Squid Game Psikopat Bir Dizi Mi?


Squid Game, Jung-Jae Lee ve Hae-soo Park'ın başrol oynadığı 2021 gerilim dizisi

Son günlerde sosyal medyada oldukça tartışılan ve bir kesim insanın kesinlikle çocuklarınız izleyemez diye paylaşımlar yaptığı diziyi oğlum Ada izlemek istediği için önce ben izledim. Nasıl bir konusu olduğunu önceden öğrenmek ve ona göre onay vermek istedim. Peki Squid Game'in içeriği nedir? 

Squid Game Nasıl Bir Dizi?


Squid Game, bir grup insanın birkaç milyar wonluk para ödülü kazanmak için gizemli ve  ölümcül bir oyunda yer aldığı bir Kore Netflix orijinalidir. Sezon 1, Eylül 2021'de Netflix'te başladı. Devamının gelip gelmeyeceği henüz kesin değil.

Gizemli bir hayatta kalma oyunu 45.6 milyar wonluk bir kazanç vaat ediyor. Seong Gi-Hun (Lee Jung-jae) un bu paraya çok ihtiyacı vardır çünkü hayatı yokuş aşağı gitmektedir. Annesiyle birlikte yaşayan genç adam, kumar bağımlılığı yüzünden sürekli borç içindedir ve kızını maddi olarak destekleyecek parası yoktur. Bir tren istasyonunda esrarengiz bir yabancıyla karşılaştığında hayatı değişecektir.

Gizemli bir yabancı metro istasyonunda Gi-Hun ile küçük bir oyun oynar ve bu oyunda Gi-Hun  hızlı para kazanır. Daha yüksek bahisli daha büyük bir oyuna katılmak, onu gizli bir organizasyonun pençelerine çeker. Gi-Hun'un çocukluk arkadaşı Cho Sang-Woo (Park Hae-soo) da oyuna katılmak için kaydolur. İyi eğitimli, her zaman mahallenin gururu olan genç adam  şimdi de müşterilerinin parasını çaldığı için polis tarafından aranıyor.

Gi-Hun ve Sang-Woo, tenha bir adaya götürülen ve daha iyi bir lider olabilme umuduyla çocuk oyunlarına dayalı toplam altı yarışmada ustalaşmak zorunda olan toplam 456 yoksul, marjinal ve çaresiz insan arasındadır.  Çoğu yarışmacı, oyunların sonunda artık hayatta olmayacaktır.
Squid Game Gerçekten Tehlikeli Mi?


Squid Game gerçekten tehlikeli mi ve çocuklara yasaklanmalı mı? Squid Game oldukça kanlı ve şiddet içeren sahneleri olan bir dizi. Çocuklar okulda dahi aralarında konuştuğu için merak ediyorlar doğal olarak. Eğer 15 yaş ve üzeri çocuklarınızın konuştuğunuzda bunu anlayacağına eminseniz nasıl olsa bir şekilde izleyecekleri için yasaklamak bence son çare olmalı. Ben Ada ile konuştum ve izlemesine izin verdim sonra üzerinde tekrar konuştuk ve filmde tehlikeli görülen sahnelerden ziyade genel mesajı anladığını gördüm. Ancak tabii ki 10 yaşındaki Karya'ya izletmem. Ama onunla da konuşup sebebini anlattım ve ilgisini kaybetti zaten şiddet içeren filmleri sevmiyor.


Benim diziden edindiğim izlenim, izlediğimiz diğer filmlerin veya gerçek hayatta yaşanan şiddetin yanında şok etkisi yaratmadı. Şiddet artık hayatımızın her alanında var. Parası bol olanların birebir bu olmasa da çeşitli sapıklıklar yaşadığını da tahmin edebiliyorum. 
Herkes kendi çocuğunu en iyi tanır veya tanımalı. Konuşmak da anlamanın en iyi yolu. Onları herşeyden koruyamayız ama kendilerini korumayı öğretebiliriz.

15 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Belli yaşın altındakiler izlememeli bence. Şiddet gördükçe kanıksanan bir şey ve sapıkça sahneler rahatsız edici. Zaten Kore dizilerini batıdan farklı diye o yüzden izlerdim. Verilen mesajlar güzel tabi ama illa bazı sahnelerin eklenmesi gerekmez çok izlenme olsun diye.

  YanıtlaSil
 2. Çok güzel bir noktaya degindin. Şiddet, cinsellik, uyuşturucu ilgi gördüğü icin suyunu çıkarana kadar kullanıyorlar. Artık o ahlaki eşik aşıldı maalesef. Sadece para kazanmak ön planda. Benim vurgulamak istediğim de buydu. Tek suçlu bu dizi değ il artık hemen her yayında benzer şeyler görüyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet katılıyorum, tek suçlu bu dizi değil. Çoğu film, dizi böyle artık. Bizim yerli yapımlarda da görülüyor. İzlemeden önce acaba kötü bir şey var mı diye durup düşünmek zorunda kalıyoruz artık, çünkü ailecek izleyemeyecek şeyler. Ben kendi bildiğim şeyleri izlemeye devam edeceğim, başka yol yok. :) Malesef animelerde bile dönebiliyor bunlar. O yüzden belli türleri izlemeye çalışıyorum sadece.

   Sil
 3. o bebeğin oyuncakları satılıyor :) bölüm bir ve bölüm 8 i sevdim, manyak dizi tabii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet deep bebek, maskeler hersey satılıyor. Cok hayranı var 🙄

   Sil
 4. Ben izlemedim Deryacığım, Netflix'in ana sayfasındaki tanıtıcı sahnelere baktım, o kostümlü insanlar bana tuhaf bir olumsuz etki verdi neden bilmiyorum ve izlemek içimden gelmedi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oğlum merak etmese ben de izlemeyecektim. Ama büyük oğlumda da ya birlikte izlerdim ya izleyip öyle izin verirdim. Bilmeden yasaklamak istemiyorum çünkü.

   Sil
 5. belli bir yaşın üzeri izleyebilir ama benim fikrim daha çok küçükler için yazılan açlık oyunlarının farklı bir versiyonu olduğu açlık oyunları da daha soft sahneler açısından bu daha sert tabi..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın benim aklıma da o dizi geldi konsept aynı ama bu daha kanlı. Belirli bir yaş üstü izleyebilir.

   Sil
 6. ben de sırf merakımdan izledim, çünkü yeğen Açlık Oyunlarına benzettim dedi, Oğlum Açlık oyunlarıyla alakası yok dedi, :D ikisi de 20+ bu arada:D bencesi çok gereksiz şişirilmiş bir diziydi ayrıca Açlık Oyunları'nın belki kitaplarını önce okuduğum için bir mantalitesi vardı bence, sanki bu öyle bir kaygı taşımamıştı, hele sonu ne alaka dedirtti :( Derya herkes kendi çocuğunu tanır, tanımalı ne güzel ki sen her iki evladını iyi kritik etmiş ve ona göre tavır almışsın, keşke herkes çocuğunu tanısa ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Açlık oyunları mantığında evet . Bunun da bir mesajı var ama illa ki izlemek gerekir mi, ben oğlum merak etmese belki izlemezdim mesela platform filmini de hiç sevmemiştim keşke izlemeseydim demiştim. Çocuklarla iletişim önemli, kolay olmuyor her zaman ama çaba harcamadan da başarı olmuyor.

   Sil
 7. Ben henüz izlemedim ama ilk bölümü sırf merak ettiğim için izleyeceğim. Ancak kıyafetler falan benim içim daraldı. Bakalım ne olacak?

  YanıtlaSil
 8. Ben izlemedim diziyi ama çok gündemde olduğu için merak da etmiyor değilim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir şans verilebilir, abartıldığı kadar değil ama bir iki bölüm izleyince de insan sonunu merak ediyor:)

   Sil
Daha yeni Daha eski