En Doğru Sonuçları Veren Blog Analiz Programları


Bir süredir kafamı kurcalayan bir konudan bahsetmek istedim bugün. Alexa değerlerimi farklı bloglarla karşılaştırdığımda, yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu düşündüm. Bunun da nedeni ne derseniz, birçok bloga günlük ziyaretçi ve okunma sayılarını sorduğumda çoğunun benden çok daha az olduğunu öğrendim. Yıllardır yazan kaliteli blogların tabii ki bileğinin hakkı, ancak son derece kalitesiz ve yetersiz içeriği olan blogların bile alexası neredeyse sıfıra inecek. Bu da ister istemez insanda, bir manipülasyon yapılıp yapılmadığı düşüncesini doğuruyor. Evet biliyorum kullandığımız tema, blogun yavaşlığı, hatta wordpress veya blogspot olması da fark yaratıyor ama kafama takıldığı için blogger bilgileri kategorim için araştırdım. Merak etmezsek yanıt bulamayız:)Blog sitelerin her geçen gün artışı ile birlikte arama motorlarında öne çıkma şansları da her geçen gün daha da azalıyor. Bu şekilde ifade edince biraz moral bozucu gibi görünebilir ama yazımızın devamında rekabet şansınızı arttıracak birçok blog analiz aracı ile tanışacaksınız. Bu araçların kullanılması halinde ziyaretçi trafiğini arttırmak ve blog yazarlığından gelir kazanmak mümkün olacaktır.
Google gibi arama motorlarında öne çıkabilmeniz için özgün, kaliteli hem SEO dostu hem de okuyucu odaklı içerikler hazırlamanız kesinlikle ilk kuraldır. Tüm bunları yapmış olmanıza rağmen hala ziyaretçi sayısında yükseliş göremediyseniz muhakkak bir yerlerde hata yapıyorsunuz demektir. Site içi ve site dışı hatalarınızı, eksiklerinizi görmek ya da ileriye dönük hamlelerinizi planlamak için birçok blog analiz aracı ya da programı bulunmaktadır. Ücretli blog analiz programları dışında ücretsiz blog analiz programları da bulunmaktadır. Bu programların büyük çoğunluğu gerçeğe yakın sonuçları ile dikkat çekmektedir. Haydi hep beraber blog analiz programları listemize göz atalım.

Google Analytics

Listemizin ilk sırasında olmayı hak eden blog analiz programı Google Analytics’dir. Ücretsiz olarak web site, wordpress ve bloggerlar için bir çok analizi sunan Google Analytics, bir çok kişi tarafından en çok kullanılan araçlardan biridir. Analytics içerisinde bloğunuz ile ilgili aklınıza gelebilecek her türlü analiz ve raporu bırakın gün gün saatlik bile almanız mümkün.
Google Analytics, sitenize ekleyeceğiniz ufak bir kod ile tüm ziyaretçi trafiğiniz hakkında detaylı bilgilere yer vermektedir. Blog analiz programı içerisinde ziyaretçilerin nereden geldiği, ilk giriş sayfası, çıkış sayfası, organik arama ile gelenlerin arama sorguları izlenebilmektedir. Bunlar dışında blog da yer alan her yazının trafiği, sitede kalma süresi, Google Adsense bağlantısı var ise hangi sayfadan ne kadar reklam geliri elde edildiği bile görülmektedir. Wordpress bloglar ve Blogger için kullanıma uygun tamamen ücretsiz bir analiz aracıdır.
Google Analytics' i zaten yıllardır kullanıyorum ve oldukça faydalı buluyorum ben de.. 


Yandex Metrica

Hızlı bir çıkış yapan Yandex Analiz aracı Yandex Metrica da mutlaka kullanmanızı tavsiye edebileceğimiz bir blog analiz aracıdır. Gerçeğe yakın değerler sunan Yandex metrica da Google Analytics benzeri raporlamalar sunmaktadır. Özellikle Rusya piyasasını hedefleyen blog yazarları için kesinlikle kullanılmasını tavsiye edebileceğimiz ücretsiz blog analiz aracıdır. Yandex metrica da size küçük bir kod vererek bunu websitenize, wordpress veya blogger da eklemenizi istemektedir.

Alexa

Alexa değerleri bugünde popülerliğini koruyor olsa da kolay manipüle edilmesi nedeni ile çok güvenilir veriler sunduğunu söylememiz doğru olmayacaktır. Alexa ile hem dünya hem de yerel olarak Alexa sıralama değeri dışında tahmini ziyaretçi trafik sayısı, sayfa görüntüleme miktarı gibi bilgilere ulaşmak mümkün olabiliyor. Tabii ki tüm bu tahmini veriler tarayıcılarında Alexa toolbar kullanan kullanıcılarının verileri ile sınırlı olduğu için gerçeğe en fazla %30 bir yakınlığa sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu bilgileri öğrenince kafama takılmasının normal olduğunu gördüm. Ne yazık ki blogları değerlendirmeye alan birçok firma alexa' ya bakıyor ve ancak %30 sonucu görebiliyor. 


Übersuggest

Übersuggest ücretsiz ve oldukça basit kullanıma sahip bir blog analiz programı olarak dikkat çekmektedir. Ülke bazında blog ve anahtar kelime analizleri yapılabilmektedir.  Übersuggest’ i çok yönlü olarak kullanmanız mümkündür. Blog sitenizin analizini yapabileceğiniz gibi rakiplerinizin analizini de yapma imkanı bulunmaktadır. Blog ziyaretçi trafiğiniz dışında bu trafiğin hangi anahtar kelimeler üzerinden hangi sayfalara geldiğini izlemeniz mümkün.
Übersuggest ile anahtar kelime araştırması da yapabilirsiniz. Hedeflediğiniz anahtar kelime için aranma hacmi dışında alternatif anahtar kelimeleri de size sunmaktadır. Türkçe desteği olması nedeniyle son dönemlerde tercih edilen blog analiz aracıdır.

Screaming Frog

Ücretsiz blog analiz programları arasında kısıtlı da olsa gerçekleştirdiği analizler neticesinde oldukça popüler olmaya başlayan Screaming Frog, iyi bir analiz programıdır. Screaming Frog programını bilgisayarınıza kurarak kullanmanız gerekmektedir. Tüm işletim sistemleri ile uyumlu çalışan Screaming Frog, ücretsiz versiyonunda 500 URL tarama sınırlaması ile analiz imkanı veriyor. Yıllık bazda 149 Pound ücretlendirme ile sınırsız tarama ve verileri kaydetme gibi ek avantajlar sunulmaktadır. Wordpress bloglar ve Blogger dahil tüm siteler için analiz yapılabilmektedir.


Similarweb

Similarweb ücretsiz kullanım ile 6 aya kadar blog trafiğiniz hakkında bilgilere ulaşabileceğiniz raporlamalar sunmaktadır. Ücretli versiyonunda ise son 2 yıllık ziyaretçi trafik verilerinize ulaşabilir, karşılaştırma yapabilir, wordpress blog ya da blogger sitenizin gelişimini gözlemleyebilirsiniz.

SEMRush

Organik trafik takibi için en başarılı blog analiz programı SEMRush diyebiliriz ama bu programın ciddi bir eksiği olduğunu da söylemeden geçemeyiz. SEMRush da yer alan veriler içerisinde mobil trafik verileri yer almadığı için bu raporlamaların çok doğru sonuçlar verdiğini iddia etmek zor. Ancak detaylı ve profesyonel veriler sunuyor. Yakında mobil verilerinde dahil edileceğini umut ederek listemizde yer vermek istedik.

Ahrefs

Blog analiz programları içerisinde en kapsamlı ve detaylı analizler sunan bir analizdir. Tarayıcı üzerinden kullanabileceğiniz bu analiz aracı gerçek zamanlı verile sunmaktadır. Ücretli bir analiz aracı olan Ahrefs de sadece backlinks analizi ücretsiz verilmektedir. Ahrefs backlinks analizi ile wordpres ve blogger sitenizin aldığı backlinkleri incelemenizi tavsiye ederiz. Aylık 7 Dolar ücret ödeyerek 7 gün tüm özelliklerini ücretsiz deneyebilirsiniz.

Moz Pro

Wordpress ve blogger sahibi blog yazarlarını en üst noktaya taşıyabilecek en kapsamlı teknik analiz sunan ama ücretli blog analiz aracı Moz Pro' dur. 30 Günlük deneme sürümünü kullanarak test etme şansınız bulunmaktadır.
Benim bulabildiğim bilgiler bunlar. Dileyelim ki günün birinde bloglar içeriğine bakılarak değerlendirilsin. Böylelikle hırsız blogların da devamlılığı kalmaz.

Bunlar da ilginizi çekebilir:


43 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Ben bir kaç alexaya bakıp sayıları anlamdiramamistim sonra da bıraktım ama senin yazdıklarını deneyeceğim bugün belki daha iyi anlarim

  YanıtlaSil
 2. Alexa'ya kayıt olmak aynı zamanda trafiğe de olumlu katkı sağlıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alexa ücretli olduğu için tercih etmedim. Ancak analizlere bakıyorum ücretsiz olan.

   Sil
 3. Selam.
  Teşekkürler yazı için. Ara ara bende bakıyorum analizlere ama bloğun kendi analiz kısmından. Sonuçta burayı çok seviyorum ve okunsun da isterim yazılarım.
  İyi haftalar 😊

  YanıtlaSil
 4. Güzel bilgiler vermişsin canım ben çok bilmeden kullanıyordum bunları. Alexa ve google analitik kullanıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu ara Moz' dan da bakmaya başladım alexadan daha detaylı. Alexa tam olarak gerçek sonuç vermiyor diye düşünüyorum.

   Sil
 5. Neden gerçeğe yakın hepsi?
  Demek istediğim gerçek verilere ulaşmak neden mümkün değil bunu da ben anlamıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çünkü sanırım hepsi de manipulasyona açık. Aslında bir okur gözüyle bakarsam benim açımdan hiçbirinin önemi yok. Bir blogun yazılarını seviyorsam, okumaya değerse o blog benim gözümde iyidir.
   Ancak tabii biz kendimizi kontrol için ve firmalar blogları kontrol için kullanıyorlar. Blogların değerinin içine girip inceleyerek, yazı kalitesine bakarak ölçülmesini dilerdim.

   Sil
 6. ben sadece google analytics kullanıyorum. zor bela öğrendim bunu da blogda 5 yıl bittikten sonra. senin sayende öğrenmiştim teşekkürler tekrardan Derya abla=) bu tip site işlerinden anlamam ama verileri görmek iyi oluyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kendimizi de sınamış oluyoruz, hangi yazılarımız çok okunuyor, kimler ziyaret ediyor gibi. Tabii herkes bakmak zorunda değil ama ben çok meraklı bir insanım :)

   Sil
 7. Google analitik dışındaki isimleri hiç duymamıştım teşekkürler bilgilendirici paylaşım için 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim, faydalı olmasını dilerim :)

   Sil
 8. benim de bloğumda yaşadığım sıkıntıdan sonra okunma sayım çok ciddi oranda düştü ve hala toparlayamadım..Sanıyorum düzenleme ile ilgili sıkıntı da var.Ama maalesef ki bloğu düzenleme işini bir türlü çözemedim anlamıyorum hiç bu konudan:))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bazı detaylar var düzenleme konusunda da, zaman alan işler bana özelden yazarsan sana birini tavsiye edebilirim :)

