Die Nibelungen - Michael Köhlmeier - Kitap Tavsiyesi


Bugün size tanıtacağım kitap Michael Köhlmeier' den, Die Nibelungen. Her zevke göre bir kitap olmayabilir. Oğlum Ada, Almanca ve İngilizce' de ileri seviye sınıfına gidiyor. Burada derslerde okumaları için verdikleri kitapları ben de evde severek okuyorum.
Die Nibelungen bir destan. Yüzyıllardan beri dilden dilen anlatılarak günümüze gelmiş bu destanı, Michael Köhlmeier, kitaplaştırmış. Cinayet romanlarına hayranlığım artık biliniyor ama masalsı, destansı hikayeleri ve tarihi romanları da çok seviyorum.


Michael Köhlmeier, Batı'nın bu klasik destanını yeniden anlatıyor. Eşsiz bir şekilde, ejderha avcısı Jung-Siegfried, güzel Kriemhild ve Burgundya krallarının mahkemesini hayata döndürüyor, entrika, pusu, intikam ve cinayeti o kadar etkileyici bir şekilde anlatıyor ki, çok çağdaş bir hikaye haline geliyor.
Ejderha avcısı Siegfried, ünlü kötü adam Hagen von Tronje, kraliçe Kriemhild ve Nibelungen destanından diğer tanınmış karakterler hakkında, Avusturya destanı olan Nibelungen özetle şöyle:
Sarışın, kaslı ama özellikle zeki olmayan bir genç olan Sigfried'in etrafına söyleyecek çok şeyi yok. Azalmış IQ'suna rağmen, cesareti ve  kas kuvveti ile, bir şekilde ejderha avcısı olarak bir isim yapmayı başarıyor.


Ejderhayı öldürdüğü, hazinesi ve Sigi'nin kanında yıkandığı gerçeği, onu biraz sinir bozucu olsa da ölümsüz bir kahraman yapar.
Güzel prenses Kriemhilde ile evlenmeyi kafasına koyar. Hikayenin kötü kahramanı Hagen von Tronje , Hagen, Siegfried'in çok ötesinde bir karizmaya sahip. Sonuçta entrikacı ve sinsi yapısı ile tüm kahramanların kaderini değiştirmeyi başarır.

Michael Köhlmeier kimdir?


Konstanz Gölü'nde 1949'da doğan Michael Köhlmeier, Hohenems / Vorarlberg ve Viyana'da yaşıyor. Avusturyalı en çok satan yazar Manès-Sperber Ödülü, Anton Wildgans Ödülü, Grimmelshausen Ödülü, 2017 Konrad-Adenauer-Stiftung Edebiyat Ödülü ve Marie Luise Kaschnitz Ödülü de dahil olmak üzere sayısız ödül aldı. 2019 Ferdinand Berger Ödülü de aldığı ödüller arasında.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Düğümlere Üfleyen Kadınlar
Es Wird Zeit - Kitap Tavsiyesi

4 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

Daha yeni Daha eski