Acil Bir Durumda Evde Gıda Stoklama Planı


Depremler, salgın hastalıklar, savaşlar. Dünyadaki olumsuz gelişmeler insanları her an bir olağanüstülük bekler hale getirdi. Özellikle son haftalarda dünyanın gündemini tamamen meşgul eden Corona virüsü gibi durumlarda bulunduğunuz yerde virüs şüphesi olursa haftalarca karantinada kalmanız gerekebilir. Birçok ürün başka ülkelerden geldiği için ellerindeki ürünler bitmez diye düşündüğümüz marketlerin kısa sürede boş raflarla karşılaşması mümkün. Bizim başımıza gelmez demeyin. En son bulunduğum eyalete arabayla 30 dakika mesafede olan Graz şehrinde bir kadında virüs görüldü. Global bir dünyada yaşadığımız düşünülürse virüsler de daha hızlı yayılıyor.
Bu durumda, mutlaka evinizde sizi ve ailenizi belirli bir süre idare edebilecek gıda stoğunun olması hayati önem taşıyor. Bizim evde de aynı alarm durumu olduğundan kendimiz için de araştırdım, bari bloga da yazayım dedim. Her alışverişte birkaç şey alıp acil durum stoğuna atıyorum :) Hatta eşimle bir iki toplu alışveriş de yaptık.

Bu durum sadece bizler için geçerli değil örneğin Almanya' da 150 depoda acil durum gıda ve yardım malzemeleri stoğu var.


Bir kişi yemeksiz üç hafta, ancak sıvı olmadan sadece dört gün hayatta kalabilir. Bu nedenle, elbette, acil durum beslemesinde yeterli sıvı olmalıdır. Haftada kişi başına yaklaşık 14 litre sıvı bulundurun. Uygun içecekler maden suyu, meyve suları veya daha uzun süre saklanabilen içeceklerdir.


Acil Durum İçin Depolanabilecek Gıdalar

Kuşkusuz, uzun süreli, sıkıştırılmış gıda olarak geliştirilen ve vücut için gerekli tüm besinleri, vitaminleri, mineralleri içeren ürünler vardır. Bu ürünler genellikle 10 yıl veya daha uzun bir raf ömrüne sahiptir ve bir yetişkinin kalori ihtiyacını bir ila iki gün boyunca karşılar.

Bu yiyeceğin avantajı, elbette, uzun raf ömrü, küçük alan gereksinimi (her rafa 14 günlük acil yiyecek kutusu) ve gerekli tüm besin maddelerinin sağlanmasıdır.

Bu ürünler daha uzun bir süre boyunca "münhasıran" da yenebilir.

Bu tür uzun vadeli gıda ürünleri, 20 yılı aşkın bir süredir dünya çapında sivil savunma, askeri, doğal afetler ve keşiflerde kullanılmaktadır. Hazırlanmadan hemen yenebilir.

Avantajı:

Bir kez satın alın ve en az 10 yıl boyunca acil durum kaynağınız bulunsun. Aslında, bu ürünler 15 yıl sonra bile güvenli bir şekilde tüketilebilir.

Dezavantaj:

Bu tür uzun vadeli gıdaların maliyeti nispeten yüksektir.
Bu ürünlerin tadı oldukça iyidir, uzun vadede (14 gün veya daha fazla) yiyeceklerin tadı ilk andaki gibi iyi gelmeyebilir.

Ticari gıdalar

Her şeyden önce, sizin ve ailenizin normalde kullandıkları yiyecek ve içecekleri saklayın.
Kişisel yiyecek tedarikiniz kesinlikle tercihlerinize veya diyet gereksinimlerinize bağlı olarak farklı şekilde oluşturulacaktır. Ancak, planlama yaparken, bir elektrik kesintisinin bazen belirli acil durumlarla ilişkili olabileceğini unutmayın. Bu nedenle, örneğin dondurulmuş stok olasılığını dikkate düşünün. Elektrikler kesilince bunlar eriyip kısa sürede bozulabilir. Ayrıca elektrikli ocağınız varsa yemek pişiremeyeceğiniz olasılığını da düşünün.Ticari gıdalar şunları içerir: • Tahıl ürünleri, konserve ekmek, makarna, pirinç ve patates.
 • Sebzeler ve baklagiller (bir kutuda veya kavanozda)
 • Meyve ve sert kabuklu yemişler (kurutulmuş veya konserve edilmiş)
 • Süt ürünleri
 • Et, balık (bir kutuda)
 • Katı ve sıvı yağlar
 • Diğer gıdalar (şeker, tuz, konserve çorba vb.)
 • Evcil hayvanın var mı? (Evcil hayvanı olanlar için de  acil durum kaynağı  gereklidir)

