Albert Camus-Veba-Kitap Tavsiyesi


Uzun zamandır Albert Camus' un Veba kitabını okumak istiyordum. Aslında başka kitapları da var listemde. Yazar, Veba kitabını 1947' de yazmış ve büyük bir başarı kazanmış. Anlatmak istediği, bu hastalığın insanların ahlaki yönden nasıl değişime uğrayabileceği idi. Zaten okurken hastalıktan çok, kahramanların yaşadıkları çelişkiler, kendi kendilerini sorgulamaları ön plana çıkıyor. 


Cezayir' in Oran şehrinde çıkan veba salgını, kısa sürede yayılır ve şehrin kapıları kapatılmak zorunda kalınır. Şehir halkı, hastalık ve kaderleriyle baş başa kalır. Kitapta hem sağlık görevlileri ve gönüllülerin hastalıkla mücadelesini, hem de kahramanların hayat görüşünde bu hastalık nedeniyle oluşan değişimleri okuyoruz. Önceleri kaçıp kurtulmaya çalışırken vicdanına yenik düşüp gönüllü sağlık ekibine katılanlar gibi. Ben kitabı beğendim mi? Aslında edebi anlamda hem konu hem anlatım olarak değerli bir kitap. Sanırım ben biraz yanlış bir zamanda okudum. Okullar yeni açılmış ve çok  stresim varken pek gönülsüz okudum diyebilirim. Stesli zamanlarda hafif ve neşeli kitaplar daha rahat okunuyor, benden söylemesi :)


Güncelleme: (Şubat 2021) Covid 19 pandemi dönemini yaşadığımız bu dönemde, yine bir salgını anlatan Veba kitabını tekrar bir gözden geçirdim ve bu kez daha farklı bir şekilde algılayıp anladım. Klasik kitap okuma listenizde bir şans vermelisiniz derim:)

26 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Kitabı ben de okumak istiyorum. Camus varoluşsal sorgulamalar yapan bir yazar. O sebeple uygun ruh hallerinde okunması iyi olacaktır :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet maalesef ben stresli bir zamanda okudum 😊

   Sil
 2. Yazarın bu kitabı listemde benim de. Ben Yabancı kitabını okumuştum. Seninle aynı hisleri paylaştım. Kitap akmadı ve yanlış zaman dedim. Şimdi düşünüyorum da belki de yazarın tarzı budur :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olabilir canim yazarla okur kimyasinin uyusmasi da onemli 😊

   Sil
 3. İsmi çok davetkar değil Derya

  YanıtlaSil
 4. Kitap tavsiyesi için teşekkür ederim canımm..Son yazıma gelseneeee :))))

  YanıtlaSil
 5. Uzun zamandır okumak istediğim bir kitap aslında ama sanırım ben de stressiz bir zamanı beklediğim için okuyamadım bir türlü:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu tarz kitaplar konsantrasyon gerektiriyor 😊

   Sil
 6. Yıllar önce okumustum. Tekrar okuyacaklarım arasında. Zor bir kitap ancak konusu itibariyle hep güncelliğini koruyacak nitelikte. Dün insanoğlu veba salgınıyla uğraşıyordu, bugün başka baska salgınlarla uğraşmak zorunda.

  YanıtlaSil
 7. bir yabancı gibi olmasa daaaa bu da iyiiii :)

  YanıtlaSil
 8. Güze bir klasik,okumak lazım

  YanıtlaSil
 9. Veba, Albert Camus'un en ağır kitabı olarak bilinir zaten. Ama bunun yanında toplumsal tepkileri, vicdansız stokçuları ve fırsatçıları çok iyi anlatır. Çoğu zaman okuduklarımızla yaşadıklarımızı çok iyi anlarız. İşte öyle bir yazar. Özetle zor ama okunmalı dediklerimden :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii mesaj veren bir eser okuduguma memnunum yine de 😊

   Sil
 10. Çok derin, çok dolu, bambaşka bir eserdir Veba. Onu okumak için her şeyden evvel ruh halinin iyi olmasını tavsiye ederim şahsen :))) sonrası aman aman.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Klasik kitaplar okunmali baska kitaplarini da okumak istiyorum 😊

   Sil
 11. hastalıklar nelere kadirmiş demek ki..insanları psikolojik açıdan da etkileyebilyo maalşef..güzel bi kitap,bi bakim ben de..tavsiye için elinize sağlık..✔😊

  YanıtlaSil
 12. Bu sıra bende neşeli kitaplar okumak taraftarıyım. Mutlu sonla biten aşk hikayeleri gibi. Ama bu kitap benim okuma listemde duruyor :)

  YanıtlaSil
 13. Yıllar önce beğenerek okumuştum. Listem hafiflesin tekrar bu olgunluğumla okumak isterim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Orta yas ye üstüne daha cok hitap eder diye düsünüyorum 😊

   Sil
Daha yeni Daha eski