Çöl Gezegen - Murat Ukray - Kitap Tavsiyesi

Çöl Gezegen Hakkında 

Herkese merhaba. Size ilk kez bir Türk yazardan bilimkurgu kitabı okudum desem inanır mısınız? Murat Ukray' dan Çöl Gezegeni isimli son derece ilginç, bir o kadar da dünyanın geleceği hakkında insanı ürküten bir kitap. Bilimkurgu kitaplarına ilgi duyduğumu artık devamlı okurlarım biliyor ancak hiç Türkçe bir bilimkurgu kitabı okumak kısmet olmamıştı. 

Çöl Gezegeni, bir bilimkurgu ama bir yandan da dünyada olan doğa felaketlerine de işaret eden ve gelecekte bu felaketlerin bizi hangi noktalara getirebileceği konusunda önemli uyarılarda bulunan bir kitap. Daha bir sayfayı okurken bir sonrakileri merak ettim. 
Yazar, 2199 dünyasında iklim felaketlerine karşı alınmayan önlemler nedeniyle dünyadaki yaşamın nasıl görünebileğini hayal etmiş ve ortaya aslında büyük ölçüde gerçekleşebilecek korkunç bir yaşam şeklini anlatan Çöl Gezegen romanı çıkmış. Yani gerçeklerden yola çıkılıp, ustaca bir kurgu ve hayal gücü ile ilerlenmiş.

Durmadan devam eden ve dünyanın bir çok yerinde çıkan orman yangınları, su sıkıntısıyla gelen kuraklık, dünyayı bir çöle dönüştürmüştür. Denizler ve göller kurumuştur. Tüm bunlar yetmezmiş gibi milyonlarca insan da gizemli bir şekilde yokolmuştur. Hayatta kalan az sayıda insan ise yer altında bir yaşam kurmaya çalışmaktadır. 

Kitabın kahramanlarından Nelson, günün birinde kaçırılınca kaybolan insanlara ne olduğunu dehşet içinde anlayacaktır. Nelson bu korkunç yolculukta neler yaşayacaktır? Öte yanda dünyanın kaderi ne olacaktır? İnsanlığın kökü tamamen kuruma tehlikesiyle karşı karşıya mıdır?

Tüm bu soruları siz de merak ediyor ve Çöl Gezegen kitabını okumak istiyorsanız tek yapmanız gereken yurtdışında iseniz kobo.com adresinden indirip okumak. Türkiye'den okurlar ise kobo.com adresinden okuyabilir. Özellikle bilim kurgu tarzına ilgi duyanlar pişman olmayacak.

Ayrıca Çöl Gezegen kitabını diğer bilim kurgu kitaplarından ayıran ne, neden okumalıyım diye soruyorsanız; aslında büyük bir kısmı bugün de yaşadığımız iklim değişimleri ve bunun sonuçlarında da dünyanın ve insanlığın başına gelebileceklerden oluşan, ancak bu gerçekleri bilimkurgu ile birleştiren bu romanı seveceğinizi düşünüyorum. Hepimizi dünyanın ve insanlığın geleceği ilgilendiriyor. Kitaptan çıkarılacak dersler oldukça fazla.

Murat Ukray Kimdir?

Çöl Gezegen kitabının yazarı Murat bey, aşağıda okuyacağınız bilgilerden anlaşılacağı gibi on parmağında on marifet olan biri. Ayrıca tek kitabı da bu değil daha pek çok birbirinden ilginç kitabı var.
''Murat UKRAY isimli yazar & yayıncı, aslen UKRAYNA göçmeni olan İstanbullu bir ailenin tek çocuğu olarak 17 Agustos 1976  tarihinde İSTANBUL'da doğdu. İlk, Orta ve Lise öğrenimini istanbul'da tamamladı. Bakırköy Anadolu Ticaret Lisesi'ni başarıyla bitirdikten sonra, YILDIZ TEKNİK üniversitesi ELEKTRONİK Mühendisliği Bölümünde 1995-2000 yılları arasında eğitim gördü ve 2000 yılında mezun oldu ve aynı Üniversitenin FEN BİLİMLERİ Enstitüsünde 2002-2004 yılları arasında Yüksek Lisans öğrenimi gördü, burada ileri teknolojik araştırmalara ve bilimsel çalışmalara katıldı.  Daha sonraki yıllarda ise, AMERİKA'daki GÜNEY CALİFORNİYA ÜNİVERSİTESİ (University of Southern California)'da ileri araştırmalar enstitüsünde Bulanık Cebir (Fuzzy Lojik) yapay zeka temelli elektronik devre sistemleri ve Kaotik zaman serilerinin zaman domeni incelemeleri konusu ile Einstein'ın  Birleşik Alan Kuramı üzerinde çalışmalar yaptı. Bu çalışmalarının önemli sonuçlarını Akademik makaleler ve Kitap olarak da 2007-2010 yılları arasında yine Amerikada tanıştığı POD (Print on Demand) sistemiyle yayınladığı gibi, bu yayıncılık sistemini 2011 yılından itibaren Türkiyeye getirmek ve modifiye etmek için, 2006 yılından beri yazdığı diğer eserlerle birlikte KLASİK yayıncılıkla eserlerini yayınevlerinde yayınlamak yerine, alternatif olacak bir yayıncılık sistemi şeklinde web yayıncılığının temellerini ilk kez atarak, web çalışmalarına da başlamış ve böylelikle ilk kez dijital ve basılı ortamda kitap yayıncılık hayatına da Türkiye'de başlamış oldu.

 https://www.ekitapyayincilik.com/collections/murat-ukray

Blogdaki diğer Kitap Tavsiyeleri de ilginizi çekebilir.

18 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. İlginç bir kitaba benziyor. Ümit ederim ki dünyanın geleceği ile ilgili tedbirler bir an önce alınsın, toplumlar bilinçlensin ve bu anlatılanlar sadece bilim-kurgu olarak kalsın. Yazar çok donanımlı. Yazarken hakkını verdiğini tahmin ediyorum. Yolu açık olsun. Okumak isterim. Teşekkürler bu güzel ön bilgi için Deryacığım :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında biraz da insanları dürtükleyen bir kitap bu anlamda. Okunup biraz ders alınmalı dünyanın geleceğini korumak adına. Sevgiler canım:)

   Sil
 2. Bilim kurgu severler için harika bir öneri:)) Üstelik de günümüz sorunları baz alıp yazılan bir kurgu olunca daha çok ilgi çekiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekler ve bilimkurgu bileşimi çok iyi olmuş ben de katılıyorum:)

   Sil
 3. Yazarı hiç duymamıştım, bayağı donanımlı biriymiş. Bilimkurgu ve distopya çok ilgimi çeken türler değil ama biraz merak uyandırdı. Tanıtım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitap gerçeklerden yola çıktığı için farklı gelebilir. Okursan yorumlarını paylaşırsan sevinirim:)

   Sil
 4. az önce aynı kitabı başka blogda gördüm :) demek ki ne yapıyoruz listemize alıyoruz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel demek ki başka keşfedenler de olmuş çok sevindim:)

   Sil
 5. bilim kurgu değil gayet yakın bir geleceği anlatmış kitap maalesef ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet gerçeklerden yola çıkan bir hikaye. Günümüzde de benzer felaketler yaşıyoruz ne yazık ki.

   Sil
 6. Deniz sevebilir ona söyleyeyim. Ben arada okuyorum ama çok sevdiğim bir tarz değil sanırım.

  YanıtlaSil
 7. İlginç bir kitap. Aslında pek bilim kurgu sevmem ama listeme alayım. Sağol Deryacığım:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilim kurgu ama gerçeğe dayalı öğeler de var ilgini çekebilir ☺️

   Sil
 8. İlginç bir kitaba benziyor, bilim kurgu sevdiğim için daha da ilgimi çekti..Mutlaka okuyacağım. Teşekkürler Deryacım ♥️

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O halde beğeneceğini düşünüyorum ☺️

   Sil
Daha yeni Daha eski