Der Seelenbrecher-Ruh Kırıcı- Sebastian Fitzek

İnsanların uğursuz bir katilin insafına kaldığı, dış dünyadan kopuk bir yer. Burada, en azından dışarıdan takviye gelene kadar bir şekilde tehlikeyle başa çıkmaları gerekiyor.Sebastian Fitzek'in orjinal adıyla "Der Seelenbrecher" Ruh Kırıcı romanında kullandığı bu klasik gerilim ortamı çok işe yaramış. Dış dünyayla bağlantısı kesilen yer bu durumda lüks bir psikiyatri kliniğidir ve acımasız katil, ruh kırıcı ünvanı verilen kişidir.

Ruh kırıcı, acımasız bir psikopattır. Üç genç kadın  bir haftalığına ortadan kaybolup akli dengesi bozuk olarak geri dönerler. Tekrar ortaya çıktıklarında, üç kadın da kendi bedenlerine gömülmüş gibi görünüyordu. Kimse onlara ulaşamıyordu ve hiçbir şey algılamıyorlardı. Aralarından biri hayatını kaybeder. Bu yüzden acımasız katile Ruh kırıcı ismi verilir.

Teufelsberg özel psikiyatri kliniğine yeni bir hasta gelir, Noel ve kıştan kısa bir süre önce Berlin tamamen kar yağışının kontrolü altındadır. Doktorlar ve hastalar, yeni gelenin ruh kırıcı olduğunu keşfederek dehşete düşerler. Ancak  kar fırtınası nedeniyle, Teufelsberg'deki kliniğin dış dünyayla bağlantısı kesilir ve bu nedenle kalan doktorlar ve hastalar, ruh kırıcıdan güvenliğe ulaşmak için bir şekilde kendi başlarına denemek zorunda kalırlar ...Sebastian Fitzek, “Der Seelenbrecher” ile aynı diğer kitaplarında olduğu gibi daha en baştan okuru hikayeye bağlamayı başarmış. Bir Fitzek kitabından bir sayfa okuduğunuzda artık devam etmeme gibi bir şansınız kalmıyor.

Hikayenin ana karakteri Caspar'dır. Birkaç hafta önce klinik kapılarının önünde bilinçsiz ve hafızasız bulunduğundan, bu isim konmuştur. Caspar, kendi gizli anılarının kısa geri dönüşleriyle hafızasını tekrar geri kazanmaya çalışıyor. Ruh kırıcının ortaya çıkması ise bu sürece farkında olmadan yardımcı olacaktır.

Bir yanda hastane personeli ve hastalar, diğer yanda ruh kırıcı arasındaki yüzleşme, hikayenin gerilimini hızla hayal edilemeyecek boyutlara taşıyor. Klasik "kilitli oda gerilimi" tekrar tekrar harika bir şekilde çalışıyor ve Agatha Christie günlerinden beri çekiciliğinden hiçbir şey kaybetmemiş görünüyor.

Kurbanlar, bu geceden bir şekilde yara almadan kurtulmak için inatla savaşırlar, ancak ruh kırıcı, ondan kaçmanın o kadar kolay olmadığını tekrar tekrar kanıtlayan zorlu bir rakiptir. Ve böylece hikaye hızla gerçek bir "sayfa çevirici" haline geliyor. Kitabı elinizden bırakmak istemiyorsunuz, olay örgüsü çok sinir bozucu ve heyecan verici. Fitzek'i tanıyan herkes, onunla her şeye farklı bir ışık tutan şaşırtıcı bir olay dönüşü bekleyebileceğinizi de bilir. Gerilim kitaplarının ustası olması hiç boşuna değil.


Yazarın okuduğum diğer kitapları:

Noah

Paket

8. Gece

Auris

Uyurgezer

Joshua Profili

Fitzek 3 Kitaplık Seri

10 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Çok ilgimi çekti, not aldım. Bu konu eskimiyor gerçekten. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi yazarlığın yanı sıra profesyonel yazarlar okunacak teknikleri kullanmayı iyi biliyor.

   Sil
 2. Daha önce duymadığım bir yazar açıkçası. Cahilliğimiz tavan yağıyor. :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yoo hiç öyle demeyin belirli bir tarzı seven okurlar o tarzdaki yazarları da tanıyor zamanla. Cinayet, polisiye, gerilim türü ilginizi çekmiyorsa bilmemeniz doğal.

   Sil
 3. Fitzek sevmistim ben devam etmeliyim okumaya

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fitzek iyidir, alışkanlık yapar:) Genelde kitaba bir ısınma dönemim olur birkaç sayfa ama Fitzek'de ilk kelimelerden dalıyorum kitaba:)

   Sil
 4. Merak ettiğim yazarlardan biri ama henüz okuma fırsatım olmadı. Ruh Kırıcı kitabı ilgi çekici görünüyor, tanışma kitabı olarak şans verebilirim. Tanıtımınız için teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Bu tarzı sevenlerin kaçırmaması gereken bir yazar Sebastian Fitzek:)

   Sil
Daha yeni Daha eski