Siz Hitap Şeklinden Sen' e Ne Zaman Geçmeli? Siz Mi, Sen Mi?

Sanırım ben çok yaşlandım günümüz dünyası için:) Yine ne oldu, neye kızdın diyeceksiniz. Hemen anlatayım.
Özellikle internet iletişiminde birbirini tanımayan insanların kolayca Sen hitap şeklini benimsediği dikkatimi çekiyor. Hem de karşısındaki insanın iznini almadan.

insanlar arası hitap şekilleri

Ben yapı olarak samimi, ancak iletişimde de bazı kurallara bağlı bir insanım. Tanımadığım insanlara yaşı ne olursa olsun hemen sen diyemediğim gibi, bana da belirli bir samimiyet seviyesine ulaşmadan veya iznimi almadan Sen diye hitap edilmesinden hiç ama hiç hoşlanmıyorum. Ayrıca da bunu saygısızlık olarak görüyorum. Hem de ben siz demeye devam ediyorsam ve ısrarla bu görmezden geliniyorsa...
Avusturya' da prensip olarak (istisnalar her ülkede vardır), bir süre iletişim içinde olan insanlar : 'Birbirimize sen diye hitap edebilir miyiz?' veya 'Sen diyebilir miyim?' diye sorarlar. Karşıdaki insan siz şeklinde hitap edilmek isterse de buna saygı gösterirler.
Diyeceksiniz ki bunda ne var? Sen, belirli bir samimiyeti bir yakınlığı gösterir. Ailen, eşin dostun, sen diyebilir çünkü ikili ilişkiniz buna izin verecek samimiyettedir.
Belirli bir mesafede olduğun insanlar, mesleki olarak iletişimde olduğun insanlar arasında ise Siz hitap şeklini kullanmak bir saygı belirtisi ve mesafeyi korumaktır.
Yine aynı cinsiyette olan insanlar arasında daha çabuk sizden sene geçilebilirken, yaş unsuru da belirleyicidir. Henüz çok da uzak olmayan bir geçmişte Siz demesek bile hanım, bey, abi, abla diye hitap ederdik bizden büyük insanlara. Yaşça oldukça genç olanlara sadece daha yaşlı olanlar Sen derdi. Hangi ara bu toplum içindeki nezaket kuralları unutuldu bilemiyorum.


Örneğin sosyal medyada ilk kez yazıyor bir şey soracak. Online mısın? Orda mısın? Derya !!!  Karşısındaki insanın kaç yaşında olduğunu veya bu samimiyete sıcak bakıp bakmayacağını bilmeden yapılan bu davranış ya hiç yanıt vermememe, ya da ters bir yanıt vermeme neden oluyor.
Hem blog hayatımdaki hem daha önceki iş hayatımda edindiğim tecrübelerden bu tarz insanlarla sonradan sorun yaşadığım oldu. Bu kadar basit bir saygı kuralına uyamayan insan, iş ahlakına da uyamaz. Samimi konulursam işimi yaptırırım diye düşünüyor kimi insan da. Veya bir iş verdim bu insanın da sahibiyim psikolojisine giriyor.
Bir de sinir olduğum bir şey gecenin bir yarısı yazıp, yanıt alamayınca ardından arka arkaya mesaj yazanlar veya daha da ileriye gidip sesli konuşma yapmaya çalışanlar. Nereyi arıyorsun kardeşim? Evde hasta mı var, çoluk çocuk mu uyuyor? Ayrıca gecenin bir yarısı evimde internet var diye her gelen mesaja yanıt vermek zorunda mıyım?
Bilmiyorum sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Ben mi fazla kuralcıyım? Bu olayı aşırı mı büyütüyorum? Yoksa internet çıktı mertlik bozuldu mu:(

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Eşinizle Aynı İşyerinde Çalışmak İster Misiniz?
Yardım Ederken İnsanları Bunaltıyor Muyuz?
Senin Masal Ülken Neresi?

40 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Bence çok doğru burada yazılanlar. Bu durum ne yazık ki benim dikkatimi çekiyor. Saygılı olmanın adı resmiyet degil yalnızca saygılı olmaktır. Bunu anlamak, idrak etmek neden bu kadar zor bilmiyorum.

  Aslında bu cevap alamayınca aramak, bildirim oluşturmak için arka arkaya yazmak psikolojik bir baskı bence. Ki bu durumda cevap alamamak ya da "bu saatte bu hiddetle yazdın ancak cevap vermeyeceğim" gibi sert bir cevap çok yerinde olur diye düşünüyorum. Çünkü gerçekten irrite edici.

  Mesela bazen bana yorumlar geliyor. Hiç tanımıyorum. İlk kez takip etmiş yorum bırakıyor, ya sen ne güzel yazmışsın maşallah kız sana"
  Yorum aynen bu.
  Buna ne diyeyim? Ay sağ ol kız mı diyeyim? Vallahi yayınlamadım bile. Tabi fi tarihi bir olay ama unutmam.

  Velhasıl çok yerinde bir yazı olmuş... :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmene sevindim canım. Bir de yeri gelmişken uzun zaman önce bu şekilde saygısızca ulaşmaya çalışan ve tepki verdiğim biri, pardon profilinde modern görünüyorsun ondan yazdım dedi. Benim açık veya kapalı olmam, modern olup olmamam bu şekilde saygısızlığı haklı mı çıkarır? Çok üzücü bu çağda hala böyle taşkafalı düşünen erkekler olması 😠

   Sil
 2. İncelikleri unutuyoruz ne yazık ki.

  YanıtlaSil
 3. yeni tanıdığım herkes sizdir benim için..

  YanıtlaSil
 4. Ben de pek hoşlanmıyorum yazdıklarınızdan. Saygılı davranmak bu kadar mı zor? Zamanla daha samimi diyaloglara geçilebilir diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunu da ilişkilerin aldığı samimiyet ve zaman gösterir.

   Sil
 5. Çok doğru ve haklı bir paylaşım olmuş. Emeğinize sağlık öncelikle. Bende yeni tanıştığım herkes için siz'i yakın olduğumu düşündüğüm arkadaşlarımla da sen'i kullanıyorum. Bazen de gelen yorumların yazılış tarzına göre cevap veriyorum. En çok zorlandığım konu bu yüzden yorum yazmak zaten.. "Sen mi demeliyim yoksa siz mi demeliyim?" "Ama sürekli yorumlaştığım yada konuştuğum birisi bu; siz dersem alınır mı, sen dersem yanlış mı olur?" diye düşünüyorum sürekli. En sonunda saygılı ama sevgi dolu bir yorumda karar kılıyorum bende.. Ama sürekli yazılması, rahatsız edilmek kötü olmuş. Anlayabiliyorum sizi.. İnsan ilişkileri o kadar zorlaştı ki artık.. Ne diyeyim bilemedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sadece yorumla da sınırlı değil aslında. Hayatın her alanında var bu saygısızlık.

   Sil
 6. Saygı çerçevesinde olmalı hitap şekilleri ben Derya hanım demeyi tercih ederim size bazen yanlışlıkla Derya dediğimde oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siz her zaman naziksiniz. Sonuçta epeydir tanıdığım bir blog yazarı arkadaşımsınız. Teşekkürler ince düşünceniz için ☺️

   Sil
 7. insanlara izin verdiğimiz kadar hayatımızdalar sonuçta ama sinirlenmeyin mümkünse, bazen birkaç söz #+%'- geçmiyor değil aklımdan bu gibi durumlarda tabii benim ama... haklısınız

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsanlarla bir ölçüye kadar iletişimde olmak zorundayız. Maalesef arada nasıl davranacağını bilemeyenler çıkıyor.

   Sil
 8. ince konu ama takma yaa daha rahat edersin kiiii :)

  YanıtlaSil
 9. Y kuşağı getirdi sanki bunu biraz... onlarda çok fazla siz yok

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türkiye'de var bu sanırım. Avusturya' da gençler son derece saygılı, hele belirli bir yaşın üstünde zaten dikkat ediyorlar nezaket kurallarına.

   Sil
 10. Ben de bu konuya çok takılıyorum. Yeni tanıştığım herkese siz diye hitap ederim. Karşıdan da aynı düşünceli davranışı bekliyorum ama daha bugün benden yaşça küçük birinin sanki yaşıtıymış gibi konuşması beni rahatsız etti. Üstüne yazınızı görünce yalnız değilmişim demek ki dedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef herkesi yçnlendiremiyoruz nezaketli davranmaya. Ama dile getirip uyardıkça belki öğrenirler.

   Sil
 11. Nezaket önemlidir her zaman.Sosyal medyada ipin ucu kaçık biraz.Birbirini görmediği için her şekilde yazabiliyorlar.

  YanıtlaSil
 12. İletişimde belli kuralların olması gerektiğine inanıyorum bende. Sen-siz ikisinin de yeri zamanı var. Bir nedenden Devrim'in (eşimin) telefonunu açmam gerekse "Devrim bey şu an müsait değil" falan derim. Sonuçta onu arayan kişinin konumunu bilemem.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ben de eşim için o şekilde açarım. Bu kurallar değişmemeli. Modernleşmenin yolu saygısızlaşmaktan geçmemeli.

   Sil
 13. Yeni işimde personelden birisi adımla hitap etmeye kalktı. Artık nasıl baktıysam sonuna hanım ekledi. Pardon ama bu samimiyet nereden geliyor diye sorarlar adama.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Açık açık belirtmek ve uyarmak gerekiyor. Kimisi anlıyor kimisi anlamaktan aciz.

   Sil
 14. Unuttuk bu ayrıntıları maalesef :\

  YanıtlaSil
 15. Kesinlikle sana katılıyorum canım. Sosyal medyada nette nasıl konuşulur daha doğrusu nasıl iletişim kurulur bilmiyorlar ya da bilmek işlerine gelmiyor . Örneğin instagramda DM atarken telefonla konuşur gibi " merhaba " yazıp bırakıyorlar . Karşıdan telefondaki gibi ses gelmesini bekliyorlar sanırım . Ne söylenmek isteniyorsa yazılır ve cevap beklenir . BEn bu şekilde yazanları direk siliyorum . Uğraşamam .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet buna çok sinirleniyorum. MErhaba diyor devamı yok. Sanki elimizde telefon bekliyoruz. Ben de siliyorum artık.

   Sil
 16. Çok haklısınız, mesela hiç tanımadığım birileri bana Gülhan'ı geçtim Gülo diye hitap ediyor. O zaman ben de kızıyorum. :) Yo kesinlikle abartmıyorsunuz bence. İncelik ve nezaket iyidir. Bende de bunun tam aksine siz ve hanım, bey demeyi bırakamama hali var :) Ben de bu konuda biraz gelişmeliyim diye düşünüyorum amma alışkanlık işte. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yanş karşımdakinin yaşı nedir, nasıl bir insandır düşünmeden laubali olmaya çalışıyorlar. Bir de kızdığım bunu samimi olayım da işimi yaptırırım tavrıyla yapanlar. Bu da bende ters tepiyor.

   Sil
 17. Zaman zaman benim de rahatsız olduğum bir konudur. Neyse ki çok ender oluyor. Onların, çok genç ve deneyimsiz olduklarını düşünüyorum. Kendi üslubumca cevap vermeye çalışıyorum. Onların zamana ihtiyaçları var. Her şey yoluna girer. Sevgilerimle, esen kalın...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım dediğiniz gibi olur. Sevgiler:)

   Sil
 18. Sen ve siz olayına takılan tek ben olmadığıma o kadar sevindim ki !!! Sinif ayrımı mi yapıyorsun diyorlar bana bir de itiraz edince.. ne ilgisi var sen kimsin ki bana sen diyorsun.. ben siz diye hitap etmeme rağmen ısrarla sen ,Tubacim şeklinde hitap etmeye çalışan bir hastama siz benim arkadaşım değilsiniz aileden birisi de değilsiniz sen demeye hakkınız yok yerinizi bilin demek zorunda kalmıştım bir keresinde ..çünkü gerçekten çok rahatsız olmuştum .. ben de benim sinirlarima ben izin verdiğim ölçüde girilmesinden yanayım...ben, benden yaşça küçük olsa bile karşındakine siz diyebiliyorsam karsimdakinden de bekliyorum..bu yanlışsa ben de zamana ayak uyduramayanlardanim demektir..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zamanla çok da ilgisi yok bence. İçinde bulunduğumuz teknolojik çağ, mı desem, yetiltirilme tarzı mı, bilemiyorum artık. Ama bildiğim bir şey varsa ben bunu kabullenemiyorum.

   Sil
 19. Özrü kabahatinden büyük derler ya, o hesap olmuş sonradan "modern görünüyordun" demesi. Var böyle insanlar ama son yıllarda herşey farklılaşmaya başladı zaten.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef. İnsanlar artık çok farklılaştı. Kibarlık mumla aranan bir meziyet oldu.

   Sil
 20. Araya mesafeyi koymayıp sen e izin verirsen hemen su istimal ediliyor. En iyisi mesafeli olmak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mesafeyi korumak en iyisi bence de. İnsanlar çok çabuk yüzsüzleşiyor.

   Sil
Daha yeni Daha eski