Joker - Joaquin Phoenix - Film Tavsiyesi

 

joker-joaquin-phoenix

Biliyorum belki de Joker filmini en son izleyen kişi benim ama bir türlü sıra gelmedi. Nihayet okullar tatile girince biraz rahatladım ve ertelediğim filmleri, dizileri de izlemeye başladım.

Joker filmi ile ilgili ilk izlenimim, Arthur Fleck rolünü oynayan Joaquin Phoenix'in filmi başından sonuna tek başına omuzladığı. Hani başka oyuncu olmasaymış da olurmuş dedirtecek kadar bu filmde oyunculuğunu konuşturmuş. 

Phoenix, zaten beğendiğim bir oyuncudur ve sıradışı rollere de çok yakıştığını düşünürüm. Ama Joker filminde hem bir deri bir kemik görünümü, hem de bir akıl hastasını inandırıcı bir şekilde oynaması ile bir kez daha kalitesini kanıtladı bana kalırsa. 

joaquin-phoenix

 Joker Filmi Konusu ve İzlenimlerim

Kısaca Joker filminin konusuna değinecek olursam, Arthur Fleck gündüzleri geçimini palyaço olarak kazanmaktadır ama hayali komedyen olmaktır. Arthur ileri derecede psikolojik sorunları ile başa çıkabilmek için terapiye gitmekte ve ilaç kullanmaktadır. Hayalle gerçek arasında gidip gelen Arthur, hayal ettiği birçok olayı gerçekten yaşadığına inanır.

Annesi ile yaşayan Arthur'un annesi Penny de pek aklı başında bir kadın değildir. Hastalığı yüzünden toplum tarafından hep dışlanan ve şiddete maruz kalan Arthur, çocukluğuna ait korkunç sırrı öğrendikten sonra daha da çok akli dengesini yitirir ve yavaş yavaş Joker kişiliğine bürünür.

Filmin geçtiği fantastik şehir Gotham'ı izleyiciler Batman serisinden hatırlayacaktır. Şehirde fakirler ve zenginler arasında derin bir uçurum vardır. Yoksulluk arttıkça insanlar şiddete ve kriminal davranışlara daha da yatkınlaşırlar. Ancak zenginler kendi rahat yaşamlarını sürdürürler (nedense bu durum çok tanıdık geldi😏)


 

Kötülük yapanı, veya cinayet işleyeni haklı görmemekle birlikte, filmi izleyenler Arthur'un da yaşadığı cehennem azabı gibi hayatı anlayacaklarını düşünüyorum. Yaşam koşullarının insanları nasıl etkilediğinin en açık kanıtı Gotham şehri olsa gerek. Joker de, bir kahraman olan Batman de aynı yerde doğup büyümüş çünkü. Ve Arthur'un da filmin başında kötü niyetli olmayan bir insan olduğunu görüyoruz.

Yani aslında yaşamın içinde gördüğümüz birçok tezat durumu da gözler önüne sermiş Joker filmi. Son derece dramatik buldum ve Arthur'un yaşadıklarına çok üzüldüm de. Her ne kadar ölmeyi kimse haketmese de, ona şiddet uygulayanların adaletsizliği beni çok rahatsız etti. Ne yazık ki gerçek hayatta da olabilen şeyler.

En çok etkilendiğim sahneler kendince dans ettiği sahneler ve hayalle gerçeği karıştırdığı sahneler. Ayrıca film için bu kadar büyük değişim geçirebilmesini de takdir ettim.

18yaş üstü olması da iyi olmuş daha küçükler için oldukça sarsıcı olabilir. 

Lafı fazla uzattım filmi beğenince. Efendim Deli Kız bir delinin filmini tavsiye ediyor. İzleyiniz, sağlıcakla kalınız:)

Joaquin Phoenix'ten Walk The Line filmi de ilginizi çekebilir.


7 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Ben de izlemedim. Sanırım Batman ile alakalı diye. Süper kahraman filmlerini pek sevmiyorum. Gerçi bu daha farklı gibi, belki ileride izlerim. Tanıtım için teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
 2. iyi film sevilen film oyuncu da iyi zaten de ben biraz sıkıldım izlerken :)

  YanıtlaSil
 3. seninle aynı fikirdeyim çok başarılı bir oyunculuk sergilemiş.

  YanıtlaSil
 4. Joker'i henüz ben de izlemedim. Umarım kısa vakitte izlerim ben de.

  YanıtlaSil
 5. Selamlar, yalnız değilsin Joker'i ben de hala izlemedim. Ama benim izlememe sebebim filmin konusunu detaylarını unutmaya çalışmamla ilgili. :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski