Düşünce Yönünü Değiştir - Herşey Daha Güzel Olacak

pozitif düşün-egitim-gencler-ergenlik-


Herkese selam dostlarım. Pozitif Düşünmenin gücüne çok inanırım. Zaman zaman olumsuz düşüncelere kapıldığımızda bir durup düşünce yönümüzü kontrol etmekte fayda olduğuna inanıyorum. Daha önce size büyük oğlum Ege' nin liseyi bırakma maceralarından bahsetmiştim. Aile ve Çocuklar kategorisi açtım artık bu konuda yazılar birikince. Üç çocuklu bir anne olarak sayısız deneyim ve tecrübe yaşıyoruz çocuklar büyürken. Paylaşımlarımın başka insanlara da yararlı olacağını düşünüyorum bu konuda, neden derseniz biz eşimle kendimizi çok sorgularız. Çocuklarla ilgili her konuda aldığımız karar doğru mu, farklı davranıp düşünürsek nasıl olur diye çok tartışırız. Tabii evin en büyüğü Ege olduğu için, tüm yeniliklerin kobayı da kendisi oluyor.
Ege burda yuvaya başladığında,  eşim de ben de Avusturya' daki okul sistemine yabancıydık. İlkokul ve Ortaokuldan sonra Liseye gidip bitirmek bize en normal yol gibi geliyordu. Oysa burada farklı sistemler de var. Mesela Lehre denen stajyerlik sistemi var. Bir işyeri ile anlaşıyorsun stajyer olarak orada meslek eğitimine başlıyorsun, yanısıra her yıl iki ay meslek okuluna gidiyorsun. Üç yıl sonra stajını bitirip o meslekte ustalık diplomanı alıyorsun.


İkinci seçenek de Lehre Mit Matura, yani staj ve liseyi dışarıdan bitirme bir arada. Yani hem staja gidiyorsun, hem haftada iki gün akşam kurslara gidiyorsun, hem de iki ay meslek okuluna gidiyorsun. Biraz daha zor olsa da bitirdiğin zaman hem meslek ustalık diploman, hem lise diploman oluyor ve üniversiteye devam edebiliyorsun. Tabii bu sürede para da kazanıyorsun. Bir ev geçindirecek kadar olmasa da, Ege yaşında bir çocuğa harçlık oluyor. Tabii bu da gençleri motive eden bir etken.
Ege liseyi bırakacağım dediğinde önce şok geçirmiştik. Önce kabullenmek istemedik. Sonra kafa kafaya verip konuyu tartıştık ve ona destek olmaya karar verdik. Sonuçta bu onun hayatıydı ve kendi deneyimlerini yaşaması için şans vermeliydik. Tabii çok kolay olmadı bu bizim için. Kendimizi geri planda tutup onun isteklerine saygı duymak gerektiğini önce bizim kabul etmemiz gerekti.
Doğrusunu söylemem gerekirse, Ege okulu hiç sevemediği ve beni çok uğraştıran zor bir öğrenci olduğu için kaygılıydım. Evde kalıp aylaklaşması en büyük korkumdu. Ama araştırmalarını yaptı ve staj ile başlamaya karar verdi. Stajda ve ilk meslek okulu yılında gerçekten en iyi notları aldığını görmek, doğru kararı verdiğimizin bir onayıydı.
İkinci yılın başında sürpriz bir kararla daha karşımıza çıktı. ' Ben staj ve lise diploması' eğitimini de yapmak istiyorum dedi. Lise diploması alabilmek için devlet gençlere 5 yıl süre tanıyor. Şansımı denerim alamasam da nasıl olsa meslek diplomam cepte dedi :) Tabii bu kararını da destekledik.

Bu yıl oldukça yoğun ama hayatından memnun. Üniversiteye de gider mi bilmem ama düşünce yönümüzü değiştirip ona destek olduğumuz için çok mutluyum ve gösterdiği çaba için de gurur duyuyorum.
Biraz detaylı bir örnek oldu belki ama her konuda düşünce yönümüzü gözden geçirip, pozitife çevirirsek hayatta çok şey daha güzel olacak. Ben buna yürekten inanıyorum, ya siz?

47 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Kesinlikle çok güzel bir karar vermişsiniz ve bu kararınızın güzel sonucunu almışsınız. Ben olsam yine sizin gibi davranırdım diye düşünüyorum. Ben de Almanya'da yaşıyorum. Burada da hemen hemen aynı sistem var. Benim çocuklarım şu an küçük olduğu için daha o aşamalara geçemedik. Bakalım, yaşayıp göreceğiz.

  YanıtlaSil
 2. Ben de inanıyorum. Çocuklar önce anne ve babasından destek görmeli. Meslek edinmek sadece mektepli olmakla olmuyor. bazen alaylı yetişenler mesleğinin zirvesine oturuyor, hem de meslek kıymeti nedir onu biliyor ve onu uyguluyor. Esas olan çocuklarımız iyi bir insan olarak yetişmeli. İnanın mesleki açıdan da kendisini iyi bir konuma yerleştirebiliyor. İlla ki uçak mühendizi olması gerekmiyor. Sosyal açıdan da yetişmiş bir uzman olmak kendisinin özel gayretleriyle olacak bir durum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz icin tesekkür ederim 😊

   Sil
 3. Ege umarım başarılı olur.. En azından mesleği elinde dediği gibi :))

  YanıtlaSil
 4. Aile her koşulda çocukların arkasında durunca doğru yola kendileri varıyorlar. Çok güzel bir örnek olmuş.

  YanıtlaSil
 5. En doğrusunu yapmışsınız bence. Bu hayat onun ve bu tür hayati kararlarda söz sahibi olma hakkı olmalı elbette. Ailesinin arkısında olduğunu bilen çocuğun başarısız olma ihtimali zayıftır kanımca. Önü açık olsun inşallah ve sizi hep gururlandırsın.

  YanıtlaSil
 6. Doğru karar vermişsiniz kesinlikle. Anne-baba olarak asıl görevimiz rehber olmak evlatlarımıza. Onun için iyi olacağını düşündüğümüz seçenekleri gösterip seçimi ona bırakmak en doğrusu. Sizin çocuk epey bilinçliymiş maşallah.

  YanıtlaSil
 7. Çocukların ilgi ve isteklerine saygılı olmak başarıyı getiriyor diye düşünüyorum ben de, olmadıkları bir kalıba sokmaya çalışıp sakatlamaktansa kendilerine göre ayarlayıp akıp gitmelerini izleyebilen her aileye hayranım. Oğluşa başarılar.

  YanıtlaSil
 8. Ordaki sistem burda olsa, en azından üniversiteye gideceğim diye gereksiz yere hem zaman, hem para, hem de yaşamından harcamayacak gençler. Çünkü kimisi daha pratik bakar hayata, kimisi daha dogmatik. Kesinlikle destekliyorum sizi ve bravo diyorum :) Ege' nin önünde artık bir şey duramaz.. Başarılar ve sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tesekkürler canim evet coklu alternatifleri olmali genclerin 😊

   Sil
 9. Yolu açık olsun canım benim :) Güzel bir örnekleme olmuş :)

  YanıtlaSil
 10. Çocuklar aile denetiminde kendi kararlarını verebilmeliler.Ege'ye başarılar. Yalnız ben öğretim sistemine hayran kalıp gıpta ettim.Kendi memleketimin öğrenim sistemini düşününce üzüldüm bizde neden bu şekilde seçenekler gelişemiyor diye düşündüm.

  YanıtlaSil
 11. son yazımı okuyup sen de katılsanaaa hadiii, berline gidip ben de yazcam deee :)

  YanıtlaSil
 12. En doğrusunu yapmış takip de kalmak şartıyla onlara tanınan özgürlükler çok güzel kararlar almalarını sağlıyor. sana güveniyoruz demenin farklı bir yönü.:)
  Ege ye başarılar,her şey gönlünce olsun inş.

  YanıtlaSil
 13. Bilinçli ebeveyn olunca böyle oluyor tabii, tebrikler Deryacım, başarıları daim olsun Ege'nin :)

  YanıtlaSil
 14. Egenin yollu acık olsun :)

  YanıtlaSil
 15. umarım kendine en mutlu olacağı işi yapar , yeter ki onların yüzü gülsün :)

  YanıtlaSil
 16. Türkiye ile kıyaslanamayacak bir eğitim sistemi ve anlayışı olduğu kesin orada..

  YanıtlaSil
 17. Çok doğru bir karar olmuş. Ailelerin bu tarz kararları vermeleri maalesef kolay olmuyor canım. Umarım üniversiteyi okur. Bu kadar azimden sonra ben olacağına inanıyorum.

  YanıtlaSil
 18. Ya şu an okul problemi yaşıyoruz bizde kızım okulunda mutsuz yeni okul bulamıyorum zamana bıraktım bakalım işler düzelecekmi burada eğitim sistemi allak bullak

  YanıtlaSil
 19. Ne güzel oğlunuzun kararlarına saygı duymuşsunuz ve pozitif düşünerek her şeyi olumluya çevirmişsiniz, tebrik ederim :)

  YanıtlaSil
 20. Derya Ablacım seni uzun zamandır takip ediyorum, samimiyetine güvenerek bir şey sormak istiyorum. Nereden ulaşacağımı bilemedim buraya yazayım dedim :)) Eski paylaşımlarıma göz atarken bir aralar bizimle iletişime geçen bir arkadaşımız vardı biröneridebizden projesiyle,senin de haberdar olduğunu bildiğim için sana bir sorayım dedim projeye şu an da dahil misin acaba ? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gizemcim ben tartismaya actim o projeyi ama hic katilmadim. Izlenimim cok yazarli bir blog oldugu. Diger bloggerlara faydasi ne cözemedim 😊

   Sil
  2. Teşekkür ederim cevabın için 😊

   Sil
 21. Kendi hayatı deyip onun yolunu açmak ve ona güvenmek çok güzel ve doğru bir davranış. Çocuğunuz sizin arkasında olduğunu ve ona güvendiğinizi düşündükçe hayata daha da bağlanır ve daha çok öz güveni olur.

  YanıtlaSil
 22. başarılar diliyorum, yolu açık olsun :)

  YanıtlaSil
 23. bu yazını çocuklarına ebeveynlik değil patronluk yapan, herşeylerine karışan ve sonrasında mutsuz çocuklar gençler ve yetişkinler olarak hayata onları devam ettiren tüm anne babaların okumasını çok isterdim deryacım. helal olsun size ailenize, ege'nin yolu bahtı hep açık olsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle ebeveynler olmak iszemiyoruz tesekkür ederim canim😍

   Sil
Daha yeni Daha eski