Avantajı:

Acil durum rezervinizi günlük yaşamda da kullanabilirsiniz. Gıda, tüketim yoluyla akıcı bir şekilde değiştirilir. Tükettikçe yerine yenisini alıp koyarsanız rezerviniz hiç tükenmez.

Dezavantaj:

Ürünler genellikle 2 ila 3 yıl boyunca dayanıklıdır. Bu, disiplinli olmanız gerektiği anlamına gelir. Yeni alınan malzemeler rafın arkasına aittir. İlk tüketilecekler ön tarafa yerleştirilir. Bakkaliye sürekli satın alınmalıdır.

 Bununla birlikte, planlı bir uygulama ile, bu sistem çok başarılıdır.

Alışveriş


 • En az 14 gün boyunca, siz ve ailenizin normalde kullandığınız, en az üç, hatta dört hafta boyunca, piyasada satılan gıdaların acil durum arzını oluşturun.
 •  Ayrıca uzun süreli yiyecekler ve sıkıştırılmış yiyecekler de temin edebilirsiniz. Düşük ağırlığı ve uzun dayanıklılığı nedeniyle, bu tür ürünler bir kaçış için idealdir.
 •  Güvenli ortamınızı terk etmek zorunda kalırsanız, birkaç gün hatta haftalarca sırt çantanızda teneke kutu ve piyasada bulunan diğer yiyecekleri taşıyamayacaksınız.Tüm bunların yanı sıra, devamlı kullandığınız ilaçlar, pil, dezenfeksiyon ve temizlik malzemeleri, acil durum müdahale malzemeleri de stoklanabilir.

Bizim Evin Halleri - Bir Mola Lütfen !!!
Düşünce Yönünü Değiştir Herşey Daha Güzel Olacak
Eğitim Sistemleri İle İlgili Düşüncelerim


38 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Önemli bir konu doğal afet, hastalık ve savaş halinde gıda stoğu olması gerekiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız. En azından bir iki haftalık bir stok iyi oluyor.

   Sil
 2. Corona virus attacks many countries. It's now occupying Europe. Terrible!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. It's now a worldwide danger. I hope we can survive.

   Sil
 3. Yani yakın zamanda Dünya'da yaşanan şeyleri göz önüne alırsak, gerçekten mühim bir konu.

  YanıtlaSil
 4. Evde bir yandan minimalist yaşam yapmaya çalışırken bir yanım da bir şey olsa dımdızdık kalacaksın ortada diyor. Ama bir yere bir şey depolayacak yerim bile yok. Gerçelten kötü bir ikilem.

  YanıtlaSil
 5. Bu aralar biz de kuru erzak depolarken buluyoruz kendimizi.Genelde ülkemizde''Amaan bi şey olmaz'' mantığı hakim olduğundan şimdilik ortalık sakin duruyor.TEdbirli olmakta fayda olduğunu düşünenlerdenim.Su aklıma gelmemişti.Bir de ekonomik durum var tabi, ülkede durumlar kötü,alışveriş işleri çok pahalıya çıkmaya başladı. Türkiye'de salgın olsa ,yanarız gibi geliyor. Konuyu çok beğendim,düşündürücü..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Konu güncelliğini ve önemini koruyor. Avusturya' da corona krizi patlayınca insanların yaşadığı histeriyi ve olası bir sokağa çıkma yasağını düşününce, bir şeyler stoklamak şart oldu.

   Sil
 6. Önemli bir konu. Zor ayrıca. Uyun gıdaya ulaşım, saklama koşulları...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Liste yaparak bilinçli stoklamak lazım. Biz memnunuz yaptığımız stoktan. Sonradan da tüketebileceğimiz şeyler.

   Sil
 7. Aslında konserve evde depolamak lazım. Uzun vadeli olduğundan zaten bir şekilde tüketilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii insan liste yapınca aklına o kadar çok şey geliyor ki...

   Sil
 8. In these situation, advices and useful considerations like yours can turn very useful for us. It is important to know how to spend money without waisting because when all this will end we should still use everything.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sure. We made our with listing and we bought only things for emergency situations. And now my husband is going 2 times a week only for food shopping.

   Sil
 9. Corona Virüsü hızla yayılıyor ve gerçekten korkutucu olmaya başladı. Bu bahsettiğiniz konu çok önemli. Evde her zaman acil durumlar için yiyecek ve içecek stoklamak gerekli. Ama tabii söz ettiğiniz gibi bu konuda bilinçli olunmalı. Çok güzel bilgiler vermişsiniz teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım uzun bir süre ihtiyacımız olacak acil durum çözümlerine.

   Sil
 10. Uzun süre önce depolamaktan vazgeçmiştim özellikle mutfakta.İhtiyacım oldukça diye bir kavram yerleştirmiştim ama şimdilerde bende eski düzene yavaş yavaş geçiyorum sanırım.Şimdi seni okuyunca fark ettim. Tamamen bilinçaltım yönlendirmiş beni...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mecburen. Biz de vazgeçmiştik ve günlük alıyorduk ama eski düzene döndük.

   Sil
 11. Gıda stoğu yapmak şu an yaşadığımız olaylardan sonra kesinlikle şart oldu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii ben de böyle düşünüyorum. Kendi tecrübelerimizden yola çıkarak bloga da yazmak istedim.

   Sil
 12. çok mantıklı cidden evde stok oluşturmak ama imkanlar yüzünden ya da umursamadığımızdan yapan sayısı çok ok azdır eminim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Normal şartlarda fazla gerekmez ama şu an tam da ihtiyacımız olan şey.

   Sil
 13. Ben normal şartlarda bile bir odanın stok için bulundurmasından yanayım. Dediğiniz gibi kimse benim başıma gelmez demesin, gerekli organizeyi yapsın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu aralar mutlaka stok yapmak gerekli. Bir oda olmasa da evde bir yer bulunur.

   Sil
 14. ilgiinç hiç aklıma gelmediydiii :)

  YanıtlaSil
 15. derya'cım emeğine sağlık. Bende senin anlattığın gibi stokladım bazı şeyleri. Sadece corona değil malum deprem tehlikemizde var.
  sevgilerimle

  YanıtlaSil
 16. Stok yapmak için bir de yer lazım ... Harika bilgiler canım, her duruma karşı hazırlıklı olmakta fayda var. Ancak dediğim gibi her evde stok için yer olmuyor maalesef :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir koli dahi olsa bir şeyler depolamak çok önemli.

   Sil
 17. Gıda stoğu kırmızı alarm durumlarında yapmak şart oldu. Bugünlerde bizim de yapmamız gerekiyor. Böyle bir durumda ne almam gerektiğini sayende öğrendim.Listeme ekledim canım. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim canım sağlıklı kalın :)

   Sil
 18. sıkıştırılmış yiyecekler ne oluyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Sıkıştırılmış denilen yiyecekler, genelde astronotlar için üretilen az alan kaplayan (örn. bir kibrit kutusu) ancak tüm ihtiyaç duyulan besinleri içeren gıdalardır. Çok ucuz olmadığı ve her yerde bulunmadığından herkese yönelik değil, ancak bu tarz yiyecek paketlerinin satıldığı yerler de var internetten ulaşılabilecek. İyi günler dilerim.

   Sil
 19. Hele hele büyük bir deprem olacağı söylentisi sürekli söylenen İstanbul'da, bunların tümünü stoklamak lazım. Çok önemli bilgiler Derya.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski