Küçük Prens - Herkesin Sevdiği Başucu Kitabı

 Genel olarak bizim ailede herkesin kitap zevki farklıdır. Ancak bir kitap var ki, tüm aile üyeleri okudu ve başucu kitabımız olarak arada bir hala okunur yıllardan beri. Hangi kitap mı: Antoine de Saint-Exupéry' nin çocuk ve genç kitabı "Küçük Prens" tabii ki.

''Ama gözler kördür. İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman gerçeği görebilir''

🌹Bu yazıda hem Küçük Prens kitabının konusundan bahsetmeye, hem de neden yıllardan beri sevildiğini ve her yaşta insan tarafından okunduğunu analiz etmeye çalıştım. Kitabı henüz okumadıysanız okuduktan sonra geri dönüp yazımı okumanızı tavsiye ederim:)

der-kleine-prinz


Küçük Prens kitabının konusu nedir?

Küçük prensin hikayesi 27 bölümde anlatılıyor.

6 sayfayı geçmeyen küçük hikayeler sayesinde kitap, çabucak okunup bitiyor. Ancak belirli aralıklarla veya farklı yaşlarda tekrar okunarak farklı tatlar almak mümkün bu modası geçmeyen kitaptan.

Kitap çok çocuk dostu olarak yazılmış bir kitap olarak kabul ediliyor ve okurken çocuklar ve yetişkinler sınırsız hayal güçlerini özgür bırakabilirler. 🙂


"Küçük Prens" kitabı, Sahra Çölü'ne uçağıyla acil iniş yapmak zorunda kalan bir pilot hakkındadır. Küçük, çok uzak bir yıldızın prensi olduğunu söyleyen küçük bir çocukla tanışır. Prens, çok sevdiği ve üzerine titrediği gülü, kibiriyle ona eziyet ettiğinde gezegeni terk etmiştir. 

Küçük prens uzayda yaptığı yolculukta birçok farklı insanla tanışır: Birincisi, tebaası olmayan bir kraldır.  Bundan sonra Küçük Prens, sürekli kendisine hayran olmasını isteyen kibirli bir adamla tanışır. Bir ayyaş onu takip eder, içtiğinin utancından içer. Bir sonraki gezegende, küçük prensin kraldan, kendini beğenmiş adamdan ve ayyaştan bile daha az anladığı tüm yıldızları satın almak ve onlara sahip olmak isteyen bir tüccarla tanışır.

Beşinci gezegende ise yine ilginç biri vardır. Gün batımında bir fener yakan ve şafakta tekrar söndüren bir adam.

Ne yazık ki, fener çakmak ziyaretçisi kadar onu eğlenmiyor, çünkü gezegeni daha hızlı dönüyor ve sonuç olarak feneri daha sık yakmak ve tekrar söndürmek zorunda kalıyor. Prensin 6 numaralı gezegende tanıştığı coğrafyacı, çiçeklerin geçici ve önemsiz olduğunu iddia ediyor ve bu da Küçük Prens'i gerçekten korkutuyor.


Küçük Prens neden bu kadar seviliyor?

"Le Petit Prince" ilk kez 1943'te New York'ta yayınlandı. Yıllar içinde "Küçük Prens" başlığı altında birçok dile tercüme edildi ve kısa sürede kült bir kitap haline geldi. Bu özel bir kitap - ancak sadece dünya çapında 140 milyondan fazla satarak edebiyat tarihinin en başarılı kitaplarından biri olduğu için değil. "Küçük Prens" çok başarılı çünkü yazar Antoine de Saint-Exupéry masalsı ve dokunaklı bir şekilde okuyucusuna ayna tutuyor.Küçük prens, üç yanardağ, üç baobab ağacı ve bir çiçek bulunan bir asteroidin üzerinde yaşıyor. Kendini yalnız hissettiği için, sonunda onu dünyaya, daha doğrusu Sahra'ya götürecek bir yolculuğa çıkar. Orada bir uçağı düşüren bir pilotla tanışır ve hikaye onun bakış açısından anlatılır. Onunla arkadaş olur ve diğer gezegenlere yaptığı yolculukta tanıştığı insanlardan bahseder.

"Küçük Prens"i detaylı bir şekilde inceleyebilir, anlamlarını ve mesajlarını okuyabilir ve kağıda dökebilirsiniz. Ancak hikayenin kendisini okurken okuyucunun gerçekten ne hissetmesi ve anlaması gerektiğini iletmeyecektir. Saint  Exupéry, aynı zamanda metaforik olarak eleştirilen açgözlülük ve yüzeysellik gibi birçok insan özelliğini hassas bir şekilde tanımlar. Ayrıca hikaye, insanlara hayatta neyin önemli ve güzel olduğunu düşünmeye ve eylemlerinin sorumluluğunu almaya davet ediyor. Aynı zamanda, küçük prens bize iç çocuğumuzu korumamızı hatırlatır.

Küçük Prens kitabı neden okunmalı?

Kitap bir klasik. Ve bence her kitap kurdunun kitaplığında bulunması gerekir ;)

Yine de bunun bir çocuk kitabı olduğunu düşünmüyorum. Yani sadece çocuk kitabı değil, her yaşa hitap eden bir kitap. Kaç yaşında okumaya başlamalı derseniz kızım 10 yaşında okudu ve zaman zaman sevdiği bölümleri açıp okuyor. Oğlum Ada da sanırım 12 yaş civarındaydı. 

Kesinlikle çekinmeden önerebilirim, çünkü ben  Küçük Prens'i seviyorum ve bence uzun yıllar boyunca bana eşlik edecek :) 


"Bütün harika insanlar eskiden çocuktu. (Ama çok azı bunu hatırlıyor)"

Antoine de Saint-Exupéry

Fransız yazar, gazeteci ve havacı, modern romantik edebiyatın en önemli temsilcilerinden biridir. Kendi ülkesinde en çok okunan romancılardan biridir. İlk çalışmaları "Güney Postası" (1929), "Gece Uçuşu" (1931) ve "Rüzgar, Kum ve Yıldızlar" (1939) pilot olarak deneyimlerini ele alır. Ölüm, izolasyon, yalnızlık ve yaşamı tehdit eden sınır durumlarının tasviri ile karakterize edilirler. Antoine de Saint-Exupéry, "Küçük Prens" (1943) romanıyla dünya çapında ün kazandı; masal hikayesi 140 milyonun üzerinde satılan dünyanın en başarılı kitaplarından biridir. "İnsan ancak kalbiyle açıkça görebilir. Esas olan gözle görülmez" eserinin temel ifadesi, savaş sonrası yıllarda dünya edebiyatının en ünlü pasajlarından biri haline geldi...

Antoine Jean-Baptiste Marie Roger Count de Saint-Exupéry, 29 Haziran 1900'de Lyon'da doğdu.


Burada ailesiyle birlikte korunaklı koşullarda büyüdü. Çocukluğunu güney Fransa'daki La Môle Kalesi'nin aile mülkünde geçirdi. Dört yaşında babasını kaybetti. Tek başına annesi tarafından büyütüldü. 1909'dan itibaren bir Cizvit okuluna gitti. 1914'te, 1917'de liseden mezun olana kadar Villefranche yakınlarındaki bir yatılı okula gitti. Antoine de Saint-Exupéry daha sonra 1919'dan itibaren Paris'teki École des Beaux Arts'ta mimarlık okudu. 1921'den itibaren askerlik hizmetini Strasbourg'da Fransız Hava Kuvvetleri'nde yaptı. Burada de Saint-Exupéry pilot olarak eğitildi ve 1925'te ordudan ayrıldıktan sonra, 1926'dan itibaren Air France tarafından sivil havayollarında istihdam edildi. 1927'de de Saint-Exupéry, Dakar ve Kazablanka'ya giden bir kargo pilotu olduğu Toulouse'a gitti. Bu sırada ilk yayını "Güney Postası" başlığı altında çıktı (1928). 1929'da de Saint-Exupéry, Buenos Aires'e taşındı ve burada havayolu müdürü oldu.


Ancak 1931'de Fransa'ya dönerek Paris'te Agay Suncin ile evlendi. Aynı yıl "Nachtflug" adlı ikinci kitabı yayınlandı. Profesyonel olarak, de Saint-Exupéry yine Air France için Paris'ten Asya'ya uzun mesafeli uçuşlar yaptı. 1935'te uçağı bu rotaya düştüğünde, çöle şanslı bir acil iniş sayesinde hayatta kaldı. Bu deneyimi "Rüzgar, Kum ve Yıldızlar"da işledi. 1938'de de Saint-Exupéry New York'a gönderildi ve Tierra del Fuego'ya kargo uçuş hizmeti için kullanıldı. Guatemala'da geçirdiği ciddi bir kazanın ardından 1939'da Paris'teki ailesinin yanına döndü ve burada "Rüzgar, Kum ve Yıldızlar" adlı kitabını bitirip yayımladı. Aynı yıl de Saint-Exupéry bu çalışmasıyla Académie Française roman ödülüne layık görüldü. Antoine de Saint-Exupéry, pilot olarak topladığı yaşam deneyimlerini eserlerinde formüle etmiş ve bunları edebi formda masal ve romanlara dönüştürmüştür. Onun için hayatta önemli olan, bir bireyin serüveni değil, insanlara görev ve kardeşlik bilinciyle hizmet etmekti.


Yaşam felsefesi, sorumluluk ve dayanışmayı topluma hizmetle, kendini terk etme noktasına kadar birleştirdi. Modern teknolojiyi insanlar arasında entelektüel ve ruhsal bir bağlantı aracı olarak anladı. İkinci Dünya Savaşı sırasında 1940'tan itibaren Cezayir'de uzun mesafeli bir keşif biriminde görev yaptı. Aynı yıl Fas ve Portekiz üzerinden ABD'ye göç etmeyi başardı. Burada New York'a yerleşti. 1942'de orada "Arras'a Uçuş" kitabını yayınladı. 1943'te Hava Kuvvetleri adına Cezayir'de ve daha sonra Sardunya'da görev yaptı. Bu arada en verimli dönemi başladı. "Çöldeki Şehir", "Bir Sürgüne Mektup" ve "Küçük Prens" eserleri o yıl yaratıldı, bu da onu bir yazar olarak dünyaca ünlü kıldı. Küçük Prens kitabındaki "İnsan ancak kalbiyle açıkça görebilir. Esas olan gözle görülmez" şeklindeki ana ifade, savaş sonrası yıllarda dünya edebiyatının en bilinen pasajlarından biri haline geldi.


Saint-Exupéry, Korsika'daki Borgo'dan Fransa'nın güney kıyılarına ve Vercors'a doğru son keşif uçuşuna başladı. Oradan geri dönmedi. Marsilya'nın doğusunda vurularak denize düştüğü sanılıyor.


Antoine de Saint-Exupéry muhtemelen 31 Temmuz 1944'te 44 yaşında öldü.

Bu kitaplar da ilginizi çekebilir:

Dune-Frank Herbert'in Unutulmaz Üçlemesi

Türkiye'de Online Kütüphaneler

Tanrılar Okulu-Stefano D'Anna

Ütopya-ThomasMoore'un İdeal Toplumu

6 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Büyük küçük herkesin okuması gereken çok değerli bir eseri ve yazarını tanıtmışsın Deryacığım. Antoine de Saint-Exupéry gibi yaratıcı, üretici, insanların erken kaybı gerçekten de çok hazin. Yaşasaydı kim bilir daha ne eserler yazacaktı. Emeğine yüreğine sağlık canım 🤗🤚

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gece uçuşunu da okumuştum yazar gerçekten etkileyici ve güçlü bir kalemi olan değerli eserler bırakmıs biri.

   Sil
 2. Bizde de herkesin elinde bir dönem dönmüştü bu kitap :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski