Dracula- Bram Stoker - Kitap İncelemesi

Herkese merhaba! Hazır Halloween zamanı iken, dünyaca ünlü bir kitap klasiği Bram Stoker'in Kont Dracula kitabından bahsetmek istedim. Dünyada en çok filmi çekilen kitapmış aynı zamanda. 

kitap-incelemesi


Kont Drakula figürü, dünyanın en ünlü edebi figürlerinden biridir. İrlandalı yazar Bram Stoker'ın vampir romanı 'Dracula' 1897'de yayınlandığından beri, edebiyat ve sinemanın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Özellikle sinema, görsel olarak güçlü bir şekilde vampirleri konu edindi - ancak bu, türün edebi orijinalin kendi niteliklerini azaltmadı. Stoker'ın genç avukat Harker ve şeytani ölümsüz Drakula hakkındaki romanı bugüne kadar yayınlanan en ürkütücü romanlar arasındaki yerini korumaya devam ediyor.

Bu kez bir değişiklik yapıp kitap hakkında detaylı bir inceleme yazmak istedim. Bu roman klasiğini bir iki cümleyle geçiştirmek haksızlık olacak gibi geldi. O yüzden kitabı okumadıysanız aşağıdaki detayları atlamanızı öneririm heyecan unsurunun kaybolmaması için.

Buradan sonrası Spoiler içerir !!!

Drakula Şatosu'nda misafirlik

Genç İngiliz avukat Jonathan Harker, bir Londra hukuk firması adına İngiltere'de bir mülkle ilgilenen bir kont ile pazarlık yapmak için Transilvanya'ya gider. Yolculuk oldukça rahatsız geçer. Karpat Dağları'ndaki pansiyonundaki ev sahibesi, Kont'un şatosuna gitmemesi için onu acilen uyarır, ama nedenini açıklamaz. Harker, bir arabada, gecenin ortasında uluyan kurt sesleri eşliğinde harap kaleye varır. Açık kapıda tek başına duran ve simsiyah giyimiyle solgun tenini iyice belirginleştiren yaşlı adam, evin efendisi Kont Drakula'dır. Dostça selamlamasına rağmen, Harker huzursuz olur. Takip eden günlerde, Drakula ile bir ev satın almanın ayrıntılarını incelerken Harker, garip şeyler fark eder. Kont'un bir yansıması yoktur. Kan damlalarını görünce çıldırır. Ve görünüşe göre hizmetçisi olmadan yaşamaktadır o koskoca şatoda. Sonunda, Harker onun kalenin dış duvarında bir örümcek gibi yürüdüğünü görür - korkusu giderek artar.

Bir gece üç baştan çıkarıcı kadın Harker'ın odasında belirir ve keskin dişleriyle boğazına yaklaşır. Drakula belirir ve onları geri çeker. Harker, kalenin aslında bir zindan olduğunu anlar. Kont'un ayrılmasından kısa bir süre önce, Harker onu şapelde gözleri açık bir tabutta dinlenirken bulur. Korkarak odasına kaçar. Kısa bir süre sonra kont, çingenelerin ve kumla dolu çok sayıda kutunun yardımıyla yola çıkar. Harker şatoda tek başına bırakılır ve korkunç vampirlerden kaçmak için umutsuzca kaçma planları yapar.

Mezarlıktaki figür

Genç Lucy Westenra, liman kenti Whitby'den Jonathan Harker'ın nişanlısı olan Londralı arkadaşı Mina Murray'e  bir gün içinde üç evlilik teklifi aldığını yazar. Genç asilzade Arthur Holmwood'un isteklerini kabul edecek olsa da, ne yazık ki nörolog Dr. Seward ve Teksaslı maceracı Quincey Morris'i reddeder. Sonuç olarak Mina, Whitby'deki arkadaşını ziyaret eder ve onun uyurgezer olduğunu fark eder.

Mina'nın gelişinden iki hafta sonra, kasabada fırtınalı bir gece olur ve bu sırada bir Rus yelkenlisi limana gelir. Dümende ölü bir adam vardır, daha sonra izi kaybolan güçlü bir köpek denize atlar. Geminin çoğunlukla kum kutularıyla dolu olduğu ortaya çıkar ... Fırtınadan üç gün sonra Lucy tekrar uyurgezer olarak yerel mezarlığa gider. Mina onu takip eder, bilinçsiz Lucy'nin üzerine eğilen solgun ve kırmızı gözlü bir figür gözlemler. Takip eden günlerde, Lucy giderek daha donuk bir hal alır ve solgunlaşır. Ayrıca boynunda iki iğne deliğine benzeyen garip bir yara vardır. Bununla birlikte, Mina nişanlısı Jonathan Harker'dan herhangi bir posta almamasından uzun süredir endişe duymaktadır. Sonunda bir haber alır: Harker bir Budapeşte hastanesinde  haftalardır hasta olarak yatmakta ve geçirdiği şiddetli sinir hastalığından iyileşmeye çalışmaktadır. Mina hemen oraya gider ve daha hastanedeyken onunla evlenir. Harker ona notlarını verir, hâlâ olanları sadece hayal mi kurduğundan yoksa gerçekten deneyimlediğinden mi emin değildir.

Kan bağışı

Lucy'nin durumu kötüleşmeye devam edince nişanlısı Arthur Holmwood, arkadaşı Seward'dan yardım ister. Seward Amsterdam'dan tanıdığı eski profesörü Van Helsing'e danışır, çünkü Lucy'nin hastalığı ona garip gelir. Bu arada, Dr. Seward, tımarhanesinin mahkûmları arasında Renfield isimli bir adam bulur. Sinekler, örümcekler ve kuşlar yiyen bu hasta, geceleri bilinmeyen bir "efendi"ye gönüllü bir köle olarak hizmet eder, yarasalarla iletişim kurar ve tahmin edilemez bir şekilde şiddet saldırıları, depresyon ve boyun eğme arasında gidip gelir. Van Helsing, Lucy'nin solgunluğu ve boynundaki yara konusunda çok endişelidir. Geceleri düzenli olarak bir yarasa Lucy'nin penceresine çarpar; sabahları gördüğü korkunç rüyalarla uyanır. Van Helsing, Dr. Holmwood ve Quincey Morris zayıf düşen genç kadına taze kan bağışlar. Ama Lucy bir gün bilenmiş gibi görünen dişleriyle sevgilisinden son bir öpücük istediğinde Van Helsing şiddetle müdahale eder. Nedenini söylemek istemez.

Gelinin kalbinde bir kazık

Mina, Jonathan Harker ile Londra'ya döner. Orada Lucy'nin ölümünü üzüntüyle öğrenir. Kocası da korku içindedir, çünkü yürüyüşe çıkarken birdenbire kalabalığın içinde Kont Drakula'yı keşfeder. Yaşadığı şok, derinden etkilenmiş Mina'nın Jonathan'ın Transilvanya kayıtlarını okumasına neden olur. Kısa bir süre sonra, onunla Lucy hakkında konuşmak isteyen Van Helsing'den bir randevu alır. Profesör, Harker'ın raporunun ateşli bir rüyanın sonucu olmadığını, gerçeğe karşılık geldiğini doğrular.

Geceleri ortadan kaybolan, daha sonra eve boğaz ağrısıyla dönen çocuklarla ilgili makaleler ve bunların gizemli bir "siyahlı kadın" dan bahsetmesi  Van Helsing'i alarma geçirir .Dr. Seward'a durumu nazikçe açıklar. İki adam sonraki geceyi mezarlıkta geçirir. Lucy'nin tabutunu açarlar: boştur. Ertesi gün döndüklerinde cesedi tekrar bulurlar. Van Helsing, hayrete düşen doktora Lucy'nin bir vampir tarafından öldürüldüğünü ve şimdi de bir vampir haline geldiğini açıklar. Onları büyüden kurtarmak için ikinci kez ritüel olarak öldürülmeleri gerekir. Ertesi gün, Van Helsing ve Dr. Seward, profesörün planlarından dehşete düşen Holmwood ve Morris ile görüşür. Yine de dördü gece mezarlığa giderler ve Lucy'yi suçüstü yakalarlar: Tam bir çocuğun kanını içmek üzeredir. Öfkeyle tıslayarak erkeklerin karşısına çıkar ama aynı zamanda nişanlısını tatlı sözlerle baştan çıkarmaya çalışır. Van Helsing haçla araya girdiğinde, mezarlığın mahzeninde kaybolur. Ertesi gün yine mezarlıpa giderler. Holmwood, ölümsüz ruhunu serbest bırakmak için eski gelininin kalbine tahta bir kazık saplar. Normale dönüp ölürken, nihayet ona uzun zamandır beklenen son öpücüğü verebilir. Başını gövdesinden ayırır ve ağzını sarımsakla doldururlar. Dört adam, Kont Drakula'yı avlayana kadar vazgeçmeyeceklerine yemin ederler.Av başlıyor

İlk olarak, Jonathan ve Mina Harker aralarına alınır. Katılan herkes, meslektaşlarının ilgili günlüklerini ve notlarını okuyabilir. Ortak bir toplantıda, başta Van Helsing olmak üzere altı kararlı kişi, Drakula davasıyla ilgili en önemli bulguları bir araya getirir. Seansın sonunda, Van Helsing, erkeklerin rızasıyla, ruhunu korumak için - ve geniş çapta övülen zekasına rağmen - Mina'nın gelecekteki müzakerelerden ve eylemlerden hariç tutulması gerektiğine karar verir. Aynı gece adamlar, Drakula'nın Londra'da satın aldığı evi incelemeye başlarlar. Dr. Seward akıl hastanesindeki hastasını çıkarmaya çalışır. Ancak nedenlerini açıklamayı reddettiği için talebi reddedilir. Drakula'nın küf kokan mülkünün  şapelinde, adamlar Kont tarafından İngiltere'ye gönderilen 50 kum kutusundan 29'unu bulurlar. Drakula muhtemelen acil durumda alternatif dinlenme yerlerine sahip olmak için geri kalanını başka yerlere taşımıştır. Harker sabah erkenden eve döndüğünde karısını şaşırtıcı derecede solgun bulur...

Vampirin kanı

Adamlar, Drakula'nın mülkiyetinde başka bir ev bulurlar ve içeri girmeyi planlarlar. Bir gün içinde Kontun kum tabutlarının hepsini vampir için kullanılmaz hale getirmeyi başarırlarsa, vampir kaybolacaktı. Bu arada, Renfield hücresinde ciddi şekilde yaralanır. Görünüşe göre mürted hizmetkarından intikam alan Drakula ona saldırmıştır Renfield ölmeden önce Dr. Seward ve Van Helsing'e, kontun bu arada Mina'ya saldırdığını söyler. Doktorlar Harkers'a koşarlar ve yatak odalarında Drakula'yı bulurlar: vampir genç kadının kafasını göğsüne bastırır ve onu kanını içmeye zorlar. Jonathan sersemlemiş halde yanında yatıyordur. Van Helsing vampiri bir haçla kovmayı başarır, ancak o andan itibaren kanı Mina'nın vücudunda sürünen bir zehir gibi davranabilir ve onu kontun etkisi altına alabilir durumdadır. Drakula'nın saldırısından korkan adamlar, bundan sonra tüm bilgileri Mina ile tekrar paylaşmak isterler. Genç kadın ise, eğer ruhunu vampire kaptırırsa kendi hayatına son vermeye kararlıdır. Van Helsing onu bir tılsımla korumaya çalışır ancak alnında bir yanık işaret oluşur.

Gün boyunca, erkeklerin her biri, kontun evlerinde takip ettikleri toplam 49 kum kutusuna bir kommunion ekmeği ( Katolik kilisesinde verilen bir okunmuş ekmek)  yerleştirir. Sonunda vampirle karşı karşıya gelirler.Onu yenme girişimi, insanüstü gücü nedeniyle başarısız olur. Drakula  kaçar ve adamlar eve döner. Ertesi sabah, Mina ve Drakula arasındaki uğursuz kan değişimi olumlu bir yan etki gösterir: hipnoz altında, genç kadın Kont'un nerede olduğuyla bağlantı kurabilir. 


Transilvanya finali

Ertesi gün adamlar hangi geminin Karadeniz'e gittiğini ve nereye demirleyeceğini öğrenirler. Kara yoluyla aceleyle ilerlemeyi ve kont tabutunu terk etmeden önce bir buket yaban gülüyle dışarıdan mühürlemeyi planlarlar. Mina onlarla seyahat edecektirHipnoz altında vampirin yerini tespit etmek için faydalı olabileceğini ve  Drakula'nın manyetik gücüne daha iyi dayanabileceğini düşünürler. Yolcular, gemiden birkaç gün önce varış limanı olan Varna'ya varırlar. Ancak gemi şaşırtıcı bir şekilde başka bir limana gider. Mina ve adamları oraya vardıklarında  Drakula'dan eser yoktur. Takipçiler, kontun önce kalesine geri dönmek istediğinden şüphelenirler. Mina'nın hipnoz altındaki bilgileri, Drakula'nın tekrar su üzerinde olduğunu gösterir - muhtemelen onu kalesine yaklaştıran Karpat nehirlerinden birinde. Takipçiler ayrılır: Harker ve Holmwood nehir yukarısında bir buharlı gemide Drakula'ya giderler, Dr. Seward ve Morris, karadan onun peşinden giderler. Sonunda, Van Helsing ve Mina, Jonathan'ın eski rotasından doğruca kaleye giderler.

Mina şatoya yaklaştıkça daha öngörülemez hale gelir ve hipnozda daha az başarılı olur. Şato göründüğünde ve gece çöktüğünde, Van Helsing Harker'ın daha önce tanıştığı üç dişi vampirin yolculara  saldırmasını önleyebilir. Ertesi sabah Van Helsing, bitkin Mina'yı çemberin koruması altında bırakır ve tek başına kaleye doğru yola çıkar. Şapelde ölümsüz kadınların olduğu üç tabutu bulur. Onların baştan çıkarıcı görünüşlerine direnir ve ölümcül, kurtarıcı kazığı kalplerine saplar. Sonra  Drakula'nın kendi tabutunu kullanılamaz hale getirir. Aceleyle Mina'ya döner; Bir mağarada ikisi kar yağışının başlamasından korunmaya çalışırlar. Oradan, üzerinde bir kutu bulunan bir araba ile yaklaşan bir çingene grubunu ve arabayı kovalayan dört bisikletçiyi izlerler. Morris, Dr. Seward, Harker ve Holmwood çingeneleri durmaya zorlar. Kavga başlar. Drakula'nın tabutu vagondan düşer. Güneş batarken, Harker ve Morris tabutu aceleyle kırarlar. Aniden Drakula parlayan gözlerle yukarı bakar ama Morris ve Harker'ın bıçakları onun boğazına ve kalbine saplanır. Anında toza dönüşür. Quincey Morris, çingenelerle savaşırken yaralanır. Drakula'nın ölümüyle Mina'nın alnındaki damganın da ortadan kalktığının rahatlatıcı bilgisiyle ölür.

En ünlü Dracula Sir Christopher Lee


Yapı ve stil

Drakula, korku hikayesi ve romantizmin bir karışımı olan İngiliz Gotik Romanının geç ama klasik bir örneğidir. Stoker, 18. yüzyılın mektup veya günlük romanının kompozisyon ilkesini kullanır ve bunu uzun zamandır bilinen bir korku motifiyle ilişkilendirir: vampir. Kitabın tamamı, ilgili karakterlerin kayıtlarından oluşur. Bireysel anlatı öğeleri, yazar tarafından büyük ölçüde kronolojik olarak düzenlenmiştir; aksiyon her zaman akış halindedir. Kitabın ana kısmı, dehşetin ancak yavaş yavaş farkına varan Jonathan ve Mina Harker ve Dr. Seward. Buna karşılık, vampir uzmanı Van Helsing hakkında çok bilgi yok. Stoker, bilgisini dolaylı olarak - başkalarının notları aracılığıyla - ve çok dozlu bir şekilde ortaya koyuyor. 

Viktorya dönemi İngiltere'sinde korku romanlarındaki patlama, zamanın aydınlatıcı hayal kırıklığına karşı bir karşı hareket olarak yorumlanabilir. Drakula'da Stoker, eski ölümsüzler motifini, bilimin batıl inançlara üstün geldiği modern bir topluma yerleştirir. 

Doğaüstü ana karakterine rağmen, Drakula akla övgü dolu bir şarkıdır. Vampir uzmanı Van Helsing'in etrafındaki altı kişilik grup, öncelikle kapsamlı planlama ve ayrıntılı durum analizi yoluyla sayı avında ilerlemeyi başarır. Aksilikler bile bu tezi destekliyor: Bunlar çoğunlukla makul analizdeki keyfi boşluklardan kaynaklanıyor.

Stoker'ın romanı, kadınların ikircikli bir imajını çiziyor. Başlangıçta sevgi dolu bir gelin ve sadık bir eş olarak tanıtılan Mina Harker, yalnızca modern teknolojiyle ilgilenen değil, aynı zamanda özellikle sistematik bir zihne sahip güçlü bir kişiliğe dönüşür. Bununla birlikte, erkek meslektaşlarından defalarca dışlanır. Stoker, bu dışlamanın ölümcül sonuçlarını gösterir, ancak aynı zamanda geleneksel rol modeli çerçevesinde kalır.

Vampirizmin cinsel bileşeni de belirsiz bir şekilde ele alınır. Stoker, dişi vampirlerin baştan çıkarıcı gücünü çok anlamlı bir şekilde tasvir ediyor. Sadece genç Jonathan Harker değil, yaşlı Van Helsing de ayartılma tehlikesiyle karşı karşıya. Ancak nihayetinde, onları uyaran şeyden kaçar veya öldürürler. Vampirizm, Victoria toplumunda bastırılmış şehvetin sembolü olarak da yorumlanabilir.

Kötü bir gücün insanın ruhunu da kanla çaldığı vampir kalıbı, politik, ırkçı ve psikolojik yorumlara yol açmıştır. Drakula, genel olarak yabancıyı, kapitalist ilkeyi veya daha fazlasını somutlaştırabilir. Yorumların çokluğu, Stoker'ın edebi figürünün evrensel karakterini açıkça ortaya koyuyor.

Tarihsel arka plan

Geç Viktorya dönemi

Sözde Viktorya dönemi, Büyük Britanya'da 19. yüzyılı anlatır. Kraliçe Victoria, 1837'den 1901'deki ölümüne kadar tahtı elinde tuttu. Hükümdarlığının sonlarına doğru krallık modern bir sanayi devleti haline gelmişti. Aynı zamanda sınıf sistemine ve sömürgeciliğe hala bağlı olan bir imparatorluk olarak kaldı. Toplumdaki sosyal gerilimler - bir yanda artan yoksulluk ve güçlenen bir işçi hareketi, diğer yanda sınıf kibiri ve muazzam girişimci zenginlik - sembolik figürleri Kraliçe'nin kendisi ve kocası olan geleneksel, dinden ilham alan bir ahlak tarafından abartıldı. Etik idealler ve sosyal görgü kuralları değişmez görünürken, bilim ve felsefe büyük sıçramalar yaptı. 1859'da Charles Darwin, başta dini olanlar olmak üzere sayısız temel varsayıma meydan okuyan Türlerin Kökeni Üzerine çığır açan çalışmasını yayınladı. Bilimsel yöntem, birçok doğrulanamayan inanç biçimine gelişmiş bir alternatif olarak kendini kanıtladı. Eğitim reformları, proletaryanın okul sistemine katılımını giderek daha fazla güvence altına aldı. Artan okuryazarlık ve kitlesel basının ortaya çıkışı bilgi toplumunu destekledi ve popüler edebiyat için yeni bir pazar yarattı.


Dakula'nın ortaya çıkışı

Drakula, yalnızca Bram Stoker'ın en ünlü eseri değil, aynı zamanda yazarın yıllar içinde titizlikle hazırladığı tek eseridir. İlk eskiz 1890'a kadar uzanıyor. O zamanlar romanın “Ölümsüz” olarak adlandırılması gerekiyordu. Kısa bir süre sonra, tarihi bir çalışmada Stoker, Drăculea (ejderhanın oğlu) lakaplı ve zulmüyle ünlü ortaçağ prensi Vlad Tepes'e (Kazıklı Vlad, 1431-1476) rastladı. Stoker, tarihi Vlad hakkında hiçbir ayrıntı bilmeden yeni proje için geleneksel adı ödünç aldı. Araştırmasının diğer yönlerinde daha titizdi. Stoker Doğu Avrupa'ya hiç gitmemiş olsa da Jonathan Harker'ın Transilvanya gezisinin coğrafi detayları gerçek hayattakiyle tamamen aynı. Yazar ayrıca tıbbi, teknik ve hatta dilsel ayrıntıları kapsamlı bir şekilde araştırdı. Vampir figürüne gelince, Stoker  batıl inançlarla ilgili çeşitli çalışmalara başvurdu. Roman karakterinin birçok unsurunu geleneksel atıflardan aldı, diğerleri ise Drakula'nın kendi topraklarında bir tabutta dinlenme ihtiyacı gibi hayal gücünden geldi.

.Ancak Stoker, yalnızca halk geleneklerinden değil, aynı zamanda edebi öncülerden de ilham aldı. John Polidoris The Vampire (1819) ve Sheridan Le Fanus Carmilla (1871) dahil olmak üzere 19. yüzyılda İngiltere'de birkaç başarılı vampir hikayesi ortaya çıkmıştı. Tiyatrolar da 1820'lerde vampir dramalarının modasını görmüştü. Stoker, eserinin sahne versiyonuyla bile flört etti. Drakula, ilk taslağından yedi yıl sonra, Haziran 1897'de 3.000 kopyalık bir baskıyla ortaya çıktı.

Eleştiriler

Stoker'ın kitabına tepkiler karışık. Edebi bir sansasyon olarak hiçbir yerde kaydedilmedi ve 1912'deki ölümüne kadar yazara kayda değer bir gelir getirmedi. Ancak zamanla, unvanı şimdi vampirle eşanlamlı olarak kabul edilen bu klasiğe dönüştü. Roman çoğunlukla serbestçe uyarlansa da, sinema esas olarak popülerl dönemlere göre uyarlandı. Friedrich Wilhelm Murnau'nun 1921 tarihli bir korku senfonisi olan Nosferatu'su ilk film versiyonu olarak kabul ediliyor, ancak yapımcılar başlangıçta kitapla herhangi bir bağlantı kurmak istememişler. 1930'un ilk Hollywood film uyarlamasında, Bela Lugosi Kont'u oynadı ve böylece Drakula'nın ilk etkileyici resmini yarattı. Daha sonra, 1958'de vampiri ilk kez canlandıran ve diğer yedi filmde rol oynayan Christopher Lee unutulmazlar arasına katıldı. Vampir filmi, bazen Stoker'ın romanına atıfta bulunarak bazen de göndermeden, geniş bir korku filmi alt türü haline geldi ve bu da kısa süre sonra Roman Polanski'nin Vampirlerin Dansı (1966) gibi parodilere neden oldu.

Stoker'ın kitabına edebi ilgi ilk olarak 1970'lerde başladı. O zamandan beri, romanın cinsel alt metni özel bir dikkatle analiz edildi. Düzinelerce film versiyonundan sonra, Drakula popüler kültürün bir simgesi haline geldi, ancak çoğu çağdaş vampir artık Kont imajında ​​modellenmedi. Orijinal hikaye sayısız uyarlamalar sırasında giderek daha fazla unutulduğundan, Francis Ford Coppola'nın filmi Bram Stoker's Dracula, 1992'de kitaba sıkı sıkıya bağlı olduğu iddiasıyla ortaya çıktı. Literatürde, Anne Rice'ın romanı Vampirlerin Chronicle'ı (1976'dan beri), türün en ilginç devamı olarak kabul edilir.

Yazar hakkında

Bram Stoker, 8 Kasım 1847'de, bir devlet memuru ailesinin yedi çocuğundan üçüncüsü olarak Dublin yakınlarındaki Clontarf'ta doğdu. Hayatının ilk yedi yılında sayısız hastalıkla boğuştu, tek başına zar zor yürüyebiliyordu ve çoğu zaman yatağa mahkum oldu. Bu sırada annesi ona fantastik hikayeler anlatır. Uzun yatak istirahati, onu erken yaşlardan itibaren büyük hayal gücü olan içine kapalı bir çocuk yapar. Sekiz yaşında, iyileşmeye başlayınca, okula gidebilir ve daha sonra Dublin'deki Trinity College'da  bir atlet olarak ödüller bile kazanabilir. 1870'de Dublin yargısında memur olarak işe başlar. Aynı zamanda Dublin Evening Mail için tiyatro eleştirileri yazıyor ve ilk kısa öykülerini yayınlıyordu. 1876'da olumlu bir eleştiriden sonra tanınmış İngiliz aktör Henry Irving ile tanıştı. İki yıl sonra, Stoker'ın şehrin ünlü güzeli Florence Balcombe ile evlenmesinden kısa bir süre sonra, Irving ondan satın aldığı Londra'daki Lyceum Tiyatrosu'nun yöneticisi olmasını ister. Stoker kabul eder, karısıyla birlikte Londra'ya taşınır ve aktörün 1905'teki ölümüne kadar Irving'in tiyatrosunda yöneticilik görevini sürdürür. Stoker'ın tek çocuğu Noel Irving, 1879 Yılbaşı Gecesi'nde doğdu. 1881'de Stoker'ın ilk kısa öykü kitabı Under the Sunset ve 1890'da ilk romanı The Snake's Pass (her ikisi de tercüme edilmedi) yayınlandı. Aynı zamanda Drakula için hazırlık çalışmalarına başlar. Ama en ünlü kitabı olan bu bile onun yalnız yazarak yaşamasına izin vermez. Irving'in ölümünden sonra, Stoker 1906'da aktörün anılarını bir cilt halinde yayınladı ve ardından 1911'de son romanı Beyaz Solucan İni'ni yayınladı. 20 Nisan 1912'de Londra'da mütevazı koşullarda öldü.

Kaynak: wikipedia, thalia.at, getabstract.com

6 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. What a fantastic review. I read Dracula for the first time a couple of years ago and found the first half to be especially chilling. Definitely a great read.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I like that you find it also interesting. Thanks:)

   Sil
 2. her türlü versiyonunu okudum Dracula efsanesinin bu kitap klasik olması itibari ile favorilerimden biridir..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet hem ilk hem klasik olması özel hale getiriyor Bram Stoker'in Drakula kitabını. Bazı vampir hikayelerini çok vıcık vıcık buluyorum biraz da gizem kalmalı bence hikayede.

   Sil
 3. Alacakaranlık izlemiştim vampirlerle ilgili.Başka da hiç bir yayın ne okudum ne izledim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu ilk olduğu için öncü bir kitap Fırsat bulursan bir şans verebilirsin canım:)

   Sil
Daha yeni Daha eski