   Sil
 9. hiçbirini kullanmadım ama bi bakayım piki saol. görüntülenme sayım yüksek değil ama blogum, türkiye ve dünyada her zaman ilk yüzde 5 içinde bazen ilk yüzde 2, 3 içinde gözüküyo. yani sadece bloglar değil, tüm web siteleri içinde. blog arkadaşlarım arada bakıp sölüyolar bana. sanırım tıklanma ile ilgili değil de, yıllardır çok aktif olduğu için bence, hergün yazıyom, hergün geliyo yorum filan, çok intaraktif blog. bi de blogumun değeri filan varmış, beş on bin dolar filan yaniii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yıllar geçtikçe blogların değeri artıyor bu doğru. Senin blogun da çok interaktif ve Google bu durumları takip edebiliyor :)

   Sil
 10. Birkaç kez bakıp sonra bırakmıştım ben de. Yazınızı okuyunca tekrar bakayım diye düşündüm. Bilgilendirmeniz için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim faydalı olmasını dilerim :)

   Sil
 11. alexa bir ara çok popülerdi ama Türkiye'de kaale alan kimse yok onu ne yazık ki..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet paralı olduktan sonra insanlar uzak durdu her ay para vermek pek cazip değil. Google analytics daha fazla detay gösteriyor.

   Sil
 12. Ben analitik, moz ve übersuggest kullanıyorum, analizlere göre bloğuma dokunuşlar yaparım. Alexa da var ama kolay manipüle edildiği ve eskisi gibi güvenilmediği için skorlarına pek önem vermiyorum. Çok güzel bir çalışma olmuş, teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet alexa manipulasyona açık. Moz' la yeni yeni tanıştım ama memnunum. Blog domain değerlerini de vermesi avantaj. Übersuggest' i denemedim hiç. Yazımı beğenmene sevindim :)

   Sil
 13. Google Analytics kullanıyorum genel olarak ben de...

  YanıtlaSil
 14. Analytics kullanıyorum bende ama diğer önerilerde güzelmiş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merak ettim araştırdım, aslında sadece analytics bile yeterli :)

   Sil
 15. Ben de Google Analytics kullanıyorum ama diğer programları merak ettim aslında kesinlikle bakacağım .
  Çok değerli bilgiler bunlar benim için teşekkür ederim canım 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Faydalı bulmana sevindim canım. Bloglarımıza o kadar çok emek veriyoruz ki, her detayını öğrenmemiz de önemli diye düşünüyorum :)

   Sil
 16. Sanırım bir tek Google Analytics,e bakıyorum ve diğer uygulamalardan hiç haberim yok. Sanırım beceremem de. Bir gün belki senden yardım isteyebilirim Derya'cığım. Zira sana güvenim sonsuz. Ama sonra 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii bildiğim bir konuysa severek yardımcı olurum. Haklısınız, geçmişte fazlasıyla güvenimizi suistimal edenler ve zarar vermeye çalışanlar oldu. Biraz da bu yüzden öğrenmek zorunda kalıyoruz bu detayları.

   Sil
 17. Yine faydalı bir yazı daha. Bende Google analytics ve Alexa kullanıyorum. Ama hala bu işlerden pek anlamıyorum maalesef.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Analytics'i %100 kullanıyorum diyemem ama potansiyelinden faydalanmak lazım.

   Sil
 18. Çok faydalı oldu bu yazı benim için :) Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 19. Şekercim bilgilendirme süper .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blog analiz programları ile ilgili bilgileri beğenmene sevindim canım :)

   Sil
 20. Bilmediğim birkaç site var belirttiklerinden . Onları da bir deneyeyim bakalım sonuç ne gösterecek :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kolay gelsin canım faydalı olmasını dilerim :)

   Sil
 21. Blog analiz raporuna genelde analyticsden bakıyordum diğer önerileri de bakmak lazım biz blog yazarları için faydalı bir paylaşım olmuş teşekkürler Derya hanım.

  YanıtlaSil
 22. Google analitik kullanıyorum ben de fakat kurulumda eksik bıraktığım birşeyler var gibi geliyor bana😇😇

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski