Yardım Ederken İnsanları Bunaltıyormuyuz?


Hepimiz zaman zaman eşe, dosta, yakınlarımıza yardımı dokunacak jestler yaparız. Yardım demek de istemiyorum, çünkü bu ufak tefek jestler gerçekten herkesin yapabileceği şeyler. Yardım demek sanki çok büyük bir önem kazandırıyor gibi oluyor. Biz jest diyelim :) Bu jestler hem karşı tarafı, hem de bizi mutlu eder. İnsanlara yardımcı olmak, garip bir şekilde mutluluk veren bir olay.
Kimi zaman komşunun bir işini halletmek veya yardımcı olmak, bir dosta bilmediği bir konuda bilgi vermek, yakınlarımıza küçük sürprizler yapmak... Hepimiz bunları yapmak için emek verip, zaman ayırıyoruz.
Blog dünyasında da az mı destekleşiyor insanlar? Bence çok güzel bir destek sistemi var aramızda. Bazı arkadaşlar bize bilgi veriyor, bazılarına da biz. Hepimizin elinden gelen farklı şeyler var. Bazen yazılarımız konusunda bile fikir alabiliyoruz. Veya bir sosyal yardım projesini duyurmaya çalışıyoruz. Elimizden geliyorsa neden yapmayalım? Ben özellikle de sevdiğim bir yakınım, bir arkadaşımsa bundan hiç sıkıntı duymam. Farklı bilgilere sahip insanlar birbirini tamamlayabilir ve bundan iki taraf da kazançlı çıkar.

Buraya kadar herşey iyi güzel. Bir de bu işin karanlık bir yanı var. Kimi insan bu jestleri yapar ve unutur, kimi insan biriktirir. Günü gelince de başınıza kakar ben sana bunu yaptım, şunu yaptım diye. Hepimiz insanız ve kendimize göre inandığımız doğrularımız, farklı fikirlerimiz var. Bu tarz insanlar yaptıkları iyiliğin karşılığını bekleyerek, onlarla her konuda hemfikir olmanızı, hatta zaman zaman gruplaşma tarzı saçma davranışlar talep eder. Çoğumuz karşılaşmışızdır böyle insanlarla. İstediklerini yapmayınca da vefasız ve nankör damgası yersiniz. Oysa ki iyiliğin karşılığı bir teşekkürse, kimsenin kendisine yapılan bir güzelliği teşekkürsüz bırakacağını sanmıyorum. Ancak bunun devamını beklemek, artık verginin vergisini ödemek gibi olur. İyilik yapıyoruz diye insanları bunaltmaya hiç hakkımız yok. Tabii ki yapılan iyiliği unutun demiyorum ama bunu başka olaylarla da ilişkilendirmek, sadece size yapılan iyiliğe bağlı olarak doğru bildiğiniz bir şeyden vazgeçmek de bana doğru gelmiyor. Benden bu beklenti içine giren insanlardan soğurum ve mesafe koyma ihtiyacı hissederim.

İlginizi Çekebilir : İç Dökmelerim Ve Bloglardan Haberler

Ben karşılık beklemem ve gerçekten unuturum bile yapılanı. O jest yapıldığı anda değerlidir, ömür boyu onu cebimde taşıyıp o insanı bunaltmanın hiç gereğini duymam. Sadece sinirlendiğim bir konu var zaman zaman blog dünyasında başıma gelen.
Soru sormak veya yardım almak isteyen bazı blogger arkadaşlar önce heryerden beni takip edip, yardım aldıktan sonra takipten çıkıyor. Bunu çok saçma buluyorum. Ben zaten soru karşılığında takip talep etmiyorum ki...  Takip edeceksen istediğin için et. Önce edip sonra çıkmak da çok saçma oluyor. Bunun dışında da kızdığım bir konu yok. Yani yardım aldınız diye ne benim kulum kölemsiniz, ne de esirim. Blogda yazdığım yeni bloglar yazılarına teşekkür bile etmeyen arkadaşlar oluyor ama ben zaten o bölümü bir karşılık bekleyerek hazırlamıyorum. Yapmak zorunda da değilim. İstediğim için yapıyorsam sorun yok.
İşte böyle dostlarım. Benim bu konudaki düşüncelerim bunlar. Siz ne düşünüyorsunuz yapılan iyiliğin biriktirilmesi konusunda?

28 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Seni gayet iyi anladığımı sanıyorum Derya. Abartılı ve beklentiye ya da övülme ihtiyacına kadar uzanan yardım, alanı mutlaka sıkıyor. Bir de iki kişinin arasında kalmayan, etrafa şikayetlenmeye varan yardımlar, işte bunlar bir ara dışarıdan bile beni sıktı. Kişiyi engellemekten başka çare bulamadım.
  Şurada; saygı içinde iletişim kurmamız gerekirken, saçmasapan göndermelere, alınganlıklara ne gerek var allahaşkına. Çok tadım kaçıyor bazen. Zaten düzenli paylaşım yapanlar gittikçe azaldı. Bu yaşıma rağmen başladığım hiçbir işi yarım bırakmadım, bunu da bırakmayacağım Allah'ın izniyle.
  Haklısın yerden göğe diyorum. Sevgiler canım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olgun olamadigimizdan oluyor sanirim. Bizler de insaniz sonucta ters düstügümüz durumlar olmasi normal ama bunu olgunlukla idare edemiyor herkes 😊

   Sil
 2. Evvela iyiliğin tanımı konusunda anlaşalım. İyilik, hiçbir karşılık beklemeksizin yapılan yardıma denir. Ancak, en azından benim tanıdığım insanların çoğu böyle düşünmüyorlar. Yaptıkları bir yardımın karşılığını bekliyorlar. Ne yazık ki durum bu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cok haklisiniz karsilik bekleniyor taa bastan. O zaman da yardim olmuyor.

   Sil
 3. Bir ara basında çıkmıştı.Komşusunun kızına düğünde çeyrek takan kadın,kendi oğlu evlenmeyince taktığı çeyrek altını geri istemişti.Karşılık bekleyerek yapılan iyilikler bana bu olayı hatırlatıyor.

  YanıtlaSil
 4. Karşılık bekleyerek yapılan yardım, yardım olmaktan çıkıyor. Çıkara dönüşüyor.

  YanıtlaSil
 5. Bir iyilik yapacaksak karşılık beklemeden yapmalıyız. Bize iyilik yapanlarda bizden karşılık beklememeli. En güzel olan ve insanı mutlu eden davranış budur herhalde. Güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık. Sevgiler 😊 💙

  YanıtlaSil
 6. Ne demişler ,iyilik yap denize at.Ama tabi karşılık bekleyen tipler çoktur hayatta.Onlarınkine iyilik denmez zaten başka bir şey o.

  YanıtlaSil
 7. Bir deyim vardır türkçede "gebe kalmak" . Birisinden iyilik isteyeceği zaman insanlar "aman şimdi gebe kalmaya gerek yok istemeyelim" derler. Yanı genelde insanlar karşılık beklerler iyiliklerine ve hatta zorunda hissettirirler. Çok şükür ki bende senin gibi beklentilerimi ehlillestirdim. Çok rahat ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet kendi isini yapmayi ögreniyorsun gebe kalmamak adina 😂

   Sil
 8. Sanırım karşı taraf istemediği zaman yapılan yardımlar insanı biraz borçlu bırakıyor, karşıdakini de daha beklentili bir duruma sokuyor. Bu yüzden ben talep etmeden bir adım atmam, ona özgürlük alanı bırakmayı tercih ederim. Kendim de böyleyim zaten, istersen sorarım.

  Blog alemindeki olay bambaşka tabii. Sanırım karakterlerimiz de ister istemez yansıyor buraya.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii blog aleminde de günlük hayatta da her cesit insan var 😊

   Sil
 9. Wow, was für wundervolle Bilder, endlich kann man die Natur wieder bestaunen. LG Romy

  YanıtlaSil
 10. İyilik yapıp unutmak en iyisi, gerçekten de bazı insanlar sonra karşılığını almak için iyilik yapıyorlar ,bu hiç hoş olmuyor.Güzel bir yazıydı emeğine sağlık 😊

  YanıtlaSil
 11. O zaman gerçek bir yardım olmuyor.Beklentili bir çıkar ilişkisi oluyor.Takipten çıkanlara hiç bakmıyorum.Herkesin yolu açık olsun :) Teşekkürler Deryacığım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Istemeyen ciksin tabii ki biz bize yeteriz 😍

   Sil
 12. En güzel iyilik karşılıksız,beklenti içinde olmadan yapılan iyiliktir.Yapılan küçük jestleri karşılıksız bırakmamak nezakettendir ama bu nezaketi gösteremiyorsa insanlar o da kişilikle ilgilidir...bence.

  YanıtlaSil
 13. Maalesef her şeyde yaptığımız gibi bu işlerde de suyunu çıkarmakta üzerimize yok :(

  YanıtlaSil
 14. menfaat sağlamak uğruna yapılan şeyin adı yardım olmaz bence ...

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski