Herkesin Dilindeki Clubhouse Nedir, Nasıl Üye Olunur? Clubhouse Hakkında Tüm Bilgiler

Son günlerde sürekli karşıma çıkan herkesin dilindeki clubhouse nedir diye merak ettim ve biraz araştırayım dedim. Tabii ki bloguma da yazmasam olmazdı:) Clubhouse hakkında bulabildiğim tüm bilgiler:

clubhouse-üyeliği


 Clubhouse Nedir?


Web teknolojilerinin insan yaşamına dahil ettiği uygulamalar arasında yer alan sosyal medya platformları çift yönlü ve eş zamanlı bir etkileşime imkân yaratırken geleneksel medya anlayışının dışında yeni bir medya ortaya çıkardı. Bu yeni medya ortamında kullanıcılar da aktif hale gelirken Instagram, Facebook ya da Twitter’dan farklı olarak yeni bir sosyal platformun oluşması ile kullanıcıların merak ettiği konular arasında Clubhouse Nedir? Sorusu da yer almaya başladı.

Sosyal bir ağ platformu olarak adlandırılan Clubhouse bilinen mecralardan farklı bir işleyişe sahip olması ile dikkat çekerken İOS kullanıcılarına yönelik olarak şu anda çalışmalar yapıyor. Sohbet odalarına sahip olan uygulamada sesli bir iletişim mümkün hale gelirken Clubhouse sosyal medyanın da ilgi odağı durumunda bulunuyor.

Clubhouse adı verilen sosyal medya platformu 2020’de kullanıma sunuldu ve kısa süre içerisinde de beklenen ilgiyi yakaladı. Sosyal medya kullanıcıları arasında kısa süre içerisinde hızlı bir yükseliş yakalayan platformun diğer medya kanallarından farklı bazı özelliklerinin olması onun ayırt edici yanlarından biri olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor.

Amerika merkezli bir uygulama olan Clubhouse herkesin katılamadığı bir platform ve iki genç girişimci tarafından geliştirilmiş. Davetiye yoluyla katılım gerçekleştirilebilmesi sebebi ile kullanıcıların ilgisini daha fazla üzerine çekmesi söz konusu. Bazı kullanıcıların elindeki davetiye kodunu satışa çıkarması da uygulama ilgili ilginç gelişmelerden biri. Ben de birkaç forumda satılık clubhouse davetiyesi diye görünce çok şaşırmıştım.

Uygulamaya üye olunduğunda katılımcının kimin tarafından davet edildiği profilinde görülebiliyor. Katılımcı herhangi bir odaya dahil olduğunda ve sohbete katılmak istediğinde el kaldırması gerekiyor. Kullanıcılar yabancı dil becerilerini de bu uygulama sayesinde geliştirme şansına sahip olurken sosyalleşme, çevre edinme gibi birçok konuda bu platform aktif olarak katılımcılara hizmet veriyor.

Yeni bir uygulama olmasına rağmen çeşitli şirket yöneticileri, girişimciler gibi pek çok sektörde yer alan kişilerin katılım sağladığı bir platform olarak dikkat çeken Clubhouse ilerleyen günlerde daha fazla sayıda kullanıcının katılmak isteyebileceği platformlardan biri olacak gibi görünüyor.

Uygulama telefonlara indirildikten sonra aktif olarak kullanılabilirken kullanıcıların bunu yapabilmesi için bir davet alması zorunlu tutulmuş durumda. Sohbet odasında bir yönetici nezaretinde gerçekleştirilen etkileşimde kullanıcı sohbet yöneticisinden izin alarak toplantıya dahil olabiliyor ya da sadece dinleyici olarak da bu tür toplantılarda yer alabiliyor.

Yeni bir sosyal medya platformu olarak ortaya çıkan uygulamanın geliştiricisi Alpha Exploration Co adlı yazılım şirketi. Şirket uygulamayı şu an için yalnızca İOS kullanıcılarına özel hazırlamış olmasına rağmen ilerleyen günlerde Android telefonlar için de bu uygulamanın geliştirilmesi planlanıyor.

Clubhouse’a katılım için bir davet sistemi oluşturulmuş ve kullanıcı davet aldığı takdirde sesli sohbet odalarına katılım gerçekleştirebiliyor. Sisteme üye olmak için uygulamayı kullanan başka bir kullanıcıdan alınacak davetiye sisteme giriş yapmaya da imkân tanıyor.

Clubhouse uygulaması şu anda üzerinde çalışılan bir uygulama ve halen geliştirilmeye devam ediliyor. İlerleyen günlerde Android telefonlara uyarlanması ile birlikte çok daha geniş kitlelere hitap etmesi umulan platformda farklı sohbet odalarının olması kullanıcıların tercihlerine göre seçim yapmasına imkân yaratırken geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından ilgiyle takip ediliyor.

Bir çeşit haberleşme uygulaması gibi de düşünülebilen Clubhouse diğer sosyal medya platformlarında karşımıza çıkan birçok özelliğe sahip olmayışı ile ayrı bir mecra özelliğini taşıyor. Bu platformda mesajlaşmak, beğeni göndermek ya da yorum atmak gibi birçok özellik kullanılmıyor.

Kişiler fotoğraf ya da video gibi paylaşımlarını da bu mecradan gerçekleştiremiyorlar. Uygulamanın kendini tanımlaması sesli sohbet odaları şeklinde olurken gerçek seslerin kullanıldığı bir ortama sahip. Odalarda yer alan konuşmacı, dinleyici ve moderatörler toplantının belirleyici unsurları ve onların katılımı ile sesli sohbetler gerçekleşiyor.

Odalarda ortaya çıkan sohbet ortamları katılımcıların sayısına bağlı olarak değişirken zamanlama konusunda da toplantının niteliğine bağlı olarak ya da katılımcı performansları ile doğru orantılı bir sohbet süresi söz konusu.

Bazı sohbetler birkaç saat sürerken bazıları daha kısa sürelerde tamamlanabiliyor. Sohbetler canlı gerçekleştirilme özelliğine sahip olurken kayıt altına alınmıyor bu nedenle de anlık şekilde gelişiyor. Katılımcılar sohbet sırasında farklı bir konuşma odasına geçmek istediklerinde tercihlerini bu yönde kullanma hakkına sahip.

Toplantı bittikten sonra kayıt altına alınmadığı için tekrar dinleme ya da izleme gibi bir şans yok. Uygulama her geçen gün gelişerek kendini yenilerken yaratıcılık da bu sayede öne çıkıyor. Kişilerin katılabileceği toplantı türleri oldukça farklı konularda olabiliyor.

Soru cevap odaları, kitap kulüpleri, talk show odaları, röportaj odaları, müzik, komedi ya da farklı konulardaki odalarda insanların hem eğlenmesi hem de bilgi edinmesi mümkün hale getirilmiş. Bundan dolayı da önümüzdeki günlerde uygulamanın daha da yaygınlaşması kaçınılmaz görünüyor.

Clubhouse’un yakaladığı başarının altında pandemi döneminde insanların eve kapanması ve sosyalleşme ihtiyacına yönelik olarak da bu platformun kullanıcılar açısından bir kaynak oluşturması yatıyor. İlerleyen süreçlerin nasıl işleyeceği, pandemi koşullarının ortadan kalkması durumunda sosyal mesafelerin de kalkması ile insan etkileşimlerinin normale dönmesi durumunda bu platformun önemini koruyup koruyamayacağı şu an için öngörülemese de birçok kullanıcı tarafından yakından takip edilen bir uygulama olduğu gerçek.

clubhouse nasıl üye olunur


Clubhouse’un Özellikleri Nelerdir?


 • Clubhouse İOS işletim sistemleri için geliştirilmiş bir uygulamadır
 • Sohbet odalarında gerçekleşen etkileşimlere davetiye usulü ile katılımcı alınmaktadır
 • Clubhouse kullanıcısı bir katılımcıdan alınan davet talebi diğer kullanıcının bu platformda yer almasında ve üyelik oluşturabilmesinde gerekli olan bir koşuldur
 • Yeni bir sosyal medya platformu olarak ortaya çıkmış bir uygulamadır
 • Sohbet odaları konu başlığına göre belirlenmiştir
 • Katılımcı üye olduktan sonra toplantıya dinleyici olarak da eşlik edebilmektedir
 • Sohbet odalarında sesli etkileşim gerçekleştirilir
 • Diğer sosyal medya platformlarından farklı bir işleyişe sahip olan uygulamada fotoğraf ya da metin tabanlı paylaşım yapılmamaktadır
 • Uygulamanın bir diğer özelliği de beğeni, yorum ya da mesaj gibi özelliklere sahip olmayışı
 • Katılımcılar sohbete dahil olmak istediklerinde el kaldırmaları yeterli oluyor
 • Sohbet odaları farklı ilgi alanına sahip çeşitli kullanıcı kitlesine göre oluşturulurken kullanıcılar istedikleri odada etkileşime katılabiliyorlar. Sohbet sırasında kullanıcı başka bir odaya geçebilme hakkına da sahip
 • Sohbet odalarındaki etkileşimler kaydedilmediği için tekrar dinlenme ya da izlenme şansları yok
 • Toplantıların süresi konuya ya da katılımcı sayısına bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor

Clubhouse Üyelik Koşulları


 • Clubhouse şu an için sadece İOS işletim sistemi için geliştirilmiş bir uygulama olduğundan üyelik koşullarından ilki bu tür bir işletim sistemine sahip olan cihazlara sahip olmak
 • Uygulama kullanıcılar tarafından telefona indirildikten sonra kullanılma özelliğine sahip olurken kullanıcı adının seçilmesinin ardından platform katılımcıyı bekleme listesine dahil ediyor. Uygulamaya üye olan bir katılımcıdan davet alınması durumunda ise bekleme listesine girmeye gerek kalmadan üyelik sağlanabiliyor.
 • Üyelik işlemleri tamamlandıktan sonra katılımcı ilgisini çeken herhangi bir sohbet odasına katılabiliyor. Katılımcı kişisel tercihlerine bağlı olarak bu odalarda sohbete dahil olabileceği gibi dinleyici olarak da bulunabiliyor.

Sosyal medya platformları arasında yeni bir mecra olan Clubhouse ilerleyen günlerde Android telefonlar için de geliştirildiğinde çok daha fazla takipçi kitlesine sahip olması beklenirken uygulama için her geçen gün bir yeniliğin eklenmesi ile daha da cazip hale geldiği görülüyor. 

Doğrusu herkesin dilinde olan clubhouse uygulamasını merak edip araştırdım ama sohbet odaları gibi bir uygulamanın bana hiç uygun olmadığını gördüm. Davet sistemi ile çalışması gizemli kılıp merak uyandırıyor olabilir ama ne kadar gerekli onu da bilemiyorum. Her gün yeni yeni platformlar çıkıyor tabii hepsinin kendine göre kullanıcısı var. Ben sosyal medyayı sadece ihtiyacım olduğunca kullanıyorum, geri kalan zamanımı sohbet odasında geçireceğime bir kitap okurum daha iyi. Tercih size kalmış:)

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Sosyal Medya Yönetimi Nedir, Nasıl Yapılır?

Google'sız Bir İnternet Ağı Mümkün Mü?

Beyin ve Ruh Yoran Sosyal Medya Mesajları

Yeni Blogger Kontrol Paneli Kullanımı Ve Yaşanan Sorunlar


8 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. ay ben her yerde görüyorum bu instagram fenomenlerinin haberleri vs çıkıyor iyiki yazmışsın yani ne kadar saçma buldum bu işi ben . Belki fazla tepki veriyorum ama tiktok için çok laf attılar bence böyle sohbet odaları daha tehlikeli bu tarz uygulamaları kaldırmaları lazım bence

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben tiktok da hiç kullanmadım. Clubhouse'u da iş için de kullananlar varmış ama ben bunalıyorum bu kadar fazla sosyal medyadan. Elimdekileri bile zor idare ediyorum:)

   Sil
 2. Seyfettin de beni davet etmişti ama samsung kullandığımın için giremedim uygulamaya :) Neden herkesi kapsamayan bir uygulama yapmışlar ki?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilemedim herhalde gizemli olup merak uyandırsın diye.

   Sil
 3. Bana hiç uygun değil ben whatsapp da sesli mesajdan bile nefret ederim . Dinlemek benim tarzım değil sanirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben dinlemeyi de konuşmayı da sevmem. O yüzden çok yzıyorum sanırım:) Telefonda konuşmayı bile sevmem:)

   Sil
 4. Clubhouse uygulaması son günlerde çok popüler aslında bende çok merak ediyorum ama telefonum android bu yüzden indiremiyorum. Davetiyeyle üye olunması daha ilgi çekici kılıyor. Merakla gelişmeleri takip edeceğim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok merak uyandırdılar bu gizemli haliyle. Ama ben indirmeyi de kullanmayı da düşünmüyorum.

   Sil
Daha yeni Daha eski