Küçük Prens Animasyon Filmi

 Küçük bir kız (orijinal ses: Mackenzie Foy) annesi (Rachel McAdams) tarafından yetişkinliğe hazırlanıyor -  günlük hayatı, kariyerleri, her şey en ince ayrıntısına kadar planlanıyor ve bu yüzden önünde muazzam bir iş yükü var. Annesi tarafından hazırlanan programın her gün işlenmesi gerekiyor. Ama sonra kızın dikkati, ona maceracı, yaratıcı bir hikaye anlatan, yaşlanmış bir eski pilot olan eksantrik, iyi kalpli komşusu (Jeff Bridges) tarafından dağılır: Komşu uzun zaman önce bir çöle acil iniş yapmak zorunda kalmış ve onunla tanışmıştır. Küçük prens orada (Riley Osborne) - birçok yabancı dünyayı dolaşan başka bir gezegenden bir çocuk. Küçük kız kendi büyülü ve duygusal macerasına başlar, sonunda yeniden çocuk olabilir...

Küçük Prens Kitabı yazımı da okumayı unutmayın:)

Antoine de Saint-Exupéry'nin çocuk kitabı "Küçük Prens"in sayısız radyo oyunu versiyonu, bir sahne versiyonu ve birkaç film uyarlaması yapıldı, ancak şaşırtıcı bir şekilde henüz sinema animasyon filmi yapılmamıştı. Yazarın ilk kez 1943'te yayınlanan eserini resmettiği ünlü çizimlere bakıldığında bu gerçekten büyük bir kayıptı. Bu, herkesin içinde, hareketli, aksiyon dolu CGI animasyon macerası "Kung Fu Panda"nın yönetmeni olarak,  Mark Osborne'un dikkatini çekmiş. Ancak özgün bir yaklaşım sayesinde, 70 yıldan fazla bir süredir devam eden hikayenin güncelliğini ve zamansızlığını ortaya çıkarmayı başarıyor ve animasyonlu peri masalı “Küçük Prens”i, görülmeye değer bir film halinde izleyicinin karşısına çıkarıyor.Küçük kız (seslendiren Mackenzie Foy) annesi (Rachel McAdams) ile birlikte ruhsuz olduğu kadar isimsiz bir kasabada yaşamaktadır. Kızın seçkin bir okulda giriş sınavlarına hazırlanması gerekiyor, ancak bunun yerine komşusu bir pilotla arkadaş oluyor (abartılı bir peri masalı amca sesiyle Jeff Bridges). Yavaş yavaş ona Küçük Prens (Paul Rudd) hikayesinin sayfalarını verir. Tamamen rasyonel olarak yetiştirilen kız, önce hikayenin zengin fantezisi karşısında kafası karışır. Ancak prensin, asteroitinin ve bir güle olan aşkının anlatıldığı masalın büyülü büyüsü onu gitgide büyüler ve sonunda kendi hayatında da hayal gücünün peşinden gitmeye başlar.

Küçük Prens'in kitabı aslında uzun metrajlı bir film için çok kısa. Ancak Mark Osborne ve senaristleri Irena Brignull ("The Boxtrolls") ve Bob Persichetti ("Shrek 2") akıllıca bir karar verdiler ve kendi versiyonlarını yalnızca orijinal hikayenin büyük ölçüde sadık bir uyarlaması yapmakla kalmadılar, aynı zamanda onu modern bir çerçeveye yerleştirdiler. Saint-Exupéry'nin fikirlerine çağdaş bir biçim vermek amacındaydılar. Estetik olarak, orijinal olaylara sadık kalan anlatı, güzel kağıt figürlerin kullanıldığı sahneler gerçekten görülmeye değer. Sevgi dolu detay çalışmasıyla etkileyici olan sahneler, çok daha kapsamlı çerçeve hikaye içinde lirik vahalar gibi görünüyor. 

Küçük kız (Saint-Exupéry'de olduğu gibi, burada özel isimler yoktur), annesi tarafından büyütülen tamamen çağdaş bir karakterdir. tamamen rasyonel bir varlık. Hayatının her anı planlanmıştır, yolu çizilmiştir, şans ortadan kaldırılmıştır - hayal gücüne, özgünlüğe ve olağandışılığa yer yoktur. İşte burada küçük prensi kızla tanıştıran ve hayal gücünü güçlendiren pilot devreye girer. Bir yanda kararlılık ve verimlilik, diğer yanda özgürlük ve yaratıcılık arasında açıkça belirlenmiş karşıtlık, yalnızca her zaman kapitalizmin bir eleştirisi ve yetişkin dünyasının yüzeyselliği olarak anlaşılan şablonun ruhunu yakalamakla kalmaz, aynı zamanda günümüze inandırıcı bir gönderme. Örneğin bir şirket patronu, yıldızları faydalı enerjiye dönüştürmek için gökten çektiğinde, kâr ve büyüme kriterlerine tabi olan küresel rekabetin mantığı gündeme gelir. 

 Mark Osbourne'un "Küçük Prens"in animasyon film versiyonu, sadık bir film uyarlaması ve aynı zamanda modernize edilmiş bir uyarlamadır. Filmi kızım Karya ile severek izledik. Çok başarılı, çok duygusal bir animasyon filmi olmuş. İtiraf ediyorum animasyon filmlerini seviyorum:) Mutlaka izlenesi bir film. Hele Küçük Prens'in hayranı olduğumuz için çizgi film serisini bile izliyoruz kızım ile:)

6 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

Daha yeni Daha eski