Queen's Gambit - Netflix - Dizi Tavsiyesi

 

netflix

Geçenlerde sevgili arkadaşım bipudra.com bana Queen's Gambit dizisini önerince merak edip hemen izledim. Gerçekten de önerdiği kadar varmış. Tekrar teşekkür ediyorum. Son derece ilginç ve alışılmadık bir konuydu. 

Queen's Gambit Dizi Özeti:

Annesi bir trafik kazasında ölen 9 yaşındaki Beth, bir öksüzler yurduna götürülür. Burada çalışan Mr. Shaibel ona satranç oynamayı öğretir. Beth, bütün bir satranç maçını kafasında canlandırabilen bir dahidir. 14 yaşında evlat edinir ve yeni annesi onu destekleyince, tüm şampiyonalara katılmaya başlar.

Öksüzleri yurdundayken tüm çocuklara yatıştırıcı ilaçlar verilmektedir. Ne yazık ki Beth bu ilaçlara bağımlı olur, daha sonra alkol bağımlılığı da eklenince, zor günler yaşar ve neredeyse kariyeri tehlikeye girer.


 

Queen's Gambit Gerçek Bir Hikaye Mi?

Dizi o kadar gerçekçi geldi ki hemen aklıma Queen's Gambit gerçek bir hikaye mi, sorusu geldi. Mini seri Walter Tevis'in romanından uyarlanmış ve gerçek bir hikaye değil. Ancak yazar, bir söyleşide kendisinin de çocukken satranç oynadığını ve bir kaza sonrası ağır ilaçlar kullanmak zorunda kaldığını anlatmış. Yani kendi hayatından bazı izler de taşıyor hikaye.


 

Başrolde oynayan Anna Taylor-Joy oldukça başarılı ve bir o kadar da sempatik. 

Satrançtan hiç anlamam ama o matematiksel zekaya hep hayranlık duymuşumdur, belki de benim matematik yönüm zayıf olduğu için. Küçükken dama oynardık ama yıllardır oynamadım. Ama iddialı bir tavla ve okey oyuncusu olduğumu söyleyebilirim:) Tabii ki satrançla kıyaslanamayacak kadar kolay oyunlar ikisi de. Satrancı sevenler zaten Queen's Gambit dizisinden keyif alacaktır ama sevmeyenlere de hitap edeceğini düşünüyorum. Netflix 60 milyondan fazla izlendiğiniz duyurmuş. Dram, romantizm, heyecan hepsi mevcut bu diziyi tabii ki tavsiye ediyorum.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Joker-Joaquin Phoenix

Biohackers 2. Sezon 

Jeff Bridges-Crazy Heart

7 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. bu kızın diğer dizisi de fena diyil :)

  YanıtlaSil
 2. dizi güzeldi. yalnız kızın bazı tavırları tuhaf ilaç bağımlılığı ve asosyallikten dolayı olabilir. insani iişkileri iyi değil ama yaşadıklarından dolayı anlayabiliriz niye öyle olduğunu.

  YanıtlaSil
 3. İzledim ve izlemekten büyük keyif aldım.

  YanıtlaSil
 4. Çok severek izlediğim bir diziydi.

  YanıtlaSil
 5. Okeye dördüncü ihtiyaç olduğunda seni çağırıyoruz o zaman :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski