Woodland Bahçesi Oluşturmak İçin Fikirler ve İpuçları


 

Woodland Bahçesi Nedir, Nasıl Oluşturulur?

Bahçenizde büyük ağaçlar veya kullanılmayan ağaçlık alanlar var mı? Bir Woodland-ormanlık bahçe oluşturarak onları değerlendirebilirsiniz. Bu bahçe tasarımları, genel peyzajınıza daha rahat ve doğal bir görünüm sağlar ve bir bonus olarak, kullanılan bitkilerin çoğu, ormanlık bahçe bakımını kolaylaştırır. Bir ormanlık bahçenin nasıl dikileceğini öğrenmek kolay ve son derece mutluluk vericidir. Bir Ormanlık Bahçe Tasarımı Oluşturma 

Bahçenizde bir ormanlık bahçe yaratmanın en iyi yolu, doğadan ipuçları almaktır. Yardım için çevrenize bakın. Doğal ağaçlık alanlar nasıl büyür? Hangi yerli bitkileri görüyorsunuz? Şimdi kendi alanınıza bakın. Işık, toprak, drenaj vs. nasıl? Tüm bu faktörleri inceledikten sonra, ormanlık bahçeniz için bir plan tasarlamaya hazırsınız. 

Çiçek tarhınızı düzenlerken, bahçe alanını belirlemek için genellikle bir hortum, tebeşir veya un kullanmak yardımcı olur. Kullanmak istediğiniz alanı temizleyerek ekime hazır hale getirin. Tüm çöpleri ve kalıntıları çıkarın. Bu, fidan, zehirli meşe ve zehirli sarmaşık (bu alanlarda çalışırken mutlaka bahçe eldivenleri giyin) gibi orada yetişebilecek istenmeyen bitkileri ve bölgede olabilecek herhangi bir çalı veya kökleri içerir. Dikimden önce, istenebilecek herhangi bir yol veya basamak taşı varsa önce bunları ekleyin ve bunları bahçe boyunca dolaştırın. Doğada her şey yüksek ila orta kanopiler, altlık dikimleri ve toprak örtüsü ile katmanlanmıştır. Dikimler doğada mükemmel bir şekilde sıralanmadığından, ormanlık bahçenizde de planlama mükemmel olmamalıdır. Bu nedenle, dikimlerinizi stratejik olarak temizlenmiş alana yerleştirin. 

Siz ekim yapana kadar onları kaplarında tutmak yararlıdır, böylece size uygun bir şey bulana kadar tasarımla oynayarak istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz. Ekime başlamadan önce daha uzun ağaçların yoğun yeşil kısmını budayın. Toprağı değiştirmek için gerektiği kadar kompost ekleyerek toprağı hazırlayın. Ardından deliklerinizi kazabilir ve bitkilerinizi cömertçe sulayarak ekleyebilirsiniz. Daha küçük ağaçlarınızı ve çalılarınızı ekerek  başlayın. Bunların hepsi yerleştirilip dikildikten sonra, altlık dikimlerinizi koyabilirsiniz. Daha dekoratif görünümler için, ormanlık bahçe tasarımınıza kuş banyosu, bank veya başka bir özellik ekleyebilirsiniz. Bu kitaplardan fırlamışçasına romantik bir görüntü oluşturacaktır. Tercihen çam iğneleri, kıyılmış yapraklar veya ağaç kabuğu gibi doğal ormanlık alanlarınıza uyan malçla bitki diplerini doldurun. Woodland Garden-Ormanlık Bahçeler İçin Bitkiler 

Ormanlık bahçeler için çok sayıda uygun bitki vardır. Küçük çalılar ve ağaçlara ek olarak, yer örtüleri ve yosunlar, diğer gölge seven uzun ömürlü bitkilerle birlikte ormanlık bir bahçe için iyi seçimlerdir. Daha fazla etki için, zıt tüylü bitkileri büyük, geniş yapraklı bitkilerle birleştirin. 

Küçük Çalılar ve Ağaçlar 

Açelya 

Huş 

Çiçekli kızılcık Holly 

Ortanca 

Japon akçaağaç 

Manolya 

Uzun ömürlü ve soğanlı Anemon 

Kanayan kalp 

Mavi gözlü çimen 

Kan kökü 

Calla 

zambak 

Campanula 

Fil kulağı 

Eğreltiotları 

Foamflower 

Zencefil 

Golden belllo  

Heuchera 

mercanköşk  

zambak 

Yabani sardunya 

Yer Örtücü Bitkiler 

Ajuga 

Sarmaşık 

Vadideki Zambak 

Bu bitkiler ormanlık bir bahçe için çok uygundur.Ormanlık Bahçe Bakımı 

Bir ormanlık bahçe tasarımındaki yerli bitkiler, daha az bakım gerektirir Yeni bitkiler, kuruluşunun ilk yılında ek sulama gerektirebilirken, ormanlık bahçenizin bakımı, tıpkı doğal bir ormanlık ortamda olduğu gibi, minimum düzeyde olacaktır. Alanı malçlamak, nemi korumaya ve yabani ot büyümesini azaltmaya yardımcı olacaktır. Organik veya humus bakımından zengin malç ayrıca toprağı iyi besleyerek gübreleme ihtiyacını en aza indirir. Bahçenizin ihtiyaç duyacağı diğer tek bakım, gerektiğinde çalıların ve ağaçların ara sıra budamasıdır. 


Bahçe ve Bitkiler ile ilgili bu konular da ilginizi çekebilir:6 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

  1. It would be so wonderful to have that kind of garden!

    YanıtlaSil
  2. ah keşke olsa bahçem...

    YanıtlaSil
  3. botanik bahçe gibi ilk foto :) bu arada, tinder swindler güzeldi, inventing anna ise çok eğlenceli, ne şeker dolandırıcı o :)

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski