizden emin olun. Kendinize sabır ve anlayış gösterin ve kendinizi suçlamayın.

Sizin için iyi olan pozitif insanlara yaklaşın

Umudunuzu korumak için etrafınızı neşeli insanlarla çevreleyin. Size hayatın güzel olabileceğini göstermelerine izin verin. Çevrenizdeki, güvenebileceğiniz ve harika bir bağ kurduğunuz insanlara ulaşın. Bunlar ebeveynler, kardeşler, amcalar ve teyzeler, kuzenler veya arkadaşlar olabilir. Olumlu insanlarla genellikle bu kadar temas kurmasanız bile, daha yakın temas kurmaya çalışmalısınız. Bu aynı zamanda yalnızlığa karşı da yardımcı olur.

Ayrıca sizi aşağı çeken kötümser insanlarla temastan kaçının. Örneğin, onlara kendinize biraz zaman ayırmanız gerektiğini veya sadece bugün kötü haber alma modunda olmadığınızı açıklayın. Bu şekilde, onların tutumlarının size bulaşmasını önleyin ve kendinizi olumsuz düşüncelerden koruyun.

umudu korumak


Her şeyi dışarı çıkar

Ne kadar dikkatinizi dağıtırsanız ve olumluya odaklanırsanız odaklanın, bazen hiçbir şeyin motivasyonu yükseltmeye yaramadığı günler vardır. Böyle bir durumda, kötü ruh halinizi bırakmanız son derece iyidir. Dikkatinizi dağıtabilir ve size umutla ilham vermek için olumlu bir zihniyet kullanabilirsiniz, ancak bazen çaresizlik duyguları derin olduğunda, tek çözüm onların ortaya çıkmasına izin vermektir.

Yastığınıza çığlık atın, yere atın ve üzerinize geldiğinde ağlayın. Bazen sizi rahatsız eden her şeyi yazmak da yardımcı olur. Sizi neyin korkutduğunu, neyin depresyona soktuğunu ve neden artık umudunuz olmadığını düşündüğünüzü belirtin. Nasıl hissettiğinizi adlandırarak, duygularınızı daha iyi sınıflandırabilir ve sonra onları daha az kötü olarak algılayabilirsiniz. Bugün hala ne olduğunu anlamasanız bile, yine de bu aktivitelerle içinizdeki negatiflikleri dışarıya atıyorsunuz. Negatifliğiniz boşaldı ve bakışınızı tekrar olumluya odaklamanız ve umut çekmeniz daha kolay olacak.

Günlük yazın

Olumsuz düşüncelerle daha iyi başa çıkmak için bir günlük tutun


Umutsuzluk ve umutsuzluk dolu günlerden kaçınmak için bir günlük de tutabilirsiniz. Orada duygularınız hakkında defalarca konuşabilirsiniz ve hiç kimseye göstermek zorunda da değilsiniz. Yine de kendinizi çok fazla baskı altına almayın. Ne zaman ve ne kadar yazacağınıza kendiniz karar verin.

Diğer insanlara yardım edin

Neredeyse tüm umudunuzu yitirdiğinizde, kendinize şu soruyu sorun. Ailenizde muhtaç insanlar var mı yoksa arkadaşlarınızı destekleyebilir misiniz? Belki hoşunuza gidecek veya bir bağış toplama kampanyası hakkında bilgi edinebileceğiniz ve böylece diğer insanları destekleyeceğiniz bazı gönüllü faaliyetler düşünebilirsiniz.

Hayatta bir amacınız olduğunu ve daha önce sahip olmadığınız halde başkalarına umut verebileceğinizi kendinize kanıtlamanın pek çok yolu vardır. Karşılığında minnettarlık ve sevgi alacak ve umut etmek için her zaman bir neden olduğunu öğreneceksiniz. Elbette, yardım ettiğiniz insanlar da yardımınızı almayı beklemiyorlardı. Ancak umut etmek için nedenleri vardı ve o zamana kadar geçen zaman onlara daha katlanılabilir görünüyordu. Güveninizi de kaybetmeyin, çünkü hayatın size neler getireceğini asla bilemezsiniz.

Kendinizi mutlu eden anları hatırlayın

Bazen hayatınızdaki mutlu anlara geri adım attığınızda harikalar yaratabilir. Bu, çocukluğunuz, arkadaşlarınız ve ailenizle güzel anlar veya başarılı olduğunuz ve özellikle kendinizle gurur duyduğunuz anlar olabilir. Birkaç eski fotoğraf albümünü çıkarın, çocukluğunuzdan bir dizi izleyin veya o zamanlar iyi vakit geçirdiğiniz eski arkadaşlarınızla iletişime geçin.

Mezuniyet sertifikaları, lise gazetesi veya arkadaşlarınızdan güzel sözlerle toplanan doğum günü kartları da sizi mutlu edebilecek şeyler arasında. Kelimenin tam anlamıyla anılarınıza gömülün ve böylesine güzel anlar için umut duymanın önemli olduğunu anlayın. Sevdiğiniz veya bir zamanlar sevdiğiniz insanlar için cesur olun.

Geçmişte bile, kesinlikle cesaretinizi veya umudunuzu kaybettiğiniz zamanlar oldu. Ama bu zamanlarda hayatta kaldınız ve onlardan daha güçlü çıktınız. Her kötü dönem bir noktada biter ve yine güzel anlar yaşayabilirsiniz.


Yeni yılda umudunuzu koruyun!!!

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Evde Çalışırken Motive Olmanın Yolları

Derin Nefes Al Ve İleriye Bak!!!

Blog Yazarı Olarak Dengeyi Bulmak

16 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Haber seyretmiyorum :) En iyi yaptığım iş bu herhalde

  YanıtlaSil
 2. Her biri çok kıymetli, bizi yaşama bağlayacak başucu tavsiyeleri. Özellikle de ilk madde. Kitabımın adıyla da çok uyumlu :)) Yaşam varsa ümit de vardır, hep de var olmalıdır. Geresi kendiliğinden gelir zaten. Emeğine sağlık Deryacığım :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında aklın yolu bir herkesin bildiği şeyler. Ben sadece hatırlatmak istedim 🍀

   Sil
 3. Satirbaslariniz mükemmeldi. Haber izlememek gerçekten daha iyi, iyi bir haber aldığımız yok çünkü. Hepimiz için daha iyi bir yıl olmasını dilerim.

  YanıtlaSil
 4. haber izlememek güzel yöntem gerçekten ama gerçekleri nereye kadar görmezden gelebiliriz ki :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekleri görmezden gelmek değil de sürekli negatif şeylerle ilgilenmemek ve arada bir offline olmak yetecektir 😊

   Sil
 5. Haberlerden uzak duruyorum kesinlikle... Artık o kadar kötü ki her şey görmemek daha mutlu ediyor.

  Bir şeyler boyamak ile ilgili olan maddeye inanıyorum. Sıkıldığımda temiz bir kağıda şekiller çizerek kendimi çok defa rahatlatmışımdır. Bu noktada yeni yıl ile ilgili planlarım arasına bunu da alabilirim bence.

  Emeğine sağlık güzel bir yazı olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmene sevindim. Boyama yapmak kafayı dağıtıyor gercekten de. Herkes kendine uygun bir hobi bulabilir. İlla herşeyin çok maliyetli olması gerekmez. Beni de bahçem çok mutlu eder veya yazı yazmak, kitap okumak. Mutlaka aranınca birşeyler bulunur.

   Sil
 6. Çok çabuk karamsarlığa düşen biri olarak tam benlik bir yazı olmuş, tavsiyelerinizi deneyeceğim. Çok teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 7. Şu anda en önem verdiğim haberlerden uzak durmak. Hoş gözüme gözüme geliyor ama yine de bıktım felaketlerden de felaket tellallarından da.
  Ne güzel bir liste olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arada kaçmak iyi geliyor. Sabah akşam haber dinlesen de değişen bir şey olmuyor.

   Sil
 8. "En zor zamanlarında bile bir görev bulmak, ara sıra mutlu anlar yaşamak ve umudunuzu kaybetmemek önemlidir."
  Bu cümlen çok güzeldi. Ben blogdan ayrı kaldığım zamanlarda bir kırık olayı yaşadım. Ve bayağı zorlu bir süreç geçirdim. O günlerde başladığım kanaviçe işine hâlâ devam ediyorum. Aklıma hiç olumsuz düşünce gelmiyor. Ben haber seyretmekten, çok etkilendiğim için kaçıyorum.
  Bütün tavsiyelerin çok hoşuma gitti. Emeğine sağlık Derya'cığım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Meşgul olmak gerçekten insan ilaç gibi geliyor. Boş kaldikca düşüncelere dalıyoruz 😃

   Sil
Daha yeni Daha eski