Inventing Anna - Netflix- Dizi TavsiyesiInventing Anna-  'Anna' yı Keşfetmek' bugünkü dizi tavsiyemin konuğu. Bugünlerde Netflix'te tesadüfen seçtiğim iki mini dizi de hikayelerini gerçek yaşamdan almış. Gerçek insan hikayelerine dayalı olan film ve dizileri seviyorum. Inventing Anna da daha önce izlediğim Tinder Swindler gibi bir dolandırıcının hikayesi.

Sahtekar Anna Sorokin, New York'un yüksek sosyetesinde çok sayıda insanı büyük miktarlarda dolandırıyor. Shonda Rhimes bunu Netflix için inanılmaz Inventing Anna mini dizisine dönüştürdü ve kısa süre önce de izleyicilerle buluşturdu.

Nedense bu dolandırıcı tiplerde değişik bir çekicilik oluyor. Belki de iyi görünümleri de başarılı olmalarında etkili oluyordur:) "Gossip Girl" gibi dizileri ve "Ocean's Eleven" veya "Catch Me If You Can" gibi heyecan verici dolandırıcı konulu filmleri seven izleyiciler için ideal bir karışım gibi görünüyor. Ve sosyal medyadan belki de hikayeyi daha önce duymuş olabilirsiniz - çünkü Anna Sorokin hakkındaki dizi gerçek bir hikayeye dayanıyor. Hatta dizi gösterim hakları için Anna'ya yüklü bir ücret de ödenmiş bu sayede borçlarının büyük bir kısmını ödemiş.Inventing Anna Dizi Konusu (Spoiler İçerir 😱😱😱)

Rusya'da kamyon şoförü kızı olarak büyüyen ve liseyi Almanya'da bitiren Alman-Rus dolandırıcı Anna Sorokin'in davası örnek teşkil ediyor.  Anna Delvey takma adı altında, birkaç yıl boyunca New York'un yüksek sosyetesinin bir parçası olan genç kadın  zengin bir mirasçı gibi davrandı. Anna, Kuzey Ren-Vestfalya'daki Eschweiler'den New York'a aradığı görkemli hayatı bulmak üzere gider. Delvey en pahalı otellerde yaşayıp  her zaman en yeni tasarım kıyafetlerini giyiyordu. Son yılların gözde deyimi IT girl olarak New York sosyetesinin yükselen yıldızıydı. Ancak sözde milyoner varisin markesinin ardında son derece akıllı bir sahtekar vardı.

Anna Sorokin, 2016 ve 2017 yıllarında çok sayıda bankayı, oteli ve tanıdıkları büyük meblağlarda dolandırmayı başardı. Ancak, yalanlar, karşılıksız çekler ve senetler ve sözde kurmayı planladığı büyük iş balonu 2017'de patladı: Aldatma ve dolandırıcılık davasının ardından Anna Sorokin nihayet 2019'da dolandırıcılıktan suçlu bulundu. Cezası 12 yıla kadar hapis olarak belirlendi, ancak 20 ay hapis yattıktan sonra şartlı tahliye edildi. ABD vizesinin süresi dolduğundan, Sorokin Almanya'ya sınır dışı edilecek, bu nedenle Sorokin sınır dışı edilmek üzere şu anda ABD'de gözaltında tutuluyor. Mini dizi, Delvey'e ve zekice aldatmalarına ek olarak, Delvey'in entrikalarını ortaya çıkarmak isteyen araştırmacı gazeteci Vivian'ı da konu alıyor.

Görsel: veriety.com


Anna Delvey'in iyi bir insan olmadığı açık. Yalan söyledi, aldattı ve çevresini dolandırdı. Ancak bu olaylar, New York'un yüksek sosyetesi olan bu çevreye bir ayna tutuyor: Milyonerleri ve Yukarı Doğu Yakası seçkinlerini  kör etmek ve kandırmak ne kadar kolay... Doğru yerde bir yemek daveti birkaç proje dosyası - ve  deneyimli Wall Street bankacıları Anna'nın tamamen güvenilir olduğuna inanıyorlardı - 40 milyon dolarlık bir kredi için, bile yılların tecrübeli bankacılarını ikna etmeyi başarmıştı.

Anna Delvey'in kendisi için inşa ettiği yalanlar dünyası olağanüstü. Ancak bir şeyler plana göre gitmediğinde ve geri çevrildiğinde, örneğin süper zenginler partisine girerken gerçek yüzünü gösteriyor: kibirli oluyor, azarlıyor ve her zaman "Sen benim kim olduğumu biliyor musun?" diye soruyor. ?" – Ama kimse (Anna Delvely dahil) bunu kesin olarak bilmiyor.

"Inventing Anna" jet sosyete hayatını anlatıyor: İbiza'daki yatlar, New York'taki şehir evleri, Marakeş'teki tatil köyleri, Paris'teki lüks oteller, özel jetler - çoğumuzun hayal bile edemeyeceği miktarlarda harcamalar. Mini dizide izleyiciler, Anna Delvey'in oldukça basit bir kredi kartı dolandırıcılığından New York'taki en büyük sahtekarlığa nasıl dönüştüğünü ve tabii ki bu kariyeri seçtiğini izleyebilirler. 

Ama dizi sadece Anna Delvey ve onun yalanlar imparatorluğuyla ilgili değil. "Anna'yı İcat Etmek" aynı zamanda pes etmeyen, üstlerine karşı kendini savunan ve Anna'nın magazin haberinde söz sahibi olabilmesi için kapsamlı araştırmalar yapan gazeteci Vivian'ı konu alıyor. Aranızda bir rol model arayan varsa: Vivian  olabilir.

Inventing Anna Kadrosu

Shonda Rhimes ("Grey's Anatomy", "Bridgerton") ve "Shondaland" ortağı Betsy Beers, Netflix dizisi "Inventing Anna"nın yönetici yapımcılarıdır.

Julia Garner, Anna Delvey olarak başarılı bir oyunculuk sergiliyor. Vivian rolünü, "Kızım" filminde çocuk yıldız olarak tanınan Anna Chlumsky'yi oynuyor. Katie Lowes ("Scandal") ve Laverne Cox ("Umut Veren Genç Kadın") da dizinin bir parçası. Laverne Cox'u Orange is the new black dizisindeki travesti kuaför rolünden anımsayanlar olacaktır.

Diziyi bana göre en ilginç kılan Anna Sorokin'in gerçek bir karakter olması ve davaları sürerken bile bir sosyal medya fenomeni olmayı sürdürmesi. Kendisiyle yapılan röportajlarda kendini suçlu bulmadığını ve pişman olmadığını belirtiyor. Dizi olarak keyifli bir izlemelik ancak insan gerçek olduğunu düşününce dehşete düşüyor.

Merak edenler https://www.instagram.com/annadelvey_courtlooks/ ve https://www.instagram.com/anna.delveyofficial/ hesaplarına göz atabilir. Normalde Amerika'da mahkumlara davalarda giymeleri için standart bir kıyafet verilirken, Anna özel tasarımcıdan kıyafet gelmedikçe davalara çıkmayı reddetmiş:)

Bu diziler de ilginizi çekebilir:

The Assassination of Gianni Versace

Narcos Mexico-3. Sezon

Squid Game

The Tinder Swindler

14 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Konusunu sevdim Deryacığım. Çok detaylı bir analizde bulunmuşsun. İnşallah vakit bulur izlerim. Emeğine sağlık 🤗🤚

  YanıtlaSil
 2. Tam da şu an bu diziyi izlemeye başladım. 4. bölümdeyim. Sosyetenin hemen nasıl da kanmaya hazır olduklarını görüyorum.. şaşırtıcı.

  YanıtlaSil
 3. geçen sende görüp tinder swindler ı izledim, iyiydi oldukça, ne adammış yaa, bunu da izleyim hemen, oki :)

  YanıtlaSil
 4. Mini dizi ara ara izliyorum.Bunu en kısa zamanda izlemeyi planlıyorum.Listeme ekledim :))

  YanıtlaSil
 5. I watched this recently and it was SO well done. Definitely worth the watch!

  YanıtlaSil
 6. Şu oscar sezonunu tamamlayayım ilk bu dizileri izleyeceğim. Feci halde merak ettim Derya ♥

  YanıtlaSil
 7. Ben de izledim diziyi canım..Yani inanamadım izlerken çünkü o kadar üst düzey ve sosyetik bir çevreyi dolandırdı ki,herkeste bir şekilde inandı Anna'ya .
  Bu tip insanlar garip bir şekilde etkileyici olabiliyorlar..
  Güzel bir diziydi😊

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski