Görmek - Die Stadt der Sehenden - José Saramago

 

Görmek, José Saramago

Saramago, sevdiğim bir yazar. Kitaplarında vermek istediği mesajları okura sarsıcı bir şekilde iletiyor. Bu yüzden de yaşamı boyunca çeşitli suçlama ve tehditlere maruz kalmış. Körlük kitabını severek okumuştum. Aslında Görmek kitabı da önemli mesajlar veren bir kitap ancak Körlük kadar rahat okuyamadım, yer yer sıkıldım. Belki eski bir kitap olmasından, belki çeviride kullanılan dildendir bilemiyorum. 

Okumadıysanız aşağıda spoiler içeren detaylı anlatımı atlamanızı tavsiye ederim. 

(Spoiler İçerir!!!)

Dört yıl önce anlaşılmaz bir körlüğe yakalanan isimsiz başkentte yine tuhaf şeyler oluyor. Seçimler var, ancak başkent nüfusunun katılımı endişe verici derecede düşük. Ayrıca seçmenlerin çoğu boş oy pusulaları attı ve önceki iktidar partileri meşruiyetlerini kaybetti. Hükümet seçimin tekrarlanmasını emrediyor ve sıkı bir şekilde izlenmesini sağlıyor. Ajanlar gizli çalışıyor, seçmenler filme alınıyor ve sandık önlerindeki konuşmalar kayıt altına alınıyor. Şüpheli bir şey görünmüyor ama yine de seçmenin %83'ü boş oy kullanmayı başarıyor.Hükümet ne yapacağını bilmiyor ama yine de ajanların bir şeyler bulacağı umuduna sarılıyor. Oy kullanırken dikkatlerini çeken yaklaşık 500 kişiyi sorguya çekiyorlar. Ajanlar, yalan dedektörlerinin yardımıyla bir itiraf almaya çalışıyor, ancak nafile. Mahalle sakinleri, boş oy kullanma hakkını talep ediyor.

Başbakan daha sert önlemler alıyor ve başkentte sıkıyönetim ilan ediyor. Bununla birlikte, hükümetin bu önlemle kendi ayağına bastığı hemen anlaşılıyor çünkü gıda dağıtımı, yakıt tedariki veya şehir dışında çalışan işçileri nasıl ele alacağına dair bir planı yok.

Toplantı yasağına rağmen, başkentin nüfusu boş oy verdiğini açıkça kabul ettikleri büyük bir gösteri düzenler. Bunun üzerine hükümet, polis dahil tüm yetkililerle birlikte şehri terk etmeye ve onları kaderlerine bırakmaya karar verir. Bir kaos çıkması ve vatandaşların demokrasiye bağlı olduklarını anlayarak sürünerek yardım dilenmeye gelmeleri umulmaktadır.


Ama umulan olmuyor, çünkü başkentteki nüfus kendi kendini örgütlüyor. Kaos çıkmıyor. Otoritesini tehdit altında gören hükümet, başkentin tren istasyonuna bombalı saldırı düzenliyor. Ama şaşırtıcı bir şekilde hem itfaiye hem de ambulans çalışıyor ve yaralılar tedavi ediliyor. Ancak kısa bir süre sonra şehirde yeniden huzursuzluk çıkıyor çünkü oy veren vatandaşlar artık hükümet tarafından yok sayılmak istemiyor ve şehri terk etmek istiyor. Uzun bir konvoy şehrin dışına çıkıyor. Ancak hükümet, kitlesel göçü ne pahasına olursa olsun önlemek istiyor çünkü bunun seçmenler arasında çatışmaya yol açacağını düşünüyor. Bu nedenle, başkentteki sıradan seçmenlerin evlerinin  yağmalanmakta olduğu ve erdemli ve fedakar vatandaşların mallarını kurtarmak istiyorlarsa derhal geri dönmeleri gerektiği mesajını radyo ve televizyonda yayıyor. Emri yerine getirdiklerinde, seçmenler hükümetin doğruyu söylemediğini anlıyor.

Hükümet, ikinci planın da istenen başarıyı getirmemesine üzülüyor. Yeni fikir, şehrin etrafına bir duvar inşa etmektir. Ancak bu, Kültür Bakanı ve Adalet Bakanı için çok ileri giden bir önlemdir ve ikisi görevden istifa eder. Ancak iki görev, geri kalan hükümet temsilcileri tarafından yorum yapılmadan devralınır ve yeni bir plan uygulamaya konur. Bu, körlük salgınının şehri vurduğu dört yıl önceki olayları beyaz, yani boş oylarla ilişkilendirmeyi - güncel olayları tabiri caizse beyaz körlük olarak satmayı öngörüyor.

Tam o sırada Başbakan, salgındaki ilk kör adamın yazdığı bir mektup alıyor. Salgın sırasında kör olmayan bir kadın hakkında yazıyor ve beyaz oy fenomeninin arkasında onun olduğuna inandığını belirtiyor. Dört yıl önce bir adamı makasla öldürdüğüne göre, her halükarda sabıkası olduğunu varsayıyor. Başbakan mektuba pek itibar etmek istemez ama mektubu da alan İçişleri Bakanı konuya açıklık getirmek ister. Söylentilerin ne hakkında olduğunu öğrenmek için başkente gizlice üç kişilik bir ekip gönderir.

Mektubu yazanın sorgusu sırasında üç polis memuru, diğer altı grup üyesinin isimlerini ve adreslerini öğrenir ve ertesi gün aynı saatte onları ziyaret eder. Göz doktorunun karısı cinayeti hemen itiraf eder, ancak o dönemdeki suçların hiçbiri yargılanmadığı için mahkum edilemeyeceğini söyler. Polis memurları, göz doktorunun karısının bu olayla herhangi bir ilgisi olmasının imkansız olduğunu hemen anlar. Bu bir komplodur ama içişleri bakanı bunu duymak istemez. Bu grubun günah keçisi yapılmasını ister ve bir fotoğraf ile başkentin yedi sakininin adlarını ve adreslerini talep eder. Komiser bilgiyi verir, ancak bu yaklaşıma katılmadığını açıkça söyler. Daha sonra kovulur, ancak üç memurdan kasabada kalması gereken tek kişi odur. Komiser, hükümetin bir sonraki adımının ne olacağını, yani fotoğrafın ve isimlerin gazetede yayınlanması olduğunu anlar. Göz doktorunun karısını uyarır.

Fotoğraf ertesi gün gazetede isimsiz olarak yayınlanır. Komiser, bu bariz adaletsizlikle mücadele etmek ister ve soruşturmaları hakkında eksiksiz bir rapor yazar. Bunu, doğru bilgileri basan ve sansür yetkililerinden gizleyen bir gazeteye gönderir. Başkentin sakinleri gazeteyi okur ve gerçeği öğrenir. İçişleri bakanı önce müfettişi, sonra göz doktorunun karısını öldürmekten başka ne yapacağını bilemez. İçişleri Bakanı, beceriksizliği nedeniyle Başbakan tarafından görevden alınır.

Kişilik analizi

Bu çalışmada, hikayenin merkezinde yer alan belirgin bir ana karakter yoktur. Aksine, karakter takımyıldızı iki kampa ayrılabilir: hükümet ve başkentin nüfusu. Hükümet, demokratik olarak seçilmiş olmasına rağmen, ne pahasına olursa olsun iktidarda kalmak istiyor ve bu nedenle her türlü yasayı çiğnemeye ve demokrasinin temel değerlerini ayaklar altına almaya hazır. Başkent sakinleri, her zaman yasalara saygı gösterirken, bir tür sessiz protestoyla hoşnutsuzluklarını dile getirerek tam tersini yapıyor. Örnek davranışlarıyla, devletin yardımı olmadan da rahatlıkla iş yapabileceklerini gösteriyorlar.

Bu iki grup arasında soruşturmayı yürüten müfettiş vardır. İçişleri bakanının baskısı altında, suçluyu bulup tutuklaması gerekiyor, ancak hükümetin halka göstermek ve gücünü göstermek için sadece bir günah keçisi aradığını kendisi de anlıyor. Emirlere karşı gelir ve halkın gerçekleri öğrenmesini sağlar. Dürüst ve doğru eylemi nedeniyle hükümet tarafından öldürülür.

Jose Saramago'nun özgeçmişi1922'de Jose Saramago, Azinhaga'da doğdu. Ailesi çiftçi bir aile idi. Aslında, sicil memuru adına köyde babasının ailesinin tanındığı Saramago takma adını eklememiş olsaydı, adı bugün José de Sousa olacaktı. Saramago yedi yaşına gelene ve ilkokulda kimlik göstermek zorunda kalana kadar, aile onun tam adının José de Sousa Saramago olduğunu fark etmemişti. 1924'te aile Lizbon'a taşındı. Mükemmel sertifikalarına rağmen, liseye devam edemedi. Teknik bir kolej tek seçenekti. 

Tamirci oldu ve 2 yıl bir araba atölyesinde çalıştı. Teknik koleji ziyareti sırasında Portekiz edebiyatıyla ilk kez temas kurdu. Sonraki birkaç yıl içinde Saramago, Lizbon'un halk kütüphanesinin hevesli bir ziyaretçisi oldu ve kendi kendine öğrendiği çalışmalar, 1976'da serbest yazar olmadan önce yayıncılık ve gazetelerde çalışmasını sağladı. Saramago,

 Ilda Reis ile evlendiğinde (1944),  previdência sosyal' de çalışıyordu. 1947'de tek çocuğu Violante doğdu ve ilk romanı Terra do Pecado yayınlandı. Ayrıca başka bir (yayınlanmamış) kısa roman yazdı. Daha fazla yazmaya çalışarak, "... söylemeye değer hiçbir şeyim olmadığı" sonucuna vardı. Daha sonra 1966'ya kadar başka bir şey yayınlamadı. 

1949'da Saramago siyasi nedenlerle görevden alındı. 1950'lerin sonunda bir yayınevinde yapımcı olarak çalışmaya başladı ve böylece birçok önemli Portekizli yazarla tanıştı ve arkadaş oldu. 1955'ten itibaren yarı zamanlı çevirmen olarak da çalıştı. 1966'da ilk şiir kitabı Os Poemas Possíveis'i, 1970'te ikinci kitabı Provavelmente Alegria'yı yayınladı. 1967/1968'de edebiyat eleştirmeni olarak da çalıştı; toplanan incelemeler daha sonra 1971'de (Deste Mundo e do Outro) ve 1973'te (A Bagagem do Viajante: crónicas) kitap olarak yayınlandı. 1969'da, her zaman eleştirel bir duruş sergilediği, o zamanlar yasaklı olan Portekiz Komünist Partisi'ne katıldı. Eşinden boşandıktan sonra (1970), Portekizli yazar Isabel da Nóbrega ile 1986 yılına kadar sürecek bir ilişkiye girdi. 

1974 Karanfil Devrimi'nden sonra kısa bir süre için Portekiz komünizme meyletmiş gibi göründü. Nisan'dan Kasım 1975'e kadar Saramago, günlük Diário de Notícias gazetesinin editör yardımcısı olarak çalıştı. Komünist birliklerin başarısız bir isyanından sonra, burjuvalar devrimden zaferle çıktı; Saramago görevini kaybetti; İş bulma umudu olmadan kendini tamamen edebiyata adamaya karar verdi. 1980'de "Alentejo'da Umut" romanıyla ulusal atılımını yaptı (port. Levantado do Chão, 1980). İçinde Alentejo'nun tarım işçilerinin tarihini, onların yoksun ve monoton yaşamlarını, 500 yıldan beri neredeyse hiç değişmemiş olan feodal iktidar yapılarına nasıl isyan ettiklerini anlatıyor. 

 1982'de, on sekizinci yüzyılda Portekiz'de geçen ve Mafra manastırının inşasını ortak bakış açısıyla anlatan küfürlü-mizahi aşk romanı "The Memorial" (Memorial do Convento, 1982) ile uluslararası atılımını gerçekleştirdi.  Tarihsel, toplumsal ve bireysel bir perspektifi aynı anda içinde barındıran, acı ironik, çok yönlü ve muğlak bir metin olan kitap, İtalyan besteci Azio Corghi'ye 1990'da Milano'daki La Scala'da prömiyeri yapılan Blimunda operasını yazması için ilham verdi. Bu iki romanın okuyucular nezdindeki büyük başarısı, bir yazar olarak mali açıdan bağımsız olmasını sağladı. Bunun sonucunda çeşitli şiirler, kısa öyküler, romanlar ve dramalar ortaya çıktı.

 1986'da Saramago, İspanya ve Portekiz'in AB'ye katılımına karşı çıktı. 1988'de Saramago, İspanyol gazeteci Pilar del Río ile evlendi. 1991'de Saramago, İsa Mesih'e Göre İncil'i yayınladı. Katolik Kilisesi romanı kiliseye küfür olarak ilan etti. Muhafazakar hükümette dönemin Kültür Bakanı Pedro Santana Lopes, 1992'de Saramagos adını Avrupa Edebiyat Ödülü adayları listesinden çıkardığında ve bu nedenle yeni romanının yer almasını reddedince, Saramago ve eşi Kanarya Adası Lanzarote'ye yerleştiler. 

Saramago, 2004 Avrupa seçimlerinde Liman Komünist Partisi'ne aday oldu. Saramago, 1995'te Prémio Camões ve 1998'de Nobel Edebiyat Ödülü dahil olmak üzere birçok Portekiz ve uluslararası edebiyat ödülü aldı. Torino Üniversiteleri (İtalya), Sevilla Üniversitesi ve Valencia Politeknik Üniversitesi (İspanya), Manchester Üniversitesi (İngiltere) ve Coimbra Üniversitesi'nden (Portekiz) fahri doktora derecelerine sahiptir. 1999'dan beri verilen önemli Portekiz edebiyat ödülü Prémio José Saramago, onun adını almıştır. 2010 yılında yazar, Lanzerote'deki Tias'ta öldü. (Kaynak: whoswho.de)

Yazardan okuduğum diğer kitaplar:

Filin Yolculuğu

Cain

Körlük

5 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. hımmm bu kitabını okumadıım :)

  YanıtlaSil
 2. Kitabı ve yazarı merak ediyorum, henüz okumadım, detaylı bir içerik olmuş. Teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
 3. Körlük'ü okuduğum halde buna sıra gelmedi ama gelecek inş :) keyifli okumaların olsun canım :)

  YanıtlaSil
 4. Well, this is a complete book review, a through analysis and a precise biography of this Nobel Prize winning writer. I have also read the spoiler part (I usually don't do it but since I am going to read his books anyways,
  I decided to do it ) and it reminds me a lot of the novel Death with interruptions only that the latter was less violent. Saramago is known to write about difficult topics like politics, death, treason, violence and pretty much any social deriving conflict. Just like you, after reading Blindness (which I read first), I didn't liked as much the others, maybe because just as you said, they were books wrote earlier while Saramago was still perfecting his style. Anyways, I am glad to know that I am not the only one thinking that.
  Kisses and have a blessed weekend.

  YanıtlaSil
 5. Körlük'le birlikte almıştım ama niyeyse diğerini okudum, buna hiç sora gelemedi.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski