Kulüp - Dizi Tavsiyesi
Hapisten afla çıkmış genç bir kadının kızını kazanma çabası ve kızının borçları yüzünden çalışmak zorunda kaldığı kulüpte yaşadıkları. Kulüp, bir dönemin İstanbul'unda yaşananlara ayna tutan bir dizi. Son dönemlerde Netflix'te izlediğim ikinci kaliteli Türk dizisi oldu benim için.
Aslında kurgu bir dizi olsa da, gerçekle paralel gidiyor. O dönemde gerçekten de özellikle İstanbul ve Beyoğlu renkli bir hayatın hüküm sürdüğü ve her dinden, her mevkiden, her anlayıştan insanın bağrına bastığı bir yerdi. Dizinin geçtiği dönemlere yetişemesem de benim büyüdüğüm Beyoğlu'nu çok anımsattı. Ne yazık ki üzülerek izlediğim son iki bölümdeki olaylar da o dönemin kara bir sayfasıydı. Eleştirenler biraz o günlerdeki tarihi iyi araştırsa bu olayların gerçekten yaşandığını görecekler. Sanırım bilgisizlikten kaynaklanan eleştiriler oldu her zamanki gibi. Tüm Türkler'in dizide kötü gösterildiğini ben düşünmüyorum. Birçok iyi örnek de görüyoruz. Örneğin Matilda ve kızını himayesine alan Selim, Matilda'ya yardımcı olduğunu sonradan farkettiğimiz Çelebi, Tasula'yı kurtaran Hacı, komşusunu kurtaran esnaf gibi pek çok kişi izlerken dikkatinizi çekecek. 
Hayır tabii ki o olayları tüm Türkler yapmadı. Ancak yaptıranlar kötü, yaptırdıkları ve provoke ettikleri insanlar da maalesef insanca düşünemeyecek kadar yobaz ve cahildi. 
Bölücülük ve ayrımcılık her zaman böyle kötü sonuçlar doğurabiliyor. Biraz empati yapıp düşünün kiminiz zaten ana vatanınız olan ülkede, kiminiz de yüzyıllar önce başka bir zulümden kaçıp sığındığınız ülkede hiç beklemediğiniz bir anda böylesi bir saldırıya maruz kalıyorsunuz. 
Neyse üzücü geçmişi bu kadar anlatmak yeter ama dizi bence güzel olmuş. Umarım devamı gelir sanki yarım kalmış hikayeler var gibi. Mesela Niko veya Orhan'ın geçmişini merak ediyorum biraz daha görmek isterdim. Matilda ve Çelebi arasında bir aşk doğacak mı, Raşel çocuğunun babasıyla barışacak mı :)
Oyuncuları da başarılı buldum. Gökçe Bahadır'ı yıllar önce bir dizide izlemiştim daha çocuk sayılabilecek yaştaydı. İlk zaman aklıma gelmedi. Matilda rolünün altından iyi kalktığını düşünüyorum. En başarılı kimi buldun derseniz Selim karakterini çok başarılı buldum.
Ben diziyi izlerken birçok kişi gibi aklıma Maksim ve Zeki Müren geldi. Aslında tam olarak Maksim anlatılmasa da pek çok bağlantı var iki mekan arasında. Sacit Aslan bir röportajda bunları anlatmış. Keyifli bir söyleşi merak edenler için videoyu bırakıyorum. 


 Bu diziler de ilginizi çekebilir:

23 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Çok severek izlemiştim.Son bölümde gözlerim doldu.Oyunculuklar da çok iyiydi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet gerçekten son bölümü çok başarılı çekmişler 🥺

   Sil
 2. Dizi hakkında tüm söylediklerinize katılıyorum. Ben de severek izledim ve oyunculukları başarılı buldum. Maalesef aşırı milli ve dini duygularla birtakım gerçeklerin üzerini örtmeye çalışıyor ve tarihimizin karanlık sayfalarına ışık tutan sanat eserlerine karşı tavır alıyoruz. Belirttiğiniz üzere iyiler ve kötüler her toplumda var. Yapılan kötülükler devletlerin itibarını zedelese de bunların sorumluğu hiçbir millete mal edilemez. Hitler ve ekibinin Yahudilere en ağır zulmü yapması tüm Almanlara mal edilemez. En büyük gaflet bireysel suçları bir milletin üzerine yıkmak ve geçmişte cereyan etmiş bu tür olaylarda vatandaş olarak alınganlık göstermek, olaylara mesnetsiz bahaneler bularak birer kılıf uydurmak, gerçekler konusunda kafaları kuma gömmektir. Diziye getirdiğiniz gerçekçi yorumlar nedeniyle sizi kutlarım:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tüm dünyada iyi de kötü de yok mu? Birilerinin yaptığı kötülük için herkes sorumlu tutulsa dünyada kimse kimsenin yüzüne bakamaz. Ama olanı da görmeli, kabul etmeli ve ders almalıyız ki bir daha tekrarlanmasın.

   Sil
 3. Bu dizi uzun zamandır herkesin dilinde. Ben de çok merak ediyorum. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bana da bir arkadaşım tavsiye etmişti aradan epey zaman geçince aklıma geldi. Netflix izleme listeme kaydetmiştim:)

   Sil
 4. Dizinin 1. sezonunu izledim, 2. sezonu da izleyeceğim. Özeleştiri yapmak, hem de acımasız omak gerek bu konuda ancak doğru ve huzurlu yola bu şekilde ulaşırız diye düşünüyorum. Teşekkürler yayın için.

  Bu arada her perşembe blog dünyasında bu hafta başlıklı yayınlara başladım. Bu haftaki yayında sen de varsın. Linki iletmek istedim. :)
  https://open.spotify.com/episode/39cuV0r7nxhn4cjtMqtW9y

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok heyecanlanarak ve duygulanarak dinledim. İnsanın kendini başkasından dinlemesi çok heyecan veriyormuş:) Tekrar tekrar teşekkür ederim. Kocaman sevgiler:)

   Sil
  2. Bugünkü yayını yarın bloğumda yayınlayacağım. Tekrarlanmış olacak. Güzel bir etkinlik olur ve blogları da biraz canlandırmış oluruz :) Sevgiler benden de <3

   Sil
 5. Kulüp 1. bölüme baktım arkası gelmedi bırakmıştım yeniden izleyeceğim.

  YanıtlaSil
 6. çok beğenilmiş henüz izleyemedim ama en kısa zamanda izlerim artık..

  YanıtlaSil
 7. Diziler devamlılık gerektirdiği için ne yazık ki izleyemiyorum ben:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 10bölümlük mini bir dizi bu uzun diziler zor oluyor. Ancak Netflix gibi platformlarda istediğimiz zaman istediğimiz kadar izleme şansını seviyorum ben. Kendi zamanıma göre ayarlıyorum:)

   Sil
 8. Yanıtlar
  1. 10 bölüm değil mi toplamı? Acaba devamı gelecek mi:)

   Sil
 9. Beyoğlu'nu anlattığı için daha bir anlamlı olmuştur bu dizi senin için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii öyle oldu özellikle eski İstanbul'u izlemeyi çok seviyorum:)

   Sil
 10. Aslında bir ara merak edip başlayacaktım sonra aklımdan çıktı. Evet çok sevildi bu dizi

  YanıtlaSil
 11. Benim de severek izlediğim bir diziydi. Hem çekim hem de oyunculuklar çok iyiydi. Tabi ben de Sacit Aslan' ın videsounu izledim ve son çıkan kitabını aldım:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitabı merak ettim gelen misafir olursa sipariş edeyim:)

   Sil
Daha yeni Daha eski