Dune - Frank Herbert'in Unutulmaz Üçlemesi


"Dune I: The Desert Planet" kitabının özeti


Kumdan tepelerden oluşan bir dünya. Çöl gezegeni... Burayı cazip kılan şey yıldızlararası uzay yolculuğunu mümkün kılan ve çok değerli olan BAHARAT yani kitaptaki adıyla Spice. Ayrıca bu baharatın ömrü uzattığına ve vizyonlar görmeye yardımcı olduğuna da inanılıyor. Dük Leto Atreides, Arrakis'e gönderilir, ancak baş düşmanları onu ve ordusunu ölümcül bir pusuya çeker. Leto'nun oğlu Paul ve annesi Lady Jessica, çöl gezegeninin yerli halkı olan Fremenlere kaçar. Çöl Bedevilerinin yardımıyla ailesinin intikamını almakta kararlıdır. 
Dune döngüsü ile Frank Herbert, tüm zamanların en büyük bilim kurgu destanını yarattı. 1965'ten beri dünya çapında 12 milyondan fazla kitap satıldı. Heyecan verici ve sürükleyici bir macera hikayesine ek olarak, "Çöl Gezegeni" günümüzde dahi tanıdık gelecek dünyaya bir ayna tutuyor: hammaddelere bağımlılık sorunları, toplumdaki kadın imajı, inançla insanları korkutup yönetmek, devam eden kitle imha silahları tehdidi ve geniş kapsamlı felsefi düşünceler "Çöl gezegeni"nde doğrudan veya metaforlarda bulunabilir. Sonuç olarak, ekonomi ve din arasındaki savaşın Ortadoğu'daki mevcut durumla endişe verici sayıda paralelliği var. Kitap kült kitaplar arasına girdi ve her ne kadar yazıldığı dönem çok eski olsa da, günümüzde de güncelliğini sürdüren olaylara değinmesi sanırım onu bu kadar gündemde tutuyor.

"Çöl Gezegeninin Efendisi"nin Özeti

Uzak Gelecek: Çöl gezegeni Arrakis için savaş artık sona erdi ve Muad'Dib olarak bilinen Paul Atreides, Fremenler tarafından peygamberleri konumuna getirildi. Galaksiyi bir fırtına gibi süpüren bir cihatta koşulsuz olarak onu takip ediyorlar. Paul'ün yeni imparatorluğu ve sahip olduğu güç bolluğu, onun yönetimini kırmak isteyen kıskanç insanların da dikkatini çekiyor. Ve böylece, Arrakis'e Kurtarıcı'yı görmek için gelen hacılar arasında suikastçılar, saatli bombalar da var...
"Çöl Gezegeninin Çocukları"nın Özeti

Çöl gezegeninin kurtarıcısı Paul Atreides ortadan kaybolmuştur. Kendi isteği ile ölmek üzere çöle gitmil ancak cesedi bulunmamıştır. Bu yüzden geri döneceği efsaneleri de ortada dolaşmaktadır. Onun yokluğunda, kız kardeşi Alia, Paul Atreides'in çocukları nihayet ona karşı ayaklanana kadar, Dune gezegenini giderek daha acımasız bir el ile yönetir. Ancak güç mücadelesinin gezegen ve tüm Yıldız İmparatorluğu için beklenmedik sonuçları olur...

Dune üçlemesini okumayı uzun zamandır istiyor ancak erteliyordum. Yazarın ölümünden sonra yayınlanan, yine kendisinin yazdığı 3 kitap daha var ancak ben 3 kitaptan sonra devam etmek istemedim. İlk kitabı daha ilginç ve heyecanlı bulmuştum ama sakız gibi uzadıkça ve içinde çok da detay olunca artık sıkıldım. Belki daha sonra devamını da okurum. Ayrıca yazarın oğlu Brian Herbert de seriyi devam ettirmiş ancak en ünlü olan ve en çok satılanlar ilk üç kitap. Yıllar boyunca da Dune üçlemesi olarak anıldı.
Yıllardır en çok satanlar listelerinde olan bu kitabı okumuş oldum. İlginç bir konu ve yazar da yazdığı zamana göre oldukça ileri düşünerek yazmış. Zaten kitaplarda ileri yıllarda geçmesine rağmen zayıf bir teknoloji kullanılması da o dönemlerde bu teknolojilerin bilinmemesinden diye düşünüyorum. 
Kitaplarda beni rahatsız eden gerçek yaşamdan, özellikle Müslümanlık ve Hristiyanlık'tan pek çok kelime kullanılmış olması. Bilim kurgu olduğu için onların yerine hayali kelimeler kullansa daha iyi olurdu benim için. Bunu yapmasının mutlaka bir sebebi vardır ama okurken beni rahatsız etti. Konu gerçekten ilginç ama kafanız meşgul değilken okumanızı öneririm detayları kaçırmamak için. 

Frank Herbert Kimdir?


Bir bilim kurgu ikonu: Frank Herbert 1920'de Washington, Tacoma'da doğdu ve istiridye dalgıcı, TV kameramanı, yayıncı ve gazeteci olarak çalıştı. 1963'te Bilimkurgu dizisi "Dune"un ilk bölümü yayınlandı. 1976'da yayınlanan üçüncü bölüm, Publishers Weekly'nin en çok satanlar listesine yükseldi. 1984'te David Lynch tarafından çekildikten sonra, Dune ciltleri dünyanın en çok satanlar listesine girdi. Buna ek olarak, Herbert kısa öykülerden oluşan bir koleksiyon da yayınladı. Frank Herbert, 11 Şubat 1986'da öldü.Murat Ukray'dan Çöl Gezegen de ilginizi çekebilir.


 6 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Gerçekten çok derinlikli, müthiş bir kitap. Bilim kurguya özel olarak ilgi duymayanların bile beğenisini kazanacağını düşünüyorum. Tanıtım için teşekkürler, harika olmuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler ☺️. Sanki günümüz Ortadoğu sunu anlatmış gibi geldi biraz 🤣

   Sil
 2. Çok güzel detaylı bir tanıtım olmuş. Seriyi merak ediyorum ama kütüphanede bulursam okurum. Bahsettiğin rahatsız edici kısım düşündürdü, bence de hayali kelimeler olsa daha iyi olurmuş. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler. Yani gerçekte olan kavramları kullanması hayal gücünü baltalıyor okurken. Ama yine de okunuyor. Kütüphanelerde vardır ben de online kütüphaneden okudum😊

   Sil
 3. okudum nefis tabii, dört kitap diye aklımda kalmış ama :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Toplamda 6 kitap bir de oğlunun yazdıkları var 😅

   Sil
Daha yeni Daha eski