8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün Düşündürdükleri

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kadınların elde ettikleri (?) haklar için kutlanan sembolik bir gündür. 100 yıldan fazla bir süredir var olan Dünya Kadınlar Günü, geçmişte kadınların haklarını elde edebilmek için verdikleri mücadeleyi anmak için kutlanmaya başlanmıştır.
8 Mart kadınlar için özel bir gün, çünkü genellikle "Dünya Kadınlar Günü" olarak da adlandırılan Dünya Kadınlar Günü, kadınlar ve erkekler arasındaki eşitliğin sembolüdür. 100 yıldır kutlanan Birleşmiş Milletler tarafından uluslararası bir gün olarak tanımlanan bu gün için dünyanın her yerinde gösteriler yapılmaktadır. Biliyorum son yıllarda özellikle ülkemizde kadınların yaşadıkları düşünülünce kadınların haklarını elde ettikleri bir günü kutlamak komik geliyor. Bir adım ileri iki adım geri şeklinde ilerlemeye çalışıyoruz. Hayatın her alanında yaşam tarzımız, giyim tarzımız, inancımız veya inançsızlığımız yüzünden dışlanma ve baskıya maruz kalıyoruz.Kadınların hakları için verdikleri savaşı en güzel anlatan filmlerden biri olan Suffragette yazım için tıklayın. 


Oy kullanma hakkı, çalışılan işte eşit haklar ve eşit ücretler, bireysel eşitlik hep savaşarak kazanmamız gereken haklarımız. Nedense erkekler bu haklar için hiç savaşmadı otomatikman elde etmenin rahatlığı içinde yaşayıp gidiyorlar.

Ancak, ilk Dünya Kadınlar Günü'nden günümüze kadar çok adım atışmış olmasına rağmen, dünyada  tamamen eşit muameleden söz edilemesi için daha çooook fırın ekmek yenmesi gerekiyor. Örneğin, şirketlerin kadın patronlardan çok daha fazla erkek patronları var. Ayrıca, kadınlar aynı işi yapsalar bile erkeklerden ortalama olarak daha az kazanıyorlar. Sadece çalışma hayatında değil, özel yaşamda da kadınlar bireysel haklarını elde etmiş durumda değiller. Bu sadece bizim ülkemizde böyle diyemeyiz, inanın uygar geçinen ülkelerde bile haklar eşit değil. Ne bireysel ne mesleki alanda.
Yine de kadını kurtaracak kişi kendisidir. Çocuklarını adil insanlar olarak yetiştirecek olan da kadındır. Hepimiz emekçiyiz, hemipiz mücadeleciyiz. Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun !!!

Kadınlar Günü'nde Kadınlara Alınabilecek En Güzel Hediyeler


19 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Ne güzel söylemişsin "kadını kurtaracak kişi kendisidir". Öpüyorum seni 😊🌷🤚

  YanıtlaSil
 2. Ne güzel yazmışsın yüreğine gönlüne sağlık canım benim sevgiler ...

  YanıtlaSil
 3. Congratulations, Deria! Today in Russia we celebrate Women's Day too.

  YanıtlaSil
 4. yılda 1 hatırlanıp sonra unutulmaması gerekir inancındayım bazı günlerin, kutlama yapmak ayrı tabii, sadece keşke yılda 1 bile hatırlanabilse kadınların ve insanlığın değerleri ülkemizde ve dünyada

  YanıtlaSil
 5. Selamlar, Dünya Kadınlar Günün kutlu olsun, güzel bir yazıydı teşekkürler. İstanbul'da bazı etkinlikler valiliğin engellemesiyle karşılaştı. Yollar kapatıldı. Günü kutlamak isteyenlere engel olundu. Ama telefonla ya da internetten kutlama yapmamız serbest bu da bir şeydir :)

  YanıtlaSil
 6. Dünya Kadınlar gününe özel böyle güzel bir yazı ile karşılaşmak beni çok mutlu. Gönlüne sağlık canım.

  YanıtlaSil
 7. 8 Mart Dünya Kadınlar günü eşitlik kavramının sembolü elbette ama bunu uygulamaya ne kadar geçirebiliyor insanlar tartışılır. Açıkçası bu tür günler benim nazarımda hiçbir şey ifade etmiyor. Yalnızca göstermelik olarak kutlanan ve biraz da çiçek satışını arttıran günler sanki. :) Bugünün içerdiği anlamların gerçekten hayata geçirildiği bir dünya diliyorum.

  YanıtlaSil
 8. Çok güzel bir yazı olmuş deryacım emeğine sağlık. Kadın hakları konusunda daha kat etmemiz gerek çok yol var bence 😟

  YanıtlaSil
 9. Sadece bir gün hatırlamak , ekonomiyi canlandırmak için alışverişe yönlendirme benim için olumsuz durumlar. Bir gün değil her gün tüm insanlar birbirine saygılı davranmalıdırlar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii ki öyle olmalı ama henüz erkekler o olgunluğa erişmedi 😅

   Sil
 10. Maalesef hala çok gerideyiz. Hala her alanda taciz ediliyor, ikinci plana itiliyoruz. Umarım kızlarımız daha eşit bir hayat sürer.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski