Maid Dizi Tavsiyesi

Herkese merhaba. Bugün yine çok güzel bir dizi tavsiyesi ile buradayım. Maid dizisini sevgili arkadaşım dahamutluyuz.com blog sahibi Yurdagül'ün tavsiyesi ile birkaç ay önce izledim.  İyi ki de izlemişim. Gerçi epeyce bir gözyaşıma ve paket paket mendile mal oldu ama olsun.


Stephanie Land'in en çok satan anı kitabı Maid: Hard Work, Low Pay and a Mother's Will to Survive'a dayanan Netflix dizisi Maid, hayatını düzene sokmaya çalışan genç bekar bir anne Alex'i (Margaret Qualley) anlatıyor. Küçük kızı Maddy ve içki içtiği zaman ona manevi şiddet uygulayan erkek arkadaşı Sean ile bir karavanda yaşamaktadır. Yoksulluk sınırlarında bir hayatları vardır. 

Günün birinde Sean yine sarhoş olup Alex'in başının yanına yumruk atıp duvarda bir delik açınca, genç kadın artık dayanamaz. Kızını alıp kaçar. Çalışıp para kazanmak ister ancak küçük bir çocuklar ubu çok zordur. Aklı tam başında olmayan annesinden yardım ister. Bir temizlik şirketinde iş bulur. Bir kadın sığınma evine gitmesi hayatını değiştiren ilk adım olur.


Amerika'da yoksulluk, evsizlik ve bürokrasiye karşı verilen mücadelenin aktarıldığı dizide aslında tüm dünyada yaşanabilecek kadına şiddet, yoksulluk. bekar annelerin yaşadığı ortak sorunlar konu ediliyor. 

Sadece fiziksel şiddet değil, manevi şiddetin de şiddet sayıldığına dikkat çekiliyor. Bağırmak, aşağılamak, eşyaları atmak kırmak gibi eylemler manevi veya duygusal şiddet kapsamına giriyor.

Alex'in mücadelesi ve tüm yaşadığı zorluklara rağmen kararlı bir şekilde kızına ve kendine iyi bir yalam kurmaya çalışması beni epeyce ağlattı ama diziyi mutlaka tavsiye ederim. 

Bunları izlediniz mi:

Küçük Prens Animasyon Filmi

Inside Man Film Tavsiyesi

14 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. geçen yıl en sevdiğim dizi oldu bu. bu yıl ise şimdilik top of the lake :) kaçırmaaa :)

  YanıtlaSil
 2. I haven't watched this, but I will have to look into it! Thank you for the recommendation <3

  YanıtlaSil
 3. İzlemedim ama adını duyuyorum bu sıralar, iyi bir diziye benziyor. Paylaşım için teşekkürler :))

  YanıtlaSil
 4. Benim de tavsiye ettiğim çok iyi bir diziydi.Dizi izlemeyi pek sevmeyen biri olarak bu dizi beni sürükledi gitti...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senin tavsiyenle başladım canım. Tekrar teşekkürler 😊

   Sil
 5. Diziyi ben de izledim. Bunalıma girip derin kuyuların diplerine düşmesi, bunun ekrana yansıyış şekli, kadınların defalarca o adamlardan ayrılıp tekrar geriye dönme detaylarını unutamayacağım. Kızın annesinin hikayesi de ayrı bir olaydı... Maid'i izlemeyenler hiç düşünmeden izlesin derim. Çok teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçek hayatta hep karşılaşılan durumlar aslında. Kadın koruma evleri olması iyi tabii ama kadınlar geri dönmemeli.

   Sil
Daha yeni Daha eski