Zodiac - Film Tavsiyesi

 1968 ve 1969 yılları arasında, "Zodiac Katili" San Francisco bölgesinde beş kişiyi öldürdü, iki kurban  hayatta kaldı. Katil, bazıları kodlanmış çok sayıda mektupla basın ve polise başvurdu ve takipçileriyle alay etti. Filmde bu olaylar şu şekilde uygulanmaktadır:Genç, karizmatik gazeteci Robert Graysmith (Jake Gyllenhaal), Zodiac katilinin şifreli mesajlarıyla ortalığı karıştırdığı San Francisco Chronicle için karikatürist olarak çalışıyor. Katil, şifrelerinin ertesi gün gazetenin ön sayfasında basılmasını talep ediyor, aksi takdirde bir ölüm çılgınlığına gidiyor ve "bütün hafta sonu etrafta dolaşıp geceleri yalnız insanları öldürüyor...". Gizemli katil, Greysmith'in dinlenmesine izin vermez - boş zamanlarında şimdi dava hakkında kendi araştırmasını yapıyor. Katilin peşini yıldız muhabiri Paul Avery (Robert Downey Jr.), Müfettiş David Toschi (Mark Ruffalo) ve Müfettiş William Armstrong (Anthony Edwards) gibi avcılar yavaş yavaş  bırakırken, Graysmith avı bırakmaz. Bu olayı çözmek onda  bir saplantı haline geliyor...

1970'lerde San Francisco'da cinayetler işleyen Zodiac katili gerçekten varmış. Fincher bu sorunu ele alan ilk kişi değil. Örneğin Don Siegel, Dirty Harry ve Akrep Katili filminin gerçek olaylarından esinlenmiştir. Ancak Zodyak'tan etkilenen karakterler "Nash Bridges", "Criminal Minds", "Millennium" ve diğerleri gibi televizyon dizilerinde de yer aldı. Malzemenin en ilginç yorumu, 2005 yılında Alexander Bulkley tarafından heyecan verici ancak ticari olarak başarısız tür katkısı The Zodiac Killer ile sağlandı. Ama Fincher ilk olmasa bile, sadece kendi versiyonu için uygun bir form bulmakla kalmayıp, aynı zamanda malzemenin en derinine inen kişidir.

Fincher'in filmi Robert Graysmith'in romanına dayanıyor. Genel olarak polisiye cinayet veya gerilim konularını kitapta okumayı seviyorum. Olayları ve kişileri hayal gücümde yaratmak daha eğlenceli geliyor. Ancak film de ustalıkla çekilmişse ve iyi oyuncular varsa keyifle izleniyor. Zodiac da severek izlediğim filmlerden biri oldu. Polisiye cinayet seviyorsanız kesinlikle tavsiye ederim.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Oğlumun Şarkısı Spotify ve Diğer Kanallarda

Inside Man Film Tavsiyesi

Hide & Seek Film Tavsiyesi

8 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Teşekkürler paylaşım için:) kaleminize sağlık...

  YanıtlaSil
 2. İzlemiştim bu filmi, güzeldi.

  YanıtlaSil
 3. ooo uygun banaa :) top of the lake dizisi çok iyi :) jane campion/elizabeth moss :) ya en eğlenceli üç film ise, the adam project, cruella, on halka efsanesiiii :)

  YanıtlaSil
 4. İzlememiştim güzel bir filme benziyor.
  Böyle cinayet gerilim türü filmleri eşim çok severek izliyor ona bahsedeyim hemen :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski