Sosyal Medyadaki İşportacılık - Sosyal Medya Tacizcileri

Son zamanlarda sosyal medyada ciddi beni çok rahatsız eden bir durum var. Eminim sizler de yaşıyorsunuzdur. Birisi sizi takibe alıyor instagram, facebook veya twitterda; hemen özel mesajlar geliyor. Şu yazımı okur musunuz, hesabıma bir bakar mısınız, kitabımı alır mısınız diye.
Hepsi de rahatsız edici, çünkü siz bir insanı takip ettiyseniz akışta paylaşımlarını görürsünüz. İlginizi çekerse zaten gider okursunuz veya kitabı okumak isterseniz alırsınız.


Hele de kitap yazarlarının böyle işportacı gibi insanlara tek tek yazıp kitabını satmaya çalışmasını çok yadırgıyorum. Sosyal medya hesapları açıp, blog yazınızı veya ürününüzü tanıtmanız çok normal. Ancak kitap yazarı olmanın da bir ağırlığı olmalı. Ya yayıncınız bu işe para ayırıp yeterli bir promosyon çalışması yapmalı, veya siz kendi hesaplarınızdan kitabınızı duyurmalısınız. Tek tek insanların hesaplarına mesaj yazıp benim kitabımı alır mısınız demek gerçekten bana çok garip geliyor.
İyi bir kitap okuruyum, ancak okuyacağım kitabı da kendim seçmek isterim. Düzenli kitap okurları, zaten her zaman neler çıkmış diye araştırıp kendilerince listeler yaparlar. Kitabınız ilgi çekiyorsa, ilgilenenler mutlaka alır. Kimsenin ilgisini çekmeyecek bir kitap yazdıysanız da artık talihinize küsün diyeceğim :)


Aynı şekilde kıyafet, kozmetik gibi konularda da özel mesajla ürün satmaya çalışanlar olunca alacağım da varsa bu davranış bana itici geldiği için hemen bir duvar örüyorum onlarla arama.
Kısacası sosyal medya işportacılığı beni bir ürünü almaya ikna edebilen bir yöntem değil. Sizler özel mesajla size reklamı yapılan ürünlerle ilgilenir misiniz? Hiç bu şekilde alışveriş yaptığınız oldu mu çok merak ediyorum doğrusu.

37 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Ben de tıpkı senin gibi düşünüyorum Derya'cığım. Pek işe yarar bir yöntem olmadığını sanırım kendileri de farkediyorlardır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilmem ki yerlisi yabancısı yapıyor bıktırdılar artık. Ben sevmiyorum bu tarz reklamı.

   Sil
 2. Doğru tespitler. Malesef sosyal medyanın güzellikleri kadar rahatsız edici yönleri de var.

  YanıtlaSil
 3. Harika bir tespit . Bende olsam alacağım ya da okuyacağım da varsa vazgeçerim. Şık Boğaz edilmekten hiç hoşlanmıyorum . Kimsenin kimseyi özellikle de özel mesajlarla bir şeylere zorlamaya hakkı yok .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen. Insan bir yere reklamını koyar isteyen ilgilenen bakar gözüne sokmanın bir anlamı yok.

   Sil
 4. bakmıyorum, almıyorum zorla mı yaa zorla mııı

  YanıtlaSil
 5. Kesinlikle katılıyorum canım.Hele yazarlara üzülüyorum da.Bir sürü emek veriyorsun sonra satılsın diye uğraşıyorsun.
  Bir şeyin cılkını çıkarma da üzerimize yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Üzücü tabii ki kitaplar satılsın ama bu şekilde değil. Ben zaten hep yayınevlerini ve kitap bloglarını okuyan ve araştıran biriyim. Eminim tüm kitapseverler yapıyordur.

   Sil
 6. Zaten ilgini çeken bişeyse alırsında kullanırsında okursunda deryacım. Ama şu diretmek yok mu insanı çileden çıkartıyor
  mutlu muhteşem bir yıl dilerim canım sana

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın canım. Sana da mutlu yıllar ☺️

   Sil
 7. evet dm den ilgisiz mesajlar geliyor sürekli bana da :-((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu ara da sosyal medyanızı iyileştirimciler dadandı 😅

   Sil
 8. Sosyal medya tacizcileri? Sinir olurum. Örnek olarak, Facebook sayfama çok fazla kişi doldurmak gibi bir derdim zaten yok, bir de henüz kabul ettiğim ve mesela aynı grubun üyesi olmak dışında bir bağlantımın olmadığı biri hemen sayfasını veya başka bir şeyi beğenmem için mesaj göndermiyor mu, ayar oluyorum. Bunu ben de yaparım, ama bu şekilde değil. Az çok bildiğim kişilere yaparım ve onlardan böyle bir şey geldiği zaman rahatsız olmam. Ama bazı kişiler sırf bunu yapmak için arkadaşlık şeysi gönderiyorlar gibi görünüyor - bundan hiç hoşlanmıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bunun için arkadaş olmana ne gerek var? Bende facebookta herkesi eklemiyorum.

   Sil
 9. Direten insanları hiç sevmem, allahtan önce mesaja bakıp sonra isterseniz kabul ediyorsunuz ya instagramda o yüzden artık rahatım direk geri çevire basıyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Instagram bu yönden iyi ben de önce kontrol ediyorum.

   Sil
 10. bende ters tepebiliyor. Blog yazarı arkadaşlarımın link yollaması hoşuma gider çünkü gözümden kaçmışsa görmüş olurum ama bir yazarın ya da ürününü tanıtmak amacıyla yazılan yazılar ters etki yaratıyor bende alacağım varsa da almıyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Destekleşmek ayrı zaten tanıdığımız kişiler. Ama bu da aşırıya kaçmamalı.

   Sil
 11. Bana da böyle tanıtım yapan özel mesajlar geliyor.Bu tarzı çok itici buluyorum.Kıstırılmış hissediyorum ve de alacağım varsa bile almıyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Izici oluyor gerçekten de. Hiç bu şekilde bir şey aldığım olmadı.

   Sil
 12. Gerçek hayatta tanımadığımız kimselerin, sosyal medya hesaplarından özelden mesaj atması çok rahatsız edici geliyor bana ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rahatsızlık verici o yüzden de bu yazıyı yazma ihtiyacı hissettim.

   Sil
 13. Bu konuda çok haklısın . Kitap tanıtımını yaptırmak isteyen bazı yazarlar yazıp kitabımı satın alıp tanıtımını yapar mısınız diyorlar. Bu durum sinir bozucu . Tanıtımını yaptırmak istiyorsan kitabını gönderirsin. Bize de paralar gökten yağmıyor , ya da her kitabı okuyacak kadar bol vaktimiz yok . Bir de kozmetikçiler yazıp üye yapmaya çalışıyorlar . Bu tarz yazanları engelliyorum ben .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet okumaya da vaktimiz yok ayrıca ilgi alanımız dışındakileri.

   Sil
 14. İster istemez negatif hissediyorsun. Alacağım, bakacağım varsa da bir anda itiyor beni bu davranışlar.
  Tanıtım ne kadar önemli ve ne kadar profesyonel şekilde yapılmalı güzel bir örneği aslında

  YanıtlaSil
 15. Buna gerçekten ben de çok sinirleniyorum. Hele ki bir gönderiyi beğendim diye hemen takibe alıp özelden mesaj atmalar, ürün satmaya çalışmalar falan. Direk engelliyorum bunu yapanları. Ve hal böyleyken, Instagramda bir şey beğenmeye korkuyorum. Zaten çok aktif kullanmıyorum bu tür platformları. Bir de bu tür olaylar olunca iyice tiksinti geliyor. Çok haklısınız. Önemli bir detaya dikkat çektiniz. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Neyse ki instagramda da artık istediğini sessize alıyorsun.

   Sil
 16. Kesinlikle aynı fikirdeyim. Çok itici oluyor, belki de alacağım kitabı almaktan vazgeçiyorum. Bence saygı sınırlarını çok zorluyor bu davranışlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ilgimi cekerse aldığım ilk şey kitap zaten.

   Sil
 17. "Sosyal medya işportacılığı" güzel bir tamlama oldu. Bana, kapı kapı dolaşıp düdüklü tencere satan pazarlamacıları hatırlattı. Kitabın ayağa düştüğünün bir göstergesi aslında bu durum. Onlara "kitap" demek de pek doğru değil sanki, en azından benim için. O sektör de oldukça değişti. Parayla yazar olmak, parasını çıkarmak için kapı kapı dolaşmak. Zamanımızın tuhaflıklarından biri işte. Neşeli sevgilerle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belki de bir değeri yok diye bu şekilde satmaya uğraşıyorlar bu da doğru bir bakış açısı 😅

   Sil
 18. Katılmamak mümkün değil canim. O kadar ısrarcısı bir kez denk geldi bana. Sürekli msj atıp kitabımı göndereyim yazınca çıkardım takipten. Tanıtım mesajı atmasını anlıyorum. Fakat ısrar edilmesi ucuzlatıyor durumu da, kişiyi de :(

  YanıtlaSil
 19. Wattpad'da da var, orada hikaye paylaşıyorum Deryacığım, başkaları takibe alıyorlar ama ben de onları takibe alınca hemen takipten çıkıyorlar, meğer sırf takipçi sayısı için yapıyorlarmış, benim böyle şeyler umurumda değil, isterse 2 kişi takip etsin...ikide bir mesaj atıyorlar...takip et ben de seni takip edeyim filan...

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski