Google' sız Bir İnternet Ağı Mümkün Mü?

 

google

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google oldukça büyük projelere imza atmış durumda. Teknolojiyle ürünlerin kullanılır hale getirilmesiyle ön kazanan Google ilk başlarda sadece insanlara bilgi sağlamak amacıyla kurulmuştur. Google’nin arama motoru insanlara fayda sağlayacak bilgileri kendi veri tabanlarında saklayarak istenildiğinde kolaylıkla gün yüzüne çıkarılabiliyor. Bununla birlikte Google sadece arama motoru kısıtlamasıyla kalmayarak internet ortamında duyabileceğimiz tüm ihtiyaçların giderilmesi için çalışmalar yürütmektedir.

 

Akıllı telefonların üretimlerinde kullanılan Android işletim sistemi için bile Google tarafından hizmet sağlamaktadır. Bütün bunlara baktığımızda eğer Google olmasaydı pek çok alanda zorluklar çekecektik. Google’nin yerini farklı firmalar alabilir miydi? Tabi ki de rakip olarak farklı alt yapılara sahip firmalar geliştirmiş olduğu alt yapı sayesinde insanlara arama motoru hizmeti sağlayabilirdi. Fakat telefondan evdeki akıllı cihazlara hemen hemen hayatımızın her alanına giren Google kadar hizmetler sağlamayabilirlerdi.

 

google

Google Ürünleri

Google internet ağının en çok ihtiyaç duyduğu sistemleri bizlere en kolay yolla sunuyor. Örneğin hızlı bir şekilde hayatımıza giren Gmail sayesinde posta trafiğine takılmadan anında istemiş olduğumuz maili dünyanın öbür ucuna gönderiyoruz. Üstelik Gmail uygulamasının 1 milyardan fazla kullanıcısını olduğunu biliyor muydunuz?

 

Sadece bunlarla sınırlı kalmadı Google, mobil dünyasında veya bilgisayar sistemlerin internet ağıyla gereksinim duyan bütün ihtiyaç alanında bizlere hizmet sunuyor. Mesela anılarımızı canlandıran fotoğraflar için Google fotoğraflar uygulaması veya dosyalarımızı depolayabilmemiz için Google drive sistemleri ihtiyaç anında tek tıkla bizlere hizmet sunan bu uygulamalar tamamen Google mühendisleri tarafından icat edilmiş. Dünya genelinde en çok kullanılan müzik, video içerik sitesi olan Youtube’nin altında bile Google firmasının yattığını biliyor muydunuz? Kısacası bütün bu ücretsiz uygulamalara baktığımızda görebiliyoruz ki internet ağının %70’i Google tarafından hizmet sağlıyor.

 

google arama motoru

Google Reklamları

Google üretmiş olduğu içerik uygulamalarında yapay zekayla çalışan reklam sisteminin olduğunu biliyor musunuz? Başlı başına robotik kodlarla bizlere hizmet veren Google, akıllı hizmetlerin yanında reklamlarını da sistemsel şekilde karşımıza çıkarıyor. Örneğin Google’da bir şey arattığımızda peşimizi bırakmayan reklamlar tamamen yapay zeka sistemiyle çalışıyor.

 

Kullanıcının ihtiyaç duymuş olduğu ürünlere göre kendini sunan Google reklamlar ürün arattığımız zamanlarda farklı uygulamalara geçiş sırasında aynı üründen yüzlerce farklı reklamı bize sunuyor. Buda internet ağının Google tarafından nasıl yönetildiğini gözler önüne seriyor.

 

Google sistemi nasıl çalışıyor? Aslında Google sadece fikir yürüterek ihtiyaç duyduğumuz ürünlerin tasarımlarıyla uğraşıyor. Daha sonrasında bu içeriklerin zenginleşmesi için belli sistemler sunarak kullanıcıların hizmetine açıyor. Buna verebileceğimiz en büyük örneklerden bir tanesi de Youtube uygulamasıdır. Dünya genelinde en çok kullanılan Youtube içerikleri tamamen sisteme giriş yapan üyeler tarafından oluşturulmaktadır. Yani içerik olarak Google’nin yapmış olduğu ek bir şey bulunmuyor. Sadece kazan sistemiyle kullanıcılara belli ücretler ödeyerek içeriklerin zenginleşmesi için projeler yürütmektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Kindle App

Sosyal Medya Kullanımını Kolaylaştıran Hootsuite Uygulaması

Rinex Smarttracker Key Finder İle Anahtar Kaybetmeye Son

Goodreads

Feedly

8 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. gugul ve yutupsuz olmaaaas :)

  YanıtlaSil
 2. Ben artık google olmadan internet düşünemiyorum. Belki olmasa da mutlaka bir şeyler bulunur ama bana imkansız gibi geliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdilik bir tekel ama ilerde ne olur bilemeyiz ☺️

   Sil
 3. 90'ların ortasında Altavista ve Yahoo kullanırdık. Google çıktı dedikleri zaman Google ne ya.. filan dedik ama atı alan Üsküdar'ı geçti. Şimdilerde böyle bir şey olabilir mi, bence imkansız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yahoo yu çok kullanırdım😀. Gruplar filan vardı çok da eğlenceliydi. Sonra msn e döndüm en son durak google oldu. Aslında msn de epeyce kapsamlı.

   Sil
Daha yeni Daha